Поки межі Кропивницького офіційно не затвердили, землею вздовж вулиці Бобринецький шлях розпоряджається Первозванівська сільська рада. І хоча голова громади та начальник земельного відділу ще у 2021 році обвинувачені в корупційному злочині, пов’язаному з землею, обоє залишаються на посадах. Бо справа слухається в суді й вироку ще немає. А Ленінський районний суд і Кропивницький апеляційний відмовили прокуратурі у відсторонені їх від виконання обов’язків. Сайт журналістських розслідувань “Пульс exlusive” звернув увагу на те, як первозванівська влада передала дві земельні ділянки в приватні руки на виїзді з обласного центру. Одна з них, виділена безплатно під приватизацію, вже продається за мільйон гривень, а потенційних покупців запевняють, що проблем зі зміною її сільськогосподарського призначення під комерційне не буде. Іншу земельну ділянку виставили на аукціон під торгівлю, але в проєкті-договору ще до початку торгів вказали, що там буде дорожній сервіс. І ви не повірите – “вгадали” з видом діяльності переможця… Що цікавого з’ясував наш колега автор статті Андрій Клочек щодо цих ділянок, читайте далі.
Але почнемо з роз’яснення директора Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міськради Романа Лунгола, чому на околиці Кропивницького порядкує сільська, а не міська рада.
Так, за його словами, існує законодавча колізія, коли кожен населений пункт розробляє генеральний план без погодження з сусідами. Відповідно вони можуть суперечити одне одному. Кропивницький наразі послуговується генпланом від 2000 року, який потрібно актуалізувати. Однак обласному центру це зробити складніше, ніж селам. Бо його зміни до генерального плану попередньо розглядає обласна рада, а потім передає на затвердження до ВР. А генплани й межі сільрад затверджують райради.
Встановити нові актуальні межі обласного центру намагалися у 2000-х і у 2015-2016 роках, але безрезультатно. Міська рада готується до чергового раунду визначених законодавством процедур.
“Уже розробили проєктну межу. Документацію передали облраді, яка після погодження має направити її на затвердження Верховною Радою”, – пояснив Роман Лунгол. – “Тому ми зараз, по суті, конфронтуємо за територію з нашими сусідами”.
Земля по вулиці Бобринецький шлях при виїзді з Кропивницького документально належить до меж села Сонячне Первозванівської громади.
22 жовтня Первозванівська сільська рада провела електронний аукціон із продажу права оренди земельної ділянки для будівництва й обслуговування будівель торгівлі площею 0,2703 га на 10 років по вулиці Бобринецький шлях. Територія не має зонування, про що вказано в документах аукціону, а відтак не визначене розташування земельної ділянки відносно червоних ліній, інженерних мереж та комунікацій, що суперечить ч. 3 ст. 24 ЗУ «Про регулювання містобудівної документації».
І хоча в назві аукціону йшлося про будівництво й обслуговування будівель торгівлі, в проєкті договору чомусь вказали інше цільове призначення – для «розміщення та експлуатації дорожнього сервісу». “Передбачливість” організаторів торгів вражає, адже переможцем аукціону стала фірма з відповідними видами діяльності – «Установлення та монтаж машин і устаткування», «Ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення» тощо.
Але вже згаданий на початку в контексті кримінального провадження начальник земельного відділу Ігор Гордієнко назвав у коментарі журналісту плутанину з цільовим призначенням банальною технічною помилкою.
«Договір завантажується типовий і може бути технічна помилка. Є звернення від учасників і громадян, що звернули увагу на невідповідність», – стверджує посадовець.
Згідно з копією матеріалів інженерно-геодезичних вишукувань, фрагмент якої опублікувало видання, через ділянку проходять газові мережі та мережі зв’язку, електропостачання й основна магістраль водопостачання. Але, за словами землевпорядника, розуміння «що там можна будувати – формується після визначення переможця аукціону», а не завдяки зонуванню.
Тоді як передача в оренду землі під торгівлю (тобто для здійснення містобудівної діяльності) без зонування суперечить частині третій статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної документації».
Що там будуватиме переможець аукціону ТОВ «Магнат 2021» – наразі не відомо. Співрозмовник видання, номер якого вказано у відкритих джерелах як директора підприємства, відмовився озвучувати його плани. Керівником фірми значиться Дмитро Сердюк, власниками – Олександр Ювженко та Руслан Кічура. Згідно з даними Opendatabot, останні є засновниками компанії «АРК», яка займається постачанням сільськогосподарської техніки. Вона орендує інші ділянки Первозванівської сільської ради, а її фактична адреса збігається з адресою ТОВ «Магнат 2021».
У додатку до листа голови громади Прасковії Мудрак до Держгеокадастру з проханням змінити угіддя восьми земельних ділянок (серед яких і винесену на аукціон та сусідні) редакція знайшла рішення сільської ради про зміну їх цільового призначення – «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі». Тож не виключено, що через аукціони роздадуть під забудову й решту зеленої смуги вздовж Бобринецького шляху.
Тим часом у його кінці, біля іподрому, виділені у 2021 році сільською радою безплатно 15 соток землі для ведення особистого сільського господарства продають за 24 тисячі доларів на OLX. Поки що для сільського господарства… Під іншим соусом її не змогли б без аукціону передати для приватизації. За вказаним в оголошенні про продаж ділянки телефоном журналісту відповіли, що проблем зі зміною цільового призначення землі не буде.
Схоже, така впевненість небезпідставна. На сайті Первозванівської сільської ради вже зареєстровано проєкт рішення про зміну цільового призначення цієї ділянки під торгівлю.
Редакція “Пульс exlusive” має намір направити запити до Кіровоградської обласної прокуратури та ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області з проханням надати правову оцінку наведеним вище випадкам із землею.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: