Після двох невдалих конкурсів на посаду директора театру в попередні роки новий голова Кіровоградської обласної ради Юрій Дрозд вирішив провести новий конкурс, звільнивши призначеного на час воєнного стану керівника, переселенця з Херсону Вячеслава Вандрашека. Посадовець пояснив це тим, що виступає за прозорість в прийнятті кадрових рішень і за затвердження кандидатів на сесії. Попри гарні слова, не обійшлося без скандалу. Бо Вячеслав Вандрашек заявив, що на нього вже не перший місяць тиснуть, щоб він сам пішов із посади. Хоча за доволі короткий час він не тільки поладнав із колективом, а й відзначився ефективним менеджментом. Театр за пів року заробив більше, ніж за ввесь минулий рік, бо поставив шість прем’єр і дві театралізовані концертні програми, які глядачі зустріли “на ура” та аншлагами. Свою версію того, чому влада не стала чекати завершення війни й хоче звільнити успішного директора прямо зараз, пан Вячеслав озвучив під час брифінгу з журналістами.
«7 червня мені зателефонували і сказали, що я маю приїхати. Під час зустрічі наголосили, що дуже шкода театр, дійсно працює, все прекрасно, але треба йти. Уже потім мені пояснили: «Ти маєш піти, бо не наш». Мені закидали, що я людина Шульги. Але, щоб ви розуміли до приїзду в Кропивницький, я з Шульгою не був знайомий, а потім тричі бачив тоді ще як очільника Кіровоградської облради в театрі і все. Я людина театру», – наголосив Вячеслав Вандращек.
На його погляд, якщо в керівництва обласної ради та депутатів виникає питання щодо роботи закладу, то потрібно зібрати комісію і прийти в театр.
«Поспілкуйтеся з колективом – адже театр це не тільки будівля, а й 160 працівників. Мені не сказали, що я поганий керівник, що щось роблю не так. Сказали, що мені треба піти. Чому? Ніхто не відповів. Питання не в тому – що потрібно поставити іншу людину, хоча таке завдання стоїть. Хочуть завести людину, яка не так працюватиме, як правильно перенаправлятиме кошти», – зазначив керівник театру.
І додав, що після того, як оприлюднив відеозвернення в соцмережах, що його намагаються звільнити, отримав багато дзвінків зі словами підтримки від громадськості Кропивницького та всієї України, а також керівників інших театрів.
«Люди готові приїхати і разом з нами вийти до обласної ради з плакатами. Посадовці, які хочуть мене прибрати, не розуміють, що театр може зупинитися. Адже у нас страшний кадровий голод, зараз вакантних близько 15 посад. І на це є кілька причин – низька заробітна плата, у театру немає житла, яке б могли дати акторам, тощо,» – підкреслив очільник закладу.
На думку Вячеслава Вандрашека, немає причин оголошувати конкурс на директора театру, адже посада не вакантна. Кіровоградська обласна рада підписала контракт із ним до закінчення воєнного стану, а заяви на звільнення він не писав. Очільник театру надіслав звернення до СБУ, Кіровоградської обласної ради щодо підстав і законності для його звільнення.
«Минулий сезон був складний для всіх, для країни. Але ми постійно підтримували ЗСУ, наші глядачі донатять і ми офіційно передаємо кошти. Наш театр зробив прорив, зокрема, в червні, коли традиційно глядачів в залі стає менше, запланована була загальна кількість 2220, по факту до нас прийшло 5670 глядачів. З початку 2023 планували 86 вистав, а зіграли – 166, і це під час війни. Не завжди були забиті зали, але є вистави, які уже йдуть в репертуарі понад 10 років і це доволі важко. Під час вистави «Ханума» були люди, які купляли квитки і стояли у проходах. Це гарна тенденція. Хочу сказати, якщо в 2021-2022 роках на виставу театру прийшли 26 тисяч глядачів, то в 2022-2023 роках – 50 тисяч. І це не лише правильний менеджмент та реклама. Дуже важливо, що в колективу горять очі, є бажання працювати і творчий процес не зупиняється ніколи», – зазначив керівник театру.
І додав та продемонстрував під час екскурсії закладом, що завдяки вдалому сезону вдалося зробити чимало в театрі, зокрема ремонт у гримерках, освітлення, wi-fi-роутери у всьому приміщенні та нарешті пофарбувати вогнетривкою сертифікованою фарбою сцену театру. Адже раніше купували так звані половики й прибивали їх цвяхами до дощок. І відповідно актори могли травмуватися і раз на два роки їх потрібно було змінювати. Це вдалося зробити завдяки заробленим коштами, адже Кіровоградська обласна рада виділяє із бюджету гроші лише на заробітні плати колективу. Також завдяки співпраці з ЮНІСЕФ вдалося придбати проєктор і вже готуємо вистав для нового сезону. Керівник театру обіцяє, що наступний рік також буде багатим на прем’єри. Зокрема, планують поставити виставу «Листи закоханих» на малій сцені, виставу за твором нашого земляка Олександра Жовни «Експеримент». А також планують додати ще одну виставу за твором Марка Кропивницького.
Вячеслав Вандрашек зазначив, що у планах на театральній площі зробити спеціальне освітлення, фотозони та відкрити на новорічні свята резиденцію Святого Миколая в театрі.
«Не заважайте нам, а дайте працювати, бо замість того, щоб готуватися до фестивалю «Вересневі самоцвіти», наступного театрального сезону, я знімаю відео, пишу листи», – зазначив очільник закладу.
І запевнив, що коли відчує, що треба йти, то сам піде з театру, а не “через коліно”. За словами Вандрашека, у його херсонську квартиру було два прильоти, а потім будинок затопило. Однак йому є куди їхати – адже запрошують в Київ очолити театр і не на заробітну плату 12 тисяч гривень (яку він отримує в театрі імені Марка Кропивницького), а на 60 тисяч.
Директора театру підтримав колектив під час брифінгу неодноразово його слова і зривали овації.
«До приходу Вячеслава Вандрашека ми півтора року виживали дякуючи Лілії Козак. І ми просили – дайте директора, а нам не давали. І ось, нарешті прийшов директор. Почалася робота, почалися вистави, про театр знають, люди з натхненням почали працювати, ми не розуміємо чому виникла така ситуація, бо ж колектив задоволений. Все добре, ми йдемо вгору, я вважаю, що не на часі це взагалі. Єдине прохання – дайте нам спокійно працювати, чому не спитаєте в колективу. Ми задоволенні, людина знає свою справу, робить все для театру, він людяний, колектив заслужив доброго ставлення до себе. Ми вже так піднялися і дайте можливість ще, щоб про нас знала не лише Україна, а й весь світ. Театральна трупа може це, тільки не заважайте нам робити свою справу», – наголосила актриса Тамара Лаптєва.
Після відеозвернення Вячеслава Вандрашека пресслужба Кіровоградської обласної ради оприлюднила позицію голови обласної ради Юрія Дрозда.
«Керівники комунальних підприємств, закладів і установ спільної власності області мають бути призначені за результатами конкурсів та голосування на сесії обласної ради. Цю позицію декларував ще перед обранням мене головою. Це стосується не лише театру, в якому, до речі, також оголошують конкурси на посади, і в цьому вбачаємо лише позитив, а й решти комунальних установ. Наразі постійна комісія з питань власності рекомендувала проведення конкурсів на посади керівників семи закладів. Це справедливо, адже до конкурсних комісій будуть включені і представники громадськості, і представники трудового колективу. Кожен повинен мати право брати участь у конкурсі, презентувати свою програму розвитку тієї чи іншої комунальної установи та доводити своє бачення управління. На цьому також наголошував раніше. Така ж практика призначення на посади керівників є в інших областях, прикладом у Львівській, Волинській, Черкаській. Ще раз наголошую, одноосібне призначення будь кого – це не про обласну раду», – йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, постійна комісія з питань власності рекомендувала голові обласної ради провести конкурси на посади керівників семи закладів у сферах освіти, науки та культури. Такого висновку депутати дійшли на засіданні 25 липня. А перед цим рекомендували призначити керівниками двох комунальних підприємств нинішніх депутатів обласної ради та одного колишнього, який обирався від “Партії регіонів”.
У 2021-ому обласна рада під керівництвом попереднього голови обласної ради Сергія Шульги двічі оголошувала конкурс на посаду директора театру, але він двічі не відбувся. Спочатку кандидати відмовилися від участі, потім члени журі не змогли вибрати з-поміж двох претендентів. Тоді у грудні 2022 року голова обласної ради призначив директором театру Вячеслава Вандрашека згідно з законом «Про правовий режим воєнного стану» без конкурсу, але виключно на період воєнного стану.
До призначення він працював головним адміністратором Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Куліша. Має управлінський досвід, зокрема, в організації театрального фестивалю «Мельпомена Таврії».
Загалом, ситуація довкола театру в Кропивницькому викликає відчуття дежавю. Адже у 2012 році команда тодішнього голови ОДА від “Партії регіонів” Сергія Ларіна заходилася реконструювати театр і попутно “знесла” з посади директора Михайла Ілляшенка. Паралельно, за словами знавців, знищивши унікальну акустику приміщення.
Тоді трупа театру та працівники закладу виходили на акцію протесту на захист директора, але керівником на час реконструкції призначили хореографа Ігоря Спінула. Піля такого деякий час не могли провести конкурс на посаду директора.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: