З нового податкового року деякі власники та орендарі землі в Кропивницькому платять більшу орендну плату і податок за землю. Ситуація пов’язана із законодавчими змінами, а також зростанням середньої вартості м.кв. землі, яку минулоріч затвердила міськрада.
[lwptoc skipHeadingLevel=”h1,h3,h4,h5,h6″]
Підприємці дізналися про значні нарахування, коли в лютому сформували платіжки за січень. За повідомленнями у деяких ЗМІ, сума нарахувань подекуди зросла вдвічі. Сьогодні в міськраді Кропивницького заступник міського голови Кропивницького Олександр Мосін та начальниця юридичного управління міськради Марина Смаглюк пояснювали чому склалася така ситуація і як її виправляти.
ЩО СТАЛОСЯ
З 1 січня 2019 року набули чинності затверджені у липні минулого року Міністерством агрополітики зміни до земельного законодавства, спрямовані на підвищення прозорості використання земельного ресурсу й наведення ладу в оподаткуванні.
Вказаними змінами з землекористувачів, які досі належним чином не оформили земельну документацію й не подали відомості про ділянку до Публічної кадастрової карти, стягується плата у вигляді нарахування максимального фінансового коефіцієнту 3.
Зокрема, вимагається, аби підприємці, які користуються землею на праві держактів, сформованими ще у 90-х роках, розробили технічну документацію, отримали кадастровий номер ділянки та подали його до Публічної кадастрової карти.
Друга категорія землекористувачів – ті, які мають кадастровий номер, але не подали до Держгеокадастру підтвердження коду функціонального використання земельної ділянки.
У разі відсутності вказаних даних, згідно з законодавчими змінами, Держгеокадастр вказує до сплати суму, розраховану за коефіцієнтом 3.
Наприклад, у разі якби Держгеокадастр мав підтвердження, що ділянка має код призначення «промислова база» чи «під розміщення притулку для тварин», нарахування б здійснювалося за меншим класифікаційним кодом (від 0,5 до 2,5), а не максимальним.
ЩО ЩЕ ВПЛИВАЄ НА ЗБІЛЬШЕННЯ ПЛАТИ
Другий коефіцієнт, що впливає на оплату – місце розташування ділянки. Згідно зі Схемою економіко-планувальних зон міста, яку затверджено міськрадою, у Кропивницькому визначено 35 таких зон.
Розмір оподаткування зменшується від центру до віддалених і промислових зон міста. Зі слів Олександра Мосіна, в центрі коефіцієнт найбільший – 1,79. Втім, це не найвища «ставка» й в інших обласних центрах складає від 4 до 6.
ДО ЧОГО ТУТ НОРМАТИВНА ГРОШОВА ОЦІНКА ЗЕМЛІ?
В липні минулого року депутати міськради проголосували за нову редакцію нормативної грошової оцінки землі, яку переглядають раз на 5-7 років. Згідно з нею, з 2019 року базова середня вартість м.кв. землі в Кропивницькому складає 445,92 грн. До 2019 року вона становила 341,6 грн. Згідно з прогнозом управління земельних ресурсів, зростання відбулося на близько 30%.
У міськраді твердять, що суттєво на платіжки землекористувачів впливають саме максимальні коефіцієнти, які виставляє Держгеокадастр тим, у кого не приведена до ладу земельна документація, а не нові ставки нормативної грошової оцінки.
ЧОМУ САМЕ ЗАРАЗ І ЩО РОБИТИ
Про проблему заговорили саме зараз, оскільки до 20 січня підприємці подають земельну звітність до податкової. Оскільки більшість звернулася за витягами до Держгеокадастру в останні дні й не була поінформована про вище перелічені зміни, виник конфлікт.
В мерії пояснюють – у разі відсутності кадастрового номеру, підприємець має розробити технічну документацію, подати її на затвердження сесією міськради. Оскільки вказаний процес довготривалий, підприємцям пообіцяли розробити індивідуальний алгоритм дій та максимально сприяти в розгляді питання. Про це йшлося сьогодні на зустрічі заступника мера з представниками бізнесу.
Тим підприємцям, які не мають коду функціонального призначення землі, необхідно написати заяву до Держгеокадастру (можна й через ЦНАП). Присвоєння вказаного коду здійснюють за 2-3 дні.
ЩО ТАМ З ВІДМІНОЮ СТАВОК РІЧНОЇ ОРЕНДНОЇ ПЛАТИ
Разом із затвердженням нової нормативної грошової оцінки міськрада скасувала ставки орендної плати (з диференціацією від 3% до 6%). Деякі депутати звертають увагу, що таким чином скасовано рівнозначний підхід до всіх орендарів земель комунальної власності. Мовляв, таким чином було чітко визначено розмір орендної плати (з диференціацією від 3% до 6%) у залежності від функціонального призначення земельних ділянок та об’єктів, які розміщені на них.
В міськраді натомість переконують – вказана диференціація була рекомендованою у 2009 році і, оскільки нині змінилося законодавство, за нормами податкового кодексу ставки застосовуються індивідуально рішенням ради з огляду вищезгаданої Схеми економіко-планувальних зон. Втім, депутати наголошують на ризиках подібного «індивідуального» підходу, який, не виключено, може застосовуватись земельною комісією та депутатською більшістю не завжди об’єктивно.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: