Станом на 15 листопада 2018 року на території Кіровоградщини офіційно функціонує 576 аптечних пунктів, магазинів та складів, що займаються роздрібним та оптовим продажем ліків, медтехніки та супутньої продукції жителям та гостям області. Ліцензії на провадження відповідної діяльності заклади почали отримувати ще в 2010 році. А от цьогоріч ліцензії придбало лише 10 аптечних пунктів. Найбільше, по 3 нові аптеки, з’явилось у Кропивницькому та Знам’янці. Усього ж цим напрямком бізнесу в області займається 137 фірм та приватних підприємців.
Перший серед «аптечних»
Загалом найбільша частка аптечного ринку Кіровоградської області належить ПрАТ «Ліки Кіровоградщини». Акціонерне товариство утримує майже чверть усіх закладів цього спрямування – 129 зі 576 наявних в області.
За даними держреєстру та аналітичної системи YouControl кінцевими бенефіціарними власниками фірми є подружжя – екс-нардеп 5-ти скликань, що завершував свою політкар’єру в «Партії Регіонів», Ігор Шаров та його дружина, музикант Вікторія Шарова. Власником істотної участі значиться й рідна сестра Ігоря Федоровича Валентина Яцків. Загалом 91% акцій компанії належить ТОВ «Міжнародна юридична компанія «Євролойєр» власниками якої є вже згадані особи й ТОВ «Холдингова компанія «Міжнародний економічний комітет», що також належить Шаровим.
Аптеки «Ліки Кіровоградщини» представлені практично у всіх районах області та розташовані як окремо від лікувальних закладів, так і на їхній території. Зокрема аптечні пункти фірми є у Знам’янській міській лікарні ім. А. В. Лисенка, Олександрійській центральній районній лікарні, Кропивницькій центральній міській лікарні та інших медзакладах.
Очолює аптечне підприємство Шарових Сергій Хільченко, який крім того є керівником ГО «Кіровоградська фармацевтична асоціація», а також заступником голови правління ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата». Дружина Хільченка Оксана також підтримує сімейний бізнес – працює завідувачем Аптеки №1 ПрАТ «Ліки Кіровоградщини». Мав керівник «Ліки Кіровоградщини» й зовсім непов’язаний з медициною бізнес – ПП «Гранум-Альфа» засноване ТОВ «Єврощебінь» яке займалось видобутком граніту. У 2018 році він продав «Єврощебінь» туркам з «Метін Леві» за 11,6 мільйонів гривень.
Вартий уваги і той факт, що Хільченко наразі все ще є керівником Кіровоградської обласної корпорації «Фармація» яка знаходиться в стадії припинення. До складу засновників організації входили також низка комунальних аптек на місці яких і відкрито мережу «Ліки Кіровоградщини»
Спільно сім’я Шарових-Яцків володіє понад трьома десятками підприємств у різних регіонах України. Одне з них, ТОВ «Інкопмарк Медсервіс» за кількістю аптек на території області знаходиться на 7 позиції з показником 14 закладів. Зауважимо, що свою аптечну діяльність фірма провадить лише на території Кропивницького. Засновниками згаданого ТОВ є екс-начальник відділу УБОЗу МВС Юрій Шаров та Приватне науково-виробниче мале підприємство «Інкопмарк», що належить його рідному брату Ігорю Шарову. А от керівником «Інкопмарк Медсервіс» є Валентина Оксьом, яка окрім того є співзасновником первинної профспілкової організації ПАТ «Ліки Кіровоградщини».
Загалом «Ліки Кіровоградщини» спільно з «Інкопмарк Медсервіс» тримає під контролем 25% усього офіційного аптечного бізнесу Кіровоградської області.
Ліки плюс дерева
Значно менший шматок аптечного пирога, 25 точок, має в активі ТОВ «Ліки плюс» Інни Попової та Олега Баркара. Ця аптечна мережа відома не так власниками як активною «дроворубною позицією». За декілька років біля магазинів підприємства було знищено понад три десятки дерев. За таку «активну діяльність» підприємців у 2016 навіть потрапили в шорт-лист місцевої антипремії «Варвар року». Свого часу чоловік Інни Попової Ярослав вельми вигідно придбав у міськради приміщення на 330 «квадратів» у центрі Кропивницького. Що ж до Олега Баркара то окрім членства в Раді Кіровоградської обласної організації партії “УДАР Віталія Кличка” нічим особливо підприємець у ЗМІ не згадувався.
У квітні цього року фірма в Кіровоградському окружному суді намагалась оскаржити податкові повідомлення-рішення, якими Головне управління ДФС у Кіровоградській області оштрафувало «Ліки плюс» на 21,76 тисяч гривень за невиконання обов’язкових вимог нормативно-правових актів, які регламентують дії суб’єкта господарювання, який використовує реєстратор розрахункових операцій. Спроба, однак виявилася невдалою, що і підтвердило рішення суду від 25 квітня. А постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду лише підтвердила правоту податківців.
Не аптеками єдиними
Наступним за списком з показником 19 аптек в 10 населених пунктах знаходиться ПП приватна виробнича фірма «Ацинус». Крім, власне, Кропивницького свої аптечні пункти фірма розташувала в Бобринці, Новгородці, Гайвороні, Добровеличківці, Новомиргороді, Петровому, Онуфріївці, Торговиці та Капітанівці. Власником бізнесу є Григорій Урсол, колишній завідувач торакального відділення Кіровоградської обласної лікарні, голова Правління ВГО «Асоціація торакальних хірургів України».
Окрім власне аптечного бізнесу Григорій Урсол є засновником ПП «Лікарня святого Луки» яке є офіційним власником однойменного приватного медзакладу. Прикметно, що обидва підприємства сім’ї мають нульовий статутний капітал.
Знаний медик-підприємець й своїми зв’язками з місцевими бізнесменами та політиками. Зокрема спільно з Ігорем Волковим, координатором фракції БПП «Солідарність» у міськраді Кропивницького, Урсол є співзасновником, а нині й керівником Спілки підприємців Кіровоградської області. Крім того входить власник «Ацинуса» й до Організації роботодавців у галузі фармацевтики та медицини Кіровоградщини. Серед інших до цієї Асоціації також входять народний депутат України, колишній головний лікар Кіровоградського обласного онкологічного диспансеру Костянтин Яриніч, екс-депутат Олександрійської міської ради, власник ТОВ «Медіфарм» Олександр Рушковський, вже згадуваний раніше Олег Баркар, а також кандидат в депутати Світловодської міськради Лев Брагінський, який після місцевих виборів 2015 року долучився до організації роботодавців імені міського голови Світловодська Валентина Козярчука.
Комунальники
На четвертому місці за кількістю аптек наразі перебуваєКП Кіровоградської обласної ради «Кіровоградфармація». Попри досить пристойну кількість аптек – 18, основна частина закладів підприємства розташована в Кропивницькому і лише по одному в Знам’янці, Світловодську, Бобринці та Олександрії.
Зауважимо, що підприємство є активним учасником публічних закупівель і станом на 15 листопада вже підписало 170 контрактів та загальну суму 7,77 мільйонів гривень. Більшість підрядів фірма, однак отримує на безконкурентних торгах прямими замовленнями від медзакладів області. Цікаво, що нинішній керівник «Кіровоградфармації» Світлана Жилка ще минулого року працювала у конкурентів, підприємстві Шарових «Ліки Кіровоградщини».
Гравець всеукраїнського рівня
Завершує топ-5 запорізьке ТОВ «Аптека низьких цін Кремінь». Окрім 16 аптек на території Кіровоградської області свої торгові точки фірма має на Дніпропетровщині та Полтавщині. Зауважимо, що співвласники товариства Артур Кадушкін та Костянтин Пучич є засновниками ще близько чотирьох десятків підприємств серед яких як однойменні «Аптеки низьких цін» лиш з приставками «Одеса», «Львів», «Полтава», «Галичина», «Волинь», «Харків», «ТМ» так і відомі виробники медпрепаратів ТОВ «Юніяфарм», ТОВ «Даріяфарм» та інші. Однак ці фірми своїх аптечних мереж на території Кіровоградщини не мають.
На початку 2017 року Антимонопольний комітет України виніс ряд рішень якими рекомендував підприємцям змінити вивіски на усіх аптеках під брендом «Аптека низьких цін». Причиною для цього стали звернення користувачів аптечної мережі, які скаржились, що назва містить неправдиві дані щодо цін, мовляв вони тут «низькі», а це у свою чергу впливає на наміри споживачів щодо придбання товарів саме в цих аптеках. Відповідно до рекомендацій АМКУ протягом минулого року назви аптек, що входять до мережі Кадушкіна-Пучича змінили свої вивіски або на «Аптека низьких ц..» або «Аптеки низьких ☺☺☺».
Підсумовуючи зазначимо, враховуючи Постанову Кабміну “Про референтне ціноутворення на лікарські засоби та вироби медичного призначення, що закуповуються за кошти державного та місцевих бюджетів” та наказ МОЗ України “Про затвердження Положення про реєстр оптово-відпускних цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення”, говорити суттєвий вплив на цінову політику аптек тих чи інших бізнесменів не доводиться. Тим не менш, наявність в області дуету підприємств, чия присутність в районах на порядок вища від конкурентів, а загальна кількість аптечних закладів майже всемеро більша від найближчих конкурентів, можемо констатувати – в області є підґрунтя для монополізації аптечного ринку.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: