Тема відкриття “МакДональдз” завжди була чутливою для жителів нашого малопомітного для великих компаній міста. Багато років поспіль її підігрівали розмовами про інвестиційні перспективи очільники Кіровоградщини з різними прізвищами та різним бекграундом, а також екоактивісти протестами проти забудови Центрального скверу й чутки, чому ресторан з’явився саме зараз і кому з можновладців може належати. І ось, в понеділок, цей заклад перестав бути мрією місцевих шанувальників гастрономічного бренду та став реальністю, відкривши свої двері для відвідувачів. Хоча останні смикали їх ще зранку задовго до відкриття. Ненадовго відкласти його вчора довелося через повітряну тривогу. Тепер Кропивницький — друге місто в області після Олександрії, в якому з’явився заклад всесвітньо відомої мережі. Що вдалося дізнатися про нього під час екскурсії для журналістів, а також ексклюзивну інформацію від компанії для видання “Без купюр” – читайте далі.
100 робочих місць в ресторані й ще стільки ж у партнерів
Загалом це 98-ий заклад мережі в Україні і як запевнив медійників директор із розвитку “МакДональдз” в Україні Віталій Стефурак, — один із найсучасніших.
“Можливість відкриття закладу в Кропивницькому ми анонсували у 2021-ому році й дотримали слова, не зважаючи на складну ситуацію в країні. Я можу сказати, що це один із найсучасніших закладів, у якому втілені всі новітні технології, які є у ресторанах “МакДональдз” в Україні і світі. Відвідувачі можуть робити замовлення різними способами — через МакДрайв для автолюбителів, через термінали самообслуговування і просто скористатися послугою обслуговування за столиком. А через кілька тижнів запрацює ще й послуга замовлення доставки нашої продукції”, – зазначив Віталій Стефурак.
Він також акцентував на використанні найсучасніших технологій енергоощадження самого приміщення — починаючи від вікон і фасаду й закінчуючи системою рекуперації енергії та теплових насосів.
Окрім цього, в ресторані встановлені сортувальні станції для розділення відходів на папір, пластик, стаканчики, рідину та інше. Після сортування їх відправляють на переробку, чим роблять внесок у зменшення кількості відходів.
Та передусім, як зауважив представник міської влади Олександр Мосін, відкриття “МакДональдз” в Кропивницькому — це інвестиції в розвиток громади, податки до бюджету та, що ще важливо для тилової території, яка прихистила велику кількість переселенців, — нові робочі місця як для них, так і для місцевих.
За словами Віталія Стефурака, йдеться майже про двісті робочих місць.
“Ми забезпечили жителям міста 100 нових робочих місць і якщо враховувати ще наших партнерів, компанії залучені до обслуговування закладу, це ще майже стільки ж. Тобто загалом близько двохсот нових робочих місць”, – констатував директор із розвитку.
Директор ресторану у 23 роки — у “МакДональдз” можливо
“Без купюр” поцікавився, які є можливості для кар’єрного зростання в компанії для місцевої молоді. Як з’ясувалося, всі директори ресторанів “МакДональдз” в Україні починали свою кар’єру як працівники закладів.
“Деякі директори ресторанів доросли до своєї посади менше ніж за три роки в компанії – таке під силу тільки допитливим і амбітним. А троє — стали директорами ресторану в 23 роки. У нас не змушують вчитися, а створюють умови, за яких люди самі прагнуть дізнаватися нове і вдосконалюватися. Курси з менеджменту, розвитку професійних навичок та лідерських якостей розроблені для працівників ресторанів та офісу. Кожен співробітник може самостійно формувати навчальну програму відповідно до власних кар’єрних планів і вподобань”, – розповів операційний директор “МакДональдз” в Україні Дмитро Корбут.
– “Для нас важливо, наскільки людині імпонують наші цінності, а також її бажання та вміння працювати в команді”, – додав він.
Власне, його історія успіху є тому підтвердженням. Він теж розпочав свою кар’єру в “МакДональдз” як працівник ресторанної команди. У відділі постачання відповідав за безпеку, якість продукції та контроль якості для ключових постачальників. На посаді керівника відділу інновацій та впровадження нових проєктів — за трансформацію ресторанів для створення нового клієнтського досвіду. З 2003 року Дмитро обіймає посаду операційного директора “МакДональдз” в Україні. Паралельно очолює міжнародну групу з підтримки та розвитку Drive, до якої входять 11 європейських країн.
До слова, саме він провів екскурсію для журналістів закладом. Разом із телеоператором він показав приміщення для зберігання і приготування продуктів та розповів про ключові стандарти компанії. Представники ЗМІ мали змогу все це бачити на екрані в залі для відвідувачів.
Чому в Центральному сквері та чий ресторан?
Та зважаючи на перипетії довкола будівництва “МакДональдз” саме в Центральному сквері й перевантаженій транспортом частині міста, “Без купюр” не міг не поцікавитися в представників компанії логікою вибору саме цієї локації. А також, чи є підстави для чуток про причетність до ресторану місцевих можновладців. Інформацію про те, що голова ОВА Андрій Райкович є партнером-франчайзі мережі “МакДональдз” і начебто саме він будує цей ресторан неодноразово поширювали в соціальних мережах.
Однак ці чутки спростовуються тим, що в Україні “МакДональдз”, на відміну від інших країн, взагалі не працює по франчайзингу, а розбудовує мережу ресторанів самостійно.
Що ж до вибору місця, то в компанії стверджують, що рішення приймали на основі незалежного опитування.
“Аби прийняти рішення щодо відкриття закладу, ще у 2021 році “МакДональдз” ініціював опитування громадської думки з залученням незалежної професійної дослідницької компанії. Опитування показало, що 85% мешканців Кропивницького схвально ставляться до відкриття “МакДональдз” у місті, а 74% кропивничан підтримують ідею відкриття ресторану саме у Центральному сквері”, – пояснюють в пресслужбі компанії.
Соціальна відповідальність і перші відвідувачі
У день відкриття деякий час любителям маківського меню довелося зачекати, поки тут обслуговували маленьких VIP-клієнтів з дитячого будинку “Наш дім” та будинків сімейного типу, хоча площа закладу 483 м2 розрахована на 129 гостей у залі та 144 на терасі.
Як пояснили представники мережі швидкого харчування, соціальна складова є одним із пріоритетів “МакДональдз”. А під час війни додалися ще й волонтерська та гуманітарна. Через воєнну агресію росії в Україні компанія не веде бізнес в цій країні. Натомість разом із «Фундацією Дім Рональда МакДональда» та за активної участі працівників передала понад 250 тисяч продуктових наборів постраждалим українським родинам у прифронтові зони та на звільненій території. А державним лікарням — сучасне обладнання для лікування мінно-вибухових ран – 200 вакуумних апаратів, та 420 вакуумних аспіраторів для операційних. У цілому в межах цих програм йдеться про допомогу майже на 100 млн грн.
«Згідно зі стратегією “МакДональдз”, ми завжди дбали про підтримку наших людей і громад. А після повномасштабного вторгнення компанія зосередилася на підтримці 10 тисяч працівників в Україні та збереженні команди. Продовжила виплачувати зарплатню у повному обсязі, надавала медичне страхування, створила фонд допомоги працівникам, які отримали поранення внаслідок обстрілів, і допомагала Україні й українцям в гуманітарних проєктах, де працівники стали волонтерами. Це й допомогло відновити роботу й почати знову відкривати ресторани у вересні минулого року. У 2024-му й надалі зосередимося на безпеці та підтримці наших людей і громад», – зазначила в ексклюзивному коментарі “Без купюр” Юлія Бадрітдінова – Генеральна директорка “МакДональдз” в Чехії, Словаччині та Україні.
Попередньо в Кропивницькому ресторан, як і МакДрайв, працюватимуть з 7:00 до 22:00.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: