Інспекція з благоустрою лякає камерами відеоспостереження, поліцією, штрафами та ганебною відомістю жителів обласного центру, які викидають сміття в несанкціонованих місцях. Однак усім цим заходам зі стримування розповзання стихійних сміттєзвалищ — багато років, а проблема нікуди не зникла. “Без купюр” намагався розібратися, чому так і кому наше місто “завдячує” неохайним виглядом, про який завдяки українському блогеру, тепер знає вся Україна.
Нещодавно міська влада похвалилася результатами восьмого всеукраїнського муніципального опитування соціологічної групи “Рейтинг”. Серед іншого, там соціологи з’ясували, що 9% опитаних жителів Кропивницького оцінили послугу зі збору сміття на відмінно, 45% – добре, 37% – посередньо, 6% – погано і 2% – жахливо. Загалом, виходить, що 54% нею задоволені. Але є нюанси… Не ясно, що саме респонденти розуміють під «збором сміття».
Із дописів і коментарів користувачів Фейсбуку стає очевидним непоінформованість населення, що за збір і вивезення сміття з контейнерних майданчиків і точок збору в приватному секторі та загальний санітарний стан вулиць і громадських місць відповідають різні організації. Як і щодо того, яке сміття можна кидати до контейнерів, куди дівати будівельний непотріб та чому за його вивезення потрібно платити окремо.
Навіть у відгуках під інформацією міської ради про опитування жителі ототожнюють вивезення твердих побутових відходів зі стихійними смітниками.
“Хто ці люди, які проходили опитування? З паралельної реальності? Під кожним кущем і в усіх паркових зонах стихійні сміттєзвалища зі шприцами й будівельним сміттям…”, – йдеться в одному з коментарів.
Загалом же, якщо зануритися в місцевий інформаційний простір, то можна знайти не одну публікацію ЗМІ чи допис у соцмережах про незадовільний санітарний стан громадських місць та стихійні смітники.
Зокрема, про цю проблему пише й кропивницька журналістка і письменниця Вікторія Шкабой.
“Шервуд? (хто не знає — це посадка за ЦНТУ). Там спочатку треба проминути залежні сміття, а потім, якщо пощастить, можна знайти не дуже захаращену полянку. І посидіти хіба що на поваленому дереві чи на землі…”, – зазначила вона.
В травні місцеві ЗМІ писали про те, що в Кропивницькому Державна екологічна інспекція виявила біля річки Мотузянки, що впадає в Інгул, стихійне сміттєзвалище. Шкоду довкіллю від нього екологи оцінили в 195 тисяч гривень.
Цього ж тижня соцмережі активно обговорюють відео актора кіно і гастро-блогера Степана Єpаносяна, в якому він назвав Кропивницький брудним і показав переповнені урни та розкидане біля них сміття, засмічені кущі та пішохідні доріжки. За словами блогера, через це йому навіть складно було вибрати локацію для зйомок.
Хто за яке сміття відповідає?
У Кропивницькому є кілька підприємств, які відповідають за чистоту міста. Зокрема, за санітарне прибирання вулиць і належне утримання місць відпочинку, парків і скверів — КП “Благоустрій”.
Прибиранням урн, вивезенням сміття, ліквідацією несанкціонованих стихійних сміттєзвалищ, збором випадкового сміття на магістральних вулицях опікується КП “Універсал 2005”.
Приватна компанія “Екостайл” займається вивезенням твердих побутових відходів із контейнерних майданчиків та з точок збору сміття у приватному секторі.
Як правильно позбутися будівельного сміття
Будівельне ж та великогабаритне сміття містяни самі повинні вивозити на полігон твердих побутових відходів, що по вулиці Ірпінській, 124 (колишня Байкальська).
Оскільки автоматичні маніпулятори сміттєвозів здатні підіймати не більше 200 кг. Більша вага призводить до пошкоджень і дорогого ремонту автомобілів і, як наслідок, збоїв у подальших графіках вивезення сміття в місті.
Крім того, вивезення будівельного сміття не закладено в тариф компанії “Екостайл”. Тому встановлені нею в місті великі контейнери для будівельних відходів — це добровільна соціальна ініціатива підприємства. Як і створена ним для містян електронна мапа, що дозволяє дізнатися найближче місце збору тих чи інших видів відходів.
“Екостайл”, яке обслуговує і місцевий полігон твердих побутових відходів, неодноразово наголошував через засоби масової інформації, що «чисте» будівельне сміття від громадян приймає безплатно. Оскільки використовує його для облаштування доріг на сміттєзвалищі.
Йдеться про биту кахельну плитку, цеглу, бетонну стяжку, шлакоблок, ґрунт, пісок та глину. Єдина умова — ці відходи не повинні бути змішані зі шпалерами, мішками, гіпсокартоном, дошками, металевими елементами, великогабаритними відходами.
Інакше підприємству потрібно провести сортування, а значить за прийом такого будівельного сміття доведеться заплатити.
Словом, умова проста і справедлива. Тепер виникає наступне запитання, як будівельне сміття відвезти на полігон? Цю послугу надають ті ж самі підприємства «Екостайл» і КП «Універсал 2005».
Вивезення будівельного сміття «Екостайлом» з послугою вантажників обійдеться в 1117,87 грн за 1 годину, без вантажників 898,71 грн за 1 годину. Але мінімальне замовлення – 2 години. Також у компанії можна орендувати контейнер на деякий час. Залежно від того, як довго ви ним користуватиметеся, послуга коштує від 3,5 тисяч гривень. Ця інформація доступна на офіційному сайті компанії.
Як розповіли «Без купюр» в комунальному підприємстві «Універсал 2005», воно також надає послуги навантажувача за 1422 грн за годину та вивезення відходів автомобілем МАЗ за 920 грн за годину. Оскільки інша техніка наразі залучена на відновлювальних роботах у Херсонській області.
Однак цієї інформації у відкритому доступі немає. Навіть на сайті міської ради в розділі про підприємство. Тоді, як для прикладу, на сайті Черкаської міської ради оприлюднено офіційні розцінки на аналогічні послуги комунального підприємства.
Куди дівають будівельне сміття в Кропивницькому
Однак багато містян і підприємств продовжують вивозити будівельне сміття в перше-ліпше місце. При чому також витрачаючи кошти і на вантажників, і на авто. А потім, щоб перевезти його на полігон, «розраховуються» всі платники податків, бо міська рада виділяє на це кошти з бюджету.
Зокрема, в 2022 році, як розповів «Суспільному» директор «Універсал 2005» Віктор Панішко, з міського бюджету витратили понад два мільйони гривень на ліквідацію 23 стихійних сміттєзвалищ. Десять з них — це місця, де постійно накопичується сміття. За шість місяців нинішнього року з 14-ти стихійних сміттєзвалищ комунальники вивезли майже дві тисячі тонн сміття.
Але це не точно, бо торік аудиторська служба повідомляла, що КП “Універсал 2005” в попередні роки завищувало обсяги робіт й отримала з бюджету зайвих 5,9 млн грн.
Та все ж в одному місці комунальники підійшли нестандартно до ліквідації стихійного сміттєзвалища. Так, нещодавно КП “Універсал-2005” закрило проїзд до смітника біля залізничного переїзду й кладовища на Старій Балашівці, який багато років поспіль споглядали пасажири Укрзалізниці.
«Є протокольне доручення міської ради – ми виконуємо», – пояснює неочікувану «креативність» керівник «Універсалу».
Проте Віктор Панішко переконаний, що якщо в одному місці сміття прибрати, то воно обов’язково з’явиться в іншому. Й нарікає на жителів міста та ділків, які беруть з людей гроші за вивезення відходів і викидають десь на території міста, а не на полігоні.
«Подивимося, що з цього вийде. Бо люди ж тепер викидатимуть в іншому місці, мабуть, і в посадки. Ніхто не хоче робити так, як потрібно, як у цивілізованих країнах», – бідкається він.
На його думку, ні спецінспекція, ні поліція кардинально не вплинуть на ситуацію.
«Та в нас люди не бояться ні штрафів, нічого. На них штраф наклали, вони не сплатили і на тому все», – пояснює Віктор Панішко. – «Тому коли спецінспекція чи жителі міста звертаються, управління ЖКГ нам дає доручення прибрати несанкціоноване сміття і ми прибираємо, якщо є така технічна можливість. Бо якщо це десь в яру, то такої можливості немає. Адже техніка туди не заїде, а вручну треба багато людей і місяцями таскати ті пакети».
Який план? Плану немає
Тобто, як ви зрозуміли, стихійні смітники прибирають, ставлять шлагбаум і табличку з попередженням про штраф за вивезення сміття за протокольним дорученням профільного управління. Але в одному місці, бо там господарську немічність міської влади видно не лише нам, а й жителям інших міст із вікон потягів.
Немає доручення зверху про те, щоб дописати на табличці, куди вивозити сміття і які підприємства його вивозять на полігон, а не деінде, — не дописали. Хоча такий спосіб донесення інформації мав би краще охоплення цільової аудиторії, ніж поодинокі пости від випадку до випадку на сайті міської ради та на її сторінці у Фейсбуці. Та й в інших місцях постійного скупчення відходів такі таблички не були б зайвими. Тим більше, що це не такі великі трати, як, скажімо, закупівля трьох додаткових одиниць техніки на 15 млн грн для КП «Універсал 2005».
Хоча це, звісно, точкові заходи. І як показує досвід боротьби зі стихійними смітниками в інших містах, до цього питання треба підходити комплексно і головне — системно працювати з населенням. Бо інспекторів для того, щоб усіх штрафувати, не вистачить.
Але чи розуміють це в Головному управлінні ЖКГ міської ради, чи бачать проблему і шляхи її вирішення, якщо в Кропивницькому навіть немає актуальної програми поводження з побутовими відходами в місті? Востаннє її приймали на 2015-2019 роки.
Це тоді, коли Україна зобов’язалася в рамках виконання угоди про асоціацію з ЄС забезпечити повторне використання й рециклінг відходів і розраховує на органи місцевої влади.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: