Третій Національний мистецький фестиваль “Кропивницький”, проведений цьогоріч напередодні виборів, в період з 11 по 14 липня, зібрав чимало різносторонніх відгуків. Соцмережі розривають дискусії щодо доцільності перенесення дати проведення заходу на півтора місяці та практично повна відсутність театралізованих дійств, що були основною фішкою фестивалю в попередні два роки.
ЗМІСТ
- Трохи історії
- Від «Арт-Україна» до «Спілки композиторів»
- Місцевий саботаж та політична агітація
- Фінансові питання
- Мистецтво піару
Трохи історії
Перший «Кропфест» був організований та проведений наприкінці серпня – початку вересня 2017 року та, як покаже подальша історія заходу, став найпотужнішим його втіленням. За п’ять днів у Кропивницькому свої спектаклі поставили 14 труп з Києва, Львова, Одеси та інших міста України, виступили 14 відомих гуртів та виконавців, було презентовано 5 кінострічок українського виробництва. Ба більше, поети, художники та скульптори перетворили вулицю Дворцову та Ковалівський парк на майданчики для своїх інсталяцій та перфомансів, а книговидавці з усієї країни пропонували кропивничанам та гостям міста новинки та класику світової і вітчизняної літератури.
Минув рік, і «Кропивницький 2018» показав, що все ще гідний називатись національним мистецьким фестивалем. Попри суттєве скорочення театральної частини та відсутність блоку образотворчого та літературного мистецтва захід порадував ораторією на Валах, концертом класичної музики та десятком популярних виконавців на центральній площі міста.
Цьогорічний же фестиваль практично повністю відмовився від театральних постановок, залишивши лише львівський театр «Воскресіння». Не знайшлось місця й для художників, скульпторів, поетів. Їм на заміну прийшли співаки, перетворивши мистецький фестиваль скоріше на вокальний. Якість та кількість виконавців порадувала, а от робота над анонсуванням заходу відверто розчарувала.
Точні дати проведення фестивалю містянам було повідомлено менш ніж за два тижні до анонсованого заходу. А програму дійства, як і рекламу на білбордах та сітілайтах кропивничани побачили ще пізніше – десь за тиждень до «Кропфесту – 2019».
У своєму передфестивальному інтерв’ю ініціатор та головний лобіст дійства, народний депутат України, голова підкомітету з питань видатків державного бюджету Комітету ВРУ з питань бюджету Олександр Горбунов запевнив, жодної політики в перенесенні дати початку фестивалю з традиційного 29-серпня на передвиборче 11 липня нема.«Цього року місто святкує чергову річницю перейменування, тож ми вирішили об’єднати ці події в один потужний захід. До виборів це не має жодного стосунку і я би не хотів змішувати тут культуру з політикою», – заявив нардеп.
Бажання Олександра Горбунова уникнути звинувачень у заполітизованості його ініціатив цілком можна зрозуміти. Адже наразі, балотуючись як самовисуванець по 99-му мажоритарному округу, йому конче потрібна підтримка кропивничан. Серед основних конкурентів за депутатське крісло нардеп від БПП, а нині самовисуванець Костянтин Яриніч, який на минулих виборах потрапив до Ради саме через мажоритарку, а також журналіст-підприємець Олександр Дануца, рейтинг котрого базується на популярності політсили, яку він представляє – «Слуга народу». Тим не менш не використовувати такий чудовий інструмент як всеукраїнський фестиваль, Горбунову не вдалось. Більше того, задля популяризації заходу, враховуючи, що рекламувати його проведення почали лише за тиждень до початку, мажоритарник вклав у розкрутку кошти навіть з власного виборчого фонду.
Від «Арт-Україна» до «Спілки композиторів»
Готуватись до проведення мистецького фестивалю розпочали задовго до оголошення точних дат його проведення. При формуванні бюджету України на 2019 рік, питання винесення фінансування заходу окремим рядком, як це було в 2018 році, вирішено не було. Кошти, а це близько 9 мільйонів гривень, заклали в бюджеті Міністерства культури України. Організатором, а якщо бути точнішим розпорядником коштів виділених на фестиваль, несподівано було обрано Національну спілку композиторів України. Минулого року даним питанням опікувалось ДП «Державна дирекція міжнародних конкурсів та мистецьких програм «АРТ-Україна».
«Були рішення бюджетного комітету… щоби підтримати власне всі спілки які є в Україні. Ті проекти загальнонаціональні, які йшли окремим рядком в бюджеті України, цьогоріч за них відповідальні різні спілки. Бо колись були такі нападки, а що роблять спілки? Наразі спілки можуть займатись і проектною роботою», – прокоментував прийняте рішення міністр культури України Євген Нищук.
Голова спілки Ігор Щербаков у телефонному коментарі зауважив, ідея щодо адміністрування заходу через композиторську організацію належала чиновникам Мінкульту. З одного боку спілка не витрачала особливо зусиль на організацію «Кропфесту», з іншого отримала гарантовані 5% від загального бюджету фестивалю як офіційний розпорядник коштів. «Від нас цією справою займалась виконавчий директор Ольга Кононенко. Все інше було ініціативою Проскурні (головний режисер «Кропфесту-2019» Сергій Проскурня – Авт.) ну і самого Горбунова», – наголосив Щербаков.
Пані Кононенко для «Кропфесту» людина не нова. З 2017-го року саме вона є виконавчим директором Національного мистецького фестивалю «Кропивницький». Розповідає, на рахунки спілки на момент проведення заходу від Мінкульту надійшло 7 мільйонів гривень, залишок спілчани планують отримати вже у серпні. Розповіла Ольга Кононенко й важливий факт про фінансування цьогорічного фестивалю. На відміну від попередніх років, коли захід було вписано до видатків національного бюджету, цьогоріч спілка отримала можливість фінансувати не весь фестиваль загалом, а його частини, окремо одна від одної. На це варто звернути увагу і далі ми пояснимо чому це важливо.
Місцевий саботаж та політична агітація
Перші питання до організаторів та ініціаторів проведення фестивалю виникли одразу після появи офіційно зверстаної програми. Так окрім організованих спілкою заходів до переліку потрапило й «Зіркове ралі – 2019» – багатоденний заїзд класичних автомобілів по дорогах України.
Меценат та колекціонер Микола Цуканов, який свого часу запросив ралійників до міста та власне займався залагодженням усіх формальностей щодо проведення заходу в Кропивницькому, запевняє – появу автомобільного дійства в програмах «Кропфесту» з ним не обговорювали. «Ми завчасно оформили усі необхідні дозволи на проведення «Зіркового ралі». Мали погодження від обласної адміністрації, керівництва міста. Тому коли Горбунов подзвонив щодо площі (на якій відбулась виставка ретроавтомобілів – Авт.), я пояснив, що змінювати місце проведення не збираємось. Про програмки взагалі мова не йшла», – розповів Цуканов.
Безпосередній організатор та ідейний натхненник «Зіркового ралі – 2019» харків’янин Дмитро Григор’єв, почувши наше запитання щодо узгодження планів, одразу заявив – його захід не має стосунку до жодних політсил чи особистостей, і він не хоче, аби такі асоціації виникали, тому роз’яснювати чи коментувати щось не буде.
Що ж до представників фестивалю «Кропивницький», то вже згадана нами Ольга Кононенко подібні твердження заперечує:«З Дмитром у нас все було погоджено, він дуже хотів аби наш мистецький фестиваль розбавив його програму… Ми завжди робили День святкування міста на Театральній площі, тож віддати цей майданчик під інший захід… ми це розцінюємо як місцевий саботаж».
Не обійшлось на фестивалі і без передвиборчої агітації. Навіть якщо не зважати на щоденну появу Олександра Горбунова на сцені «Кропфесту» як ініціатора даного культурного починання та лазерну проекцію імені та прізвища нардепа на будівлю ОДА, вистачало кандидата-мажоритарника й на листівках та програмках, що роздавались під час фестивалю жителям та гостям міста.
«Друкована продукція, яку поширювали під час фестивалю, має ознаки агітаційної. А оскільки вона була надрукована за бюджетний кошт, тут ймовірне порушення п.4 ст.74 (агітація під час заходів, організованих органами державної влади, органами Автономної республіки Крим, органами місцевого самоврядування, державними чи комунальними підприємствами, закладами, установами, організаціями) та п.6 ст. 68 Закону України “Про вибори народних депутатів України”», – прокоментувала виявлені порушення Зоя Лебідь, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Кіровоградській області
Фінансові питання
Проблемою фестивалю є й те, що от вже третій рік поспіль розподіл бюджетних коштів, виділених на проведення «Кропфесту», відбувається «за щільно зачиненими дверима». Станом на 18 липня в системі ProZorro розпорядник фестивальних мільйонів, Національна спілка композиторів України, не опублікувала жодного звіту про укладені договори, не кажучи вже про проведення конкурентних торгів щодо надання послуг відеозйомки, забезпечення світловою і звуковою апаратурою та іншого. А це, у свою чергу, є грубим порушенням ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі».
Більше того, Міністерство культури України проігнорувало не один десяток запитів кропивницьких журналістів щодо звітності по фінансуванню «Кропфестів». «Писала матеріали про кошториси фестивалів минулих років, коли тендери приводили постфактум. Надсилати запити до Мінкульту доводилось постійно. На перший відповіли, що інформацію про кошторис зможуть надати після завершення заходу. Надали після повторного звернення. А вже на аналогічні запити у вересні, жовтні, грудні просто не відповідали», – розповідає редактор видання «Гречка» Анастасія Дзюбак.
Пояснити подібне небажання ділитись з медійниками інформацією очільник міністерства Євген Нищук не зміг, зауваживши, про подібні факти йому невідомо, однак він спробує розібратись із даними питанням.
Однак повернімося власне до витрат цьогорічного фестивалю «Кропивницький», єдиним джерело інформації про які наразі є «Єдиний веб-портал використання публічних коштів». Почати варто з того, що із анонсованих 9 мільйонів, чи навіть 7 мільйонів гривень, про які казала Ольга Кононенко, в системі, станом на 17 липня, наявні платіжки лише на загальну суму 3,04 мільйони гривень.
Як ми вже згадували, замовник послуг, а саме Національна спілка композиторів України, роздробила фестиваль на окремі заходи. А це, принаймні в теорії, дозволило уникнути обов’язкового проведення відкритих конкурентних торгів через систему ProZorro.
Наприклад ФОП Лисенко Віктор Федорович вже встиг отримати 814,16 тисяч гривень за 7-ма договорами. Зокрема, підприємець підписав 5 замовлень, загальною вартістю 442.16 тисяч гривень, щодо надання поліграфічних послуг під час проведення мистецьких блоків фестивалю, а саме: «Кропивницький Арт-простір», «Івасюк триб’ют», «Герої серед нас», «Крилатий Кропфест. Вище неба» та «Той, хто далі йде». Ще на 372 тисячі гривень за 2-ма договорами ФОП забезпечив організаторів «Кропфесту» сувенірною продукцією.
Окрім власне діяльності як ФОПа Віктор Лисенко, спільно зі своїм сином Сергієм Лисенком, є співвласником ТОВ «Код» і ТОВ «Код-експрес» які спеціалізуються на поліграфії. Вартий уваги той факт, що колишня дружина Сергія Лисенка Вікторія Лисенко є не лише довіреною особою кандидата в нардепи та ініціатора «Кропфесту» Олександра Горбунова, а й, судячи з фотографій у мережі Фейсбук, знаходиться з ним у романтичних стосунках.
Достойно оцінили й роботу музиканта та композитора Ростислава Домішевського, який в 2017-му році був членом оргкомітету «Кропфесту», а на початку цього року отримав від Мінкульту звання «Почесний діяч мистецтв України». Як фізична особа-підприємець, екс-учасник гурту «Скрябін» вже отримав від організаторів фестивалю кошти за три договори вартістю 259,49 тисяч гривень: 133 тисячі за послуги з виготовлення відеофільмів та ще 26,49 тисяч гривень за підготовку та постановку виступу групи «Luiku».
Як не дивно, на цьогорічному фестивалі послуги самих виконавців були далеко не найбільшою статтею витрат. Принаймні станом на 17 липня за виступ групи «ТІК» було заплачено 85,96 тисячі гривень, Христини Соловій – 59,7 тисяч гривень, а «Скай» – 51,6 тисяч гривень. «Державний академічний естрадно-симфонічний оркестр України» за свій акомпанемент під час «Івасюк триб’ют» взяли 24 тисячі гривень. А от за послуги аранжування та набору партитур для триб’юту композитор Євген Петриченко отримав з бюджету 149,4 тисячі гривень.
Мистецтво піару
Ініційований нардепом, а нині кандидатом-мажоритарником Олександром Горбуновим Національний мистецький фестиваль «Кропивницький – 2019» закінчився, однак питань залишається не менше, ніж до його початку. Невиплачені наразі трохи менше шести мільйонів гривень, а це дві третини оголошеного бюджету. Порушено строки звітування в системі публічних закупівель ProZorro, про що уже повідомлено Державну аудиторську службу України. Зафіксовано факти передвиборчої агітації під час проведення фестивальних заходів. Все це загалом створює«Кропфесту» негативний шлейф політичного дійства, в якому мистецької складової з кожним роком стає все менше.
Тим паче, що поєднувати мистецтво з політикою стає досить трендовим заняттям. Зокрема напередодні кропивницького фестивалю у Білій Церкві, за ініативи народного депутата та кандидата в нардепи Хвичі Мепарешвілі, відбувся перший всеукраїнський мистецький фестиваль «АРТ Панорама».
Вишенькою ж на торті залишається заява головного режисера «Кропфесту» Сергія Проскурні, який пообіцяв театральне продовження цьогорічного фестивалю уже в жовтні. Однак, за які кошти це буде реалізовано, незрозуміло, адже виконавчий директор Ольга Кононенко нас запевнила – наявний бюджет використали під нуль. Та й сам ініціатор мистецького заходу Олександр Горбунов не впевнений у майбутньому свого дітища, наголошуючи, що доля “Кропфесту” багато в чому залежатиме від того, як пройдуть вибори 21 липня.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: