Днями один із телеканалів оприлюднив тарифи на воду в обласних центрах України та інформацію про те, наскільки вони зростуть нинішнього року. Як з’ясувалося, в Кропивницькому вода – значно дорожча, порівняно з іншими містами. А чинний тариф у 30,68 грн – не межа. Незабаром він зросте ще – до 37,47 грн за куб. Чому в Кропивницькому, а разом із ним ще й в Олександрії, Знам’янці, Світловодську та Смоліному така дорога вода, як скоро подорожчає ще, що зроблено для того, аби здешевити тариф і підвищити якість водопостачання – з цими запитаннями ми звернулися до генерального директора ОКВП «Дніпро-Кіровоград» Романа Ілика.
| – Чому така різниця в тарифах і чому в цьому плані Кропивницький виглядає, порівняно з іншими обласними центрами, не в кращому світлі?
– Тарифи в різних містах відрізняються і залежать від витрат підприємств на водопостачання та водовідведення. В Кропивницькому завжди були вищі тарифи, оскільки вода постачається водогоном із Кременчуцького водосховища.
| – Одним із найдовших…
– Так. Це один із найдовших водогонів. Також потрібно розуміти, що наклалося кілька технологічних чинників, що позначаються на ціні. Це поверхневий водозабір, відповідно – більші затрати на очистку води. 120 кілометрів транспортування води водогоном до Кропивницького. І третій фактор – реалізація. Такі міста як Київ, Харків, Одеса – це міста-мільйонники, і в них більша реалізація, відповідно тариф виходить дешевшим. Але ми можемо порівнювати з будь-яким іншим містом. Наприклад, Черкасами чи Вінницею. Вони також мають поверхневий водозабір, але в них немає водогону. Якщо порівнювати зі Львовом, він має водогін протяжністю 100 кілометрів, але не має поверхневого водозабору, там воду беруть із чистих підземних джерел. Однак я хочу зазначити, що ми провели багато заходів із енергозбереження. В нас сьогодні суттєва динаміка скорочення витрат на електроенергію, паливні матеріали й інші складові тарифу. Якщо раніше, 10 років тому, в нас тариф був 7,40 грн, а в Києві – 3,50, тобто вдвічі нижчий, то сьогодні в нас у відсотковому співвідношенні тариф здорожчав менше, ніж у Києві.
| – Хотілося б торкнутися питання втрат води. Якщо не помиляюся, то в тариф закладено 30%…
– Так. Зараз ми привели втрати по всіх містах до одного показника – 30%. В одних він десь 29%, в інших – 31%.
| – Зі скількох відсотків втрат води ви починали, коли прийшли на посаду?
– Втрати були 60%.
| – За рахунок чого їх вдалося зменшити?
– Це й робота аварійних бригад із ремонту найпроблемніших ділянок, і зонування тиску, і чистотне регулювання. Зараз ми проводимо за кошти Світового банку реконструкцію всіх насосних станцій і каналізаційно-очисних споруд у Кропивницькому. На всіх насосних станціях буде замінено обладнання на енергозберігаюче. Будуємо нові очисні споруди в Світловодську, завдяки чому буде якісніша очистка води, вона гарантовано відповідатиме санітарним нормам і європейським стандартам. Це теж той фактор, що позначається на здорожчанні тарифу, бо кредит – це все таки кредит, його потрібно віддавати.
| – Не зважаючи на те, що ведеться багато масштабних робіт, донедавна в Кропивницькому можна було спостерігати пориви, що не ліквідовувалися протягом кількох днів.
– По-перше, треба враховувати, що мережі далеко не нові, їх проклали 40-50 років тому. А ще одна причина – це дефіцит кваліфікованого персоналу.
| – Зазвичай підвищення тарифу відбувається з деяким запізненням.
– Так, тариф на 2019 рік ми отримали аж у червні 2019 року. Сподіваємося, що тариф на цей рік отримаємо в січні, тобто лише з місячним запізненням. Уже відбулося засідання національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, схвалено проект постанови про підвищення тарифу на воду для споживачів «Дніпро-Кіровоград». Загалом один куб води для споживачів «Дніпро-Кіровоград» коштуватиме 37,47 гривні.
| – Орієнтовно, з якого місяця платитимемо по-новому.
– Очікуємо, що в січні буде затверджено новий тариф, а з лютого він запрацює.
| – Які ж все таки фактори зумовили його чергове підвищення?
– Основні – заплановане підвищення зарплати праціникам та сплата тіла кредиту – 3%.
| – Торік ваше підприємство було серед боржників із заробітної плати працівникам. Яка ситуація сьогодні?
– Так. Це було зумовлено зволіканням з підвищенням тарифу. На 1 січня ми не маємо заборгованості перед працівниками.
| – До якого року потрібно сплачувати кредит Світового банку?
– До 2032-го.
Читайте також: У Кропивницькому відбулося відкрите обговорення підвищення тарифу на воду. ФОТО. ВІДЕО
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: