Нещодавно про проблему варварської обрізки дерев у містах, коли замість здорової рослини лишається кількаметровий пеньок, заговорили на урядовому рівні. В.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун повідомила, що МОЗ пропонує заборонити подібну обрізку та розробити нову концепцію поводження із зеленими насадженнями. Мораторій на так зване омолодження дерев вже ввели у Києві та Львові. У Кропивницькому теж нарешті почали рухатися у цьому напрямку.
https://www.facebook.com/ulanasuprun/posts/2385457428405477
Але міністерській ініціативі й загалом озвученню проблеми на всеукраїнському рівні передувала тривала боротьба екоактивістів на місцях. У Кропивницькому все починалося з точкового розголосу щодо знищення дерева у тому чи іншому мікрорайоні міста. Найактивніше у боротьбу за дерева включилася громадська активістка, журналістка, перекладачка Надія Паливода. Згодом до неї приєдналися інші небайдужі містяни, ініціатива сформувалася у громадську організацію «Озеленення Кропивницький». Нині цю ГО знає чи не кожен комунальник у місті.
Чи візьмуться за реалізацію ініціативи нинішньої команди МОЗу після виборів, поки не відомо. Тож ми вирішили актуалізувати проблему і з’ясувати, якими є наслідки обрізки дерев, хто на цьому заробляє та якими є ефективні методи боротьби за право дихати чистим повітрям.
[lwptoc float=”left”]
ОЗЕЛЕНЕННЯ БЕЗ ОЗЕЛЕНЕННЯ
Згідно з галузевою Програмою утримання, благоустрою та розвитку житлово-комунального господарства Кропивницького протягом 2017-2020 років на «поточний ремонт зелених насаджень», що фактично означає обпилювання, з міського бюджету виділяється понад 13,8 млн грн. У вказаній сумі не враховані витрати на обрізку та знесення дерев, що передбачено певними проектами, як то реконструкція міськсаду чи утримання парку Ковалівського. Дерева обпилюють на звернення мешканців прилеглих будинків, керівників ЖЕО та комунальних закладів. Проте у більшості випадків йдеться не про санітарну обрізку, коли дерево позбавляють сухих аварійних гілок, а про суцільне обпилювання. У групі громадської організації у Фейсбуці зібрано сотні фото таких дерев-пеньків.
«У 2014-2015 роках ми стали помічати ці обрізані дерева. Вони відростали потихеньку й тоді особливо ніхто не хвилювався. Але зараз бачимо, що ті обрізані дерева зараз вже ніякі, вони руйнуються. Ми стали бити на сполох. Зараз ситуація дещо зрушилася. Але це залежить від ситуації у кожному окремому випадку», – пригадує голова ГО «Озеленення Кропивницький» Надія Паливода.
Експерт з дендрології Євген Ткачук пояснює, що варто розрізняти види обрізки у залежності від їхньої функціональної приналежності. Зокрема, передбачається санітарна, формувальна та омолоджувальна обрізка.
У Кропивницькому на замовлення управління ЖКГ зазвичай проводиться омолоджувальна обрізка. Дендролог натомість стверджує, що насправді йдеться не про омолодження рослини, а так званий топінг, коли підрізають усі гілки на стовбурі.
«Коли люди скаржаться, що дерева аварійні, з них падають гілки, вони не розуміють, що потрібно проводити не омолоджувальну, а санітарну обрізку. У правилах утримання зелених насаджень чітко прописано, яким має бути омолодження. У нас же це виконується нашвидкуруч, як легше. Жодні дерева не витримують топінгу. Після нього дерево складно врятувати. На подібне лікування потрібно витратити понад два роки», – зазначив Євген Ткачук.
Експерт пояснив, що санітарна обрізка передбачена для дерев, які мають перестиглий стан, тобто ростуть більше свого середнього віку. Водночас ефективна обрізка має супроводжуватись паралельним зафарбовуванням пошкодженого стовбура. Проте підрядники не переймаються такими деталями.
«У нас таких дерев просто нема. Наприклад, липа може рости 300 років. Але у нас нема навіть 150-літніх дерев», – наголосив дендролог.
Кропивницькі комунальники та працівники підрядних організацій натомість виправдовуються – після обрізки дерева відростають і стають ще зеленіші й пишніші.
З таким твердженням не погоджується Євген Ткачук. Дендролог вказує, що велика кількість гілок, які ростуть густо, порушують структуру крони, дерево втрачає можливість нормального росту.
«Те, що дерево візуально має нормальний вигляд, зелене, густе, не означає, що воно здорове. За кілька років це призведе до його загибелі», – пояснює фахівець.
Екоактивісти порахували про які обсяги завданої шкоди йдеться у випадку знищення насаджень. Зі слів Надії Паливоди, яка досліджувала тему, встановлено, що одне дерево за рік виробляє 120 кг кисню і поглинає понад 12 кг вуглекислого газу. У залежності від висоти дерева, його обрізка обходиться у близько 1100-1200 грн. Такі розцінки називали замовники обрізки дерев біля одного з об’єктів у Кропивницькому. Висадка дерева у разі, якщо йдеться про кількарічний паросток, вартує приблизно 500-600 грн. Втім, активістка наголошує, що затрати на нове дерево не співмірні з зусиллями, які витрачаються, аби дерево прижилося й виросло. Адже потрібно подбати про його полив, догляд у зимовий період тощо.
Уляна Супрун у своєму дописі перелічила, чим шкідливе таке «озеленення без озеленення» і як міста мають поводитися з насадженнями:
- Так звана омолоджувальна обрізка дерев зменшує розмір крони дерева і погіршує процес очищення повітря. Значно зменшує площу затінених територій. А тінь дерев може на кілька градусів знизити температуру повітря.
- Висаджувати в населених пунктах потрібно лише ті дерева, які мають сформовану крону і стійкість до загазованості. Варто враховувати також пило- і водопоглинання, створення тіні, вироблення кисню, затримку вологи, відповідно до кліматичних зон.
- Пропонуємо також заборонити висаджувати дерева, кущі і рослини з колючками або отруйними плодами.
- Увесь ґрунт на території населених пунктів має бути покритий газоном, багаторічними рослинами, пристовбурними решітками або мульчею.
КОМУ ВИГІДНЕ «ОЗЕЛЕНЕННЯ»
Щорічно з міського бюджету на так зване озеленення, а по суті, знищення дерев, витрачаються значні суми, використання яких неможливо проконтролювати пересічному громадянину. На платформі ProZorro можна переглянути усі закупівлі за цим напрямом, дізнатися підрядників та виділені суми. Проте безпосередньо акти виконаних робіт та угоди лишаються на контролі чиновників. З того, що є у публічній площині, відомо – найактивнішим освоювачем бюджету на обрізку є колективне підприємство «Єлізавета». За даними аналітичної системи Youcontrol, його власниками є підприємці Михайло Борщ, Сергій Чернік та Алла Чернік. Остання є його керівницею та не далека від комунальної сфери. Зокрема до 2014 року жінка також очолювала однойменне з ЖЕКом №10 товариство з обмеженою відповідальністю. У 2014-му році його керівника Сергія Греська зі скандалом звільнили, запідозривши у корисливій меті заснування підприємства-двійника. Нині «Єлізавета» стабільно освоює міський бюджет. З даними системи ProZorro за послуги озеленення фірма отримала майже 3,5 млн грн. Подібною була сума й торік.
Окрім «Єлізавети» «озеленювальні» підряди отримує ТОВ «АІС «БУДКОМ», що належить Марії Кіріченко та Андрію Флязі з Кропивницького. Того року їм заплатили понад 300 тис. грн. За даними сайту НАЗК, дружина Андрія Фляги працює у департаменті економічного розвитку і торгівлі Кіровоградської ОДА. Дохід від роботи у КП «Єлізавета» і ТОВ «АІС «БУДКОМ» задекларував син чиновниці з виконкому Фортечної райради Андрій Новак. Тобто на обрізці дерев стабільно заробляють одні й ті ж приватні фірми. Водночас комунальне підприємство «Благоустрій», яке також займається утриманням зелених насаджень, чомусь не подається на подібні тендери, що проводить міськрада.
ОБРІЗКА НА ПАУЗІ?
Аби до проблеми варварської обрізки дерев привернути увагу очільника міста й депутатів, екоактивісти влаштували не одну акцію. Таким чином проблему знищення зелених насаджень вивели в топ-тему місцевих ЗМІ. Тож чиновники таки були змушені реагувати. Зокрема, міський голова Кропивницького підписав розпорядження про заборону омолоджувальної обрізки, допоки профільні фахівці не напрацюють правила утримання дерев. Також у співпраці з «Агенцією журналістики даних» створили інтерактивну карту озеленення міста, де можна перевірити, які роботи передбачені, хто є замовником, а хто – виконавцем. За кілька кліків можна подивитися, чи мають право зрізати дерева, та чи достовірні документи. Проте обіцяного актуального оновлення даних поки не спостерігається. Останні датуються минулим роком.
Наразі місцеві екоактивісти та зацікавлені депутати планують долучитися до робочої групи при МОЗ України, а місто очікує, що в міськраді таки дійсно поставили варварську обрізку дерев на паузу.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: