Основна причина, яка стримує багатьох українців від вакцинації проти COVID-19, – це побоювання щодо якості вакцин і можливих побічних реакцій. “Без купюр” зібрала актуальну інформацію від Всесвітньої організації охорони здоров’я та МОЗ щодо випробування вакцин, як в Україні фіксують несприятливі випадки після імунізації, чи потрібен нагляд лікаря після щеплення та протягом якого часу, хто і куди має повідомити про погіршення стану здоров’я імунізованого, чи були летальні випадки після введення вакцини?
Як контролюється безпечність і чи дотримано стандартів при тестуванні вакцин від COVID-19
На найпоширеніший закид антивакцинаторів щодо коротких строків випробування вакцин у Всесвітній організації охорони здоров’я відповідають, що клінічні дослідження проводилися за всіма стандартами. Швидкого результату вдалося досягти завдяки безпрецедентним фінансовим інвестиціям і науковому співробітництву, що дозволили проводити деякі етапи досліджень одночасно.
Зазвичай клінічні дослідження вакцин проходять три фази – введення невеликому числу добровольців, щоб оцінити її безпеку; введення сотням добровольців для подальшої оцінки її безпеки і здатності генерувати імунну реакцію;
наостанок вакцина вводиться тисячам добровольців для порівняння з аналогічною групою людей, які не отримали вакцину.
Раніше весь цей процес був послідовним, тому і займав роки. В даному ж випадку деякі етапи наукових досліджень і розробок здійснювали паралельно, що прискорило розробку безпечних вакцин. Проте спостереження продовжують вести.
Так, наприклад, в Україні несприятливі післявакцинальні події фіксує й досліджує Державний експертний центр МОЗ України й щотижня оприлюднює дані на офіційному сайті.
Також на сайтах ДЕЦ та ВООЗ є детальна інформація про кожну вакцину, в тому числі проведені дослідження і які ще тривають, оновлені дані.
Підписав згоду на вакцинацію, щепився й пішов?
Вимірювання температури, заповнення анкети, підписання згоди на вакцинацію і, власне, сама вакцинація – так виглядає стандартна процедура імунізації від COVID-19, судячи з проведеного нами опитування серед вакцинованих жителів області та з власного досвіду працівників редакції. Інформація про можливі передбачувані реакції організму, при яких не варто панікувати, про різницю між імунною відповіддю і побічною дією – далеко не обов’язкова опція в пунктах щеплень і масової вакцинації області.
Інформація ж про те, що людина має 30 хвилин після введення вакцини знаходитися безпосередньо під наглядом лікаря і ще 30 днів після того – для багатьох може стати новиною. Власне, і ми про це вперше дізналися на сайті Державного експертного центру МОЗ України під час підготовки цього матеріалу.
Які є протипоказання для щеплення
Як повідомила в коментарі виданню головна санітарна лікарка області Надія Оперчук, єдиним справжнім протипоказанням до щеплення від COVID-19 наразі вважається серйозна алергічна реакція на першу дозу вакцини, наприклад анафілактичний шок. Також не варто робити щеплення за температури тіла вище 38°C.
Якщо ви боїтеся, що стан вашого здоров’я може бути протипоказанням до вакцинації, порадьтеся зі своїм лікарем. Обов’язково повідомте лікаря, який оглядає вас перед щепленням, про свої хронічні хвороби та про будь-які алергічні реакції, що були раніше.
Вагітність та годування груддю, а також хронічні захворювання не є протипоказанням до щеплення. Навпаки, люди з хронічними захворюваннями ризикують важче перенести COVID-19, а тому потребують захисту, який дає вакцинація.
Куди повідомляти про несприятливі поствакцинальні випадки?
У разі порушення стану здоров’я після щеплення, слід повідомити про це свого сімейного лікаря. Він у свою чергу протягом 24 годин повинен повідомити про це Державний експертний центр МОЗ України, заповнивши на сайті відповідну форму. Також повідомлення може відправити і сам пацієнт. Автоматизована інформаційна система з фармаконагляду (АІСФ) – це веб-сайт для підтримки процесу нагляду за побічними реакціями або відсутністю ефективності лікарських засобів в Україні. Форми для заповнення – за посиланням.
56 тисяч українців померли від COVID-19, скільки від вакцин?
За даними МОЗ від 5 жовтня, понад 56 тисяч людей померли від ковіду – більш ніж 500 щодня під час минулої хвилі.
За майже 7 місяців кампанії з вакцинації в Україні Державний експертний центр МОЗ отримав 103 повідомлення про летальні випадки після вакцинації.
У жодному з вже розслідуваних 80 випадків немає доведеного зв’язку з вакцинацією. Фахівці вважають, що це були випадкові події, які співпали в часі з проведеним щепленням, а причинно-наслідковий зв’язок з вакцинацією відсутній. Щодо решти 23 повідомлень триває розслідування.
У МОЗ вважають, що такі цифри говорять на користь вакцинації, і що вірогідність померти від вакцини мізерна порівняно з ймовірністю померти від коронавірусу.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: