ДБР розслідує діяльність російської «лужниківської» групи, що за часів горепрезидента Януковича заволоділа п’ятьма українськими обленерго, в тому числі на Кіровоградщині. Про це пише “Дзеркало тижня” за матеріалами спільного розслідування «Схем» (Радіо Свобода) та проєкту Scanner Project.
Слідчі Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора проводять досудове розслідування відносно групи громадян росіян, наближених до керівництва країни-агресора, яка набула на території України активів критичної інфраструктури та інших комерційних об’єктів шляхом оборудок та махінацій.
Мета угрупування – привласнення майна «злочинною організацією «Лужники», представленого фінансово-промисловою групою VS Energy, та зміна меж території або державного кордону України.
«Наразі досудове слідство триває за п’ятьма статтями Кримінального кодексу України», – розповів журналістам Радіо Свобода прокурор Офісу генпрокурора Роман Тулін.
За даними ДБР, на чолі цієї організації стоять громадяни Російської Федерації Олександр Бабаков, Євгеній Гінер та Михайло Воєводін.
Бабаков, Гінер та Воєводін, за даними ЗМІ, контролюють в Україні цілу бізнес-імперію – мережу готелів, банк, промислові підприємства та низку об’єктів критичної інфраструктури – п’ять обленерго, які забезпечують постачання електроенергії в домівки мільйонів українців одразу кількох областей. Зокрема, це «Херсонобленерго», «Кіровоградобленерго», «Житомиробленерго», «Рівнеобленерго», «Чернівціобленерго».
Ці обленерго об’єднані під вивіскою компанії «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна» (VS Energy). Фірма записана на громадян країн ЄС. Серед них, зокрема, громадянка Німеччини Марина Ярославська, яку називають дружиною Євгенія Гінера, та громадянин Латвії Валтс Вігантс, який був довіреною особою Олександра Бабакова.
Ці ж троє громадян РФ, наближених до Кремля, контролюють запорізьке підприємство «Дніпроспецсталь» – великий завод, який спеціалізується на виробництві спецсталі, та мережу готелів по всій країні – Premier Hotels & Resorts, серед яких п’ятизіркові «Прем’єр палац» у Києві та «Прем’єр готель» в Одесі.
Готелі та контрольний пакет акцій заводу, відповідно до даних Youcontrol, записані на Наталію Селіванову – цивільну дружину Михайла Воєводіна.
Відповідно до даних НБУ, на 1 січня 2022 року громадянину РФ Євгену Гінеру належало 88,9% акцій Першого інвестиційного банку.
Олександр Бабаков – заступник голови Державної думи РФ. Перебуває під санкціями України, ЄС та США. У квітні 2022-го року Мін’юст США звинуватив Бабакова у змові з метою вплинути на американську політику в інтересах РФ. Під європейські санкції Бабаков потрапив через те, що у 2014 році голосував за незаконну анексію українського Криму. Також Україна ввела відносно нього безстрокові санкції у 2018 році.
Євгеній Гінер – президент російського футбольного клубу ЦСКА (Центральний спортивний клуб армії), який знаходиться під санкціями США. Гінер також є партнером російської держкорпорації «Ростех», яка виробляє та експортує високотехнологічну промислову продукцію цивільного та військового призначення. Керує нею колишній офіцер ФСБ Сергій Чемезов, давній друг і соратник Путіна.
Михайло Воєводін, згідно з інформацією з Інтерполу, має статус так званого «злодія в законі». Свідчить про це документ, який є у розпорядженні «Схем». У картці Інтерполу вказаний його нікнейм – «Misha Luzhnetskiy».
Нагадаємо, приватизовувати вказані обленерго в Україні росіяни почали за часів Януковича.
Якраз напередодні вторгнення Росії в Україну “Херсонобленерго” збиралося йти до суду через звинувачення компанії у приналежності російським власникам. Відповідне звинувачення висунув депутат Херсонської обласної ради Сергій Рибалко. Депутат не навів приклади, які, на його думку, свідчать про те, що на “Херсонобленерго” впливає ексвіцеспікер Держдуми РФ Олександр Бабаков.
А в 2021 році “Херсонобленерго” звинувачували у зриві курортного сезону на Херсонщині.
У 2020 році журналісти знайшли активи подружжя Медведчука-Марченка у кількох вищеперелічених стратегічних активах, які контролює VS Energy.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: