Чотири роки тому нестабільна ситуація в економіці підштовхнула будівельника Сергія Григора зайнятися новим видом діяльності. Завдяки цьому в селі Підлісне Олександрівського району з’явилася козина ферма. Сьогодні ТОВ «Лісова коза» – офіційний племінний репродуктор та одне з найбільших господарств в Україні, що спеціалізується на розведенні та продажі молодняка племінних кіз Альпійської породи, завезених із Франції. Завдяки власновирощеному молодняку поголів’я збільшилося вдвічі, з трьохсот до шестисот кіз. А вишукані козині сири та корисне козине молоко торгівельної марки «Лісова коза» завоювали прихильність не лише гурманів, а й покупців, які цінують якість і користь. Асортимент із 15 видів твердих та м’яких сирів, виготовлених за європейськими традиційними та власними оригінальними рецептами, задовольнить будь-який смак. Наш кореспондент переконався в цьому, відвідавши господарство та особисто скуштувавши продукцію. А заодно на власні очі побачив процес сироваріння, як породисті підопічні Сергія Григора призвичаїлися до нашого клімату, та дізнався для проєкту «Business view» «Без купюр» про те, як розвивається такий бізнес та новий цікавий туристичний маршрут на Кіровоградщині. Про все це дивіться на відео та читайте в тексті.
За словами Сергія Григора, економічні кризи 2008-го та 2014-го років змусили задуматися, як убезпечити благополуччя родини. Вирішив зайнятися харчовим виробництвом. Вкласти довелося чимало. Й до недавнього часу родина і ферма виживали завдяки будівельному бізнесу. Тільки нинішнього року, з виходом продукції на ринок, справа почала приносити прибуток.
“Хотілось перестрахуватися, так би мовити, розкласти яйця у різні кошики. Труїти людей — це не для мене. Вирішив зробити щось приємне і корисне”, – каже директор підприємства. – “У нас в країні культура споживання козиної продукції і розуміння її користі – дуже на низькому рівні”.
Не останню роль в цьому, на його думку, відіграє український фольклор. Хоча за давньогрецькою міфологією козине молоко можна вважати їжею богів. Принаймні одного.
“Коза-дереза у наших казках – чи не найнегативніший персонаж. Та якщо поцікавитися міфологією, то можна зустріти розповіді про те, що козиним молоком вигодовували самого Зевса”, – розповідає Сергій Григір.
Коли є можливість, він особисто проводить для відвідувачів екскурсії по фермі.
“Туристичний напрямок доповнює нашу діяльність і дає можливість людям прекрасно провести час, подихати свіжим повітрям, зарядитися цією енергетикою, покуштувати продукцію. Дітям дозволяємо пообніматися з тваринами, поштрикати соломинкою обережно”, – каже Сергій Григір.
Проте побачити кіз, із молока яких виготовляють продукцію, відвідувачам не вдасться. Як пояснив директор із маркетингу підприємства Олександр Романов, доступ до породистих кіз обмежений задля їхнього спокою. Познайомитися можна тільки з тваринами, які мешкають у контактному зоопарку на території ферми. Вони тут звичні до туристів.
Тож якщо їм не дуже спекотно і ви викликаєте в них симпатію й цікавість, то зможете пригостити їх кормом і погладити. В протилежному випадку – доведеться милуватися здалеку.
Ще одним цікавим куточком на території ферми є відкопаний старий погріб. Коли спускаєшся сходами до темної та прохолодної кімнати, перше на що звертаєш увагу – великі шматки сиру на полицях. Проте це всього лиш муляжі, які відтворюють для туристів вигляд приміщення для зберігання продукції і слугують декором для цікавої тематичної фотозони.
Справжні сири тут також можна побачити під час екскурсії і навіть скуштувати. А в залі, де проходить дегустація, є можливість спостерігати за процесом виготовлення сиру, що відбувається за склом.
Також Олександр Романов розповів, із якими продуктами найкраще поєднується той чи інший вид сиру.
“Кожний сир, щоб краще зрозуміти його смак, треба їсти з якимось конкретним продуктом. Наприклад, такий сир як Гауда найкраще їсти з інжиром, Маасдам — з грушею. Ну і, звісно, у всьому світі сир їдять з вином. Напівтверді та тверді краще вживати з сухим червоним вином, хоча можна і з білим. Якщо говорити про м’які сири, то краще їх куштувати з білим сухим вином. Це базові поради. Але для того, щоб вам по-справжньому щось сподобалося, потрібно експериментувати. Завжди, всім кажу так”.
Загалом, крім твердих і м’яких сирів підприємство займається виробництвом молока, йогуртів та десертів. Їх можна придбати в магазинах таких мереж у Кропивницькому, як “Файно Маркет”, “Ятрань”, “Соколівські ковбаси”, а також у “Сільпо”. Також усі свої вироби ТОВ «Лісова коза» постачає в інші міста країни, зокрема в Київ.
Олександр Романов стверджує, що у столиці охочіше купують козину продукцію.
«У нас люди більше “принюхуються”, намагаються розпробувати, адже більшість звикла, що козине молоко тхне. Але завдяки спеціальним технологіям у нього немає ніякого специфічного запаху».
Під кінець екскурсії, кожен, «нагулявши» апетит, може придбати сирно-молочні смаколики у фірмовому магазині на території ферми.
“Іноді сумніваєшся, навіщо було обирати такий важкий шлях. А потім встаєш, сонце світить, кози дають молоко, і думаєш, як класно, що ми це зробили. Я жалкую лише про пару моментів, коли кричав на свою дитину в процесі виховання. А тут же немає про що жалкувати, це досвід, це життя”, – підсумовує Сергій Григір.
Ферма відкрита для відвідувачів щодня з 9 до 18 години. Домовитися про екскурсію з дегустацією можна за телефоном – 095 213 1891. Її вартість складає 250 гривень.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: