У більшості міст України і навіть в одному з міст Кіровоградщини вже давно є альтернатива безготівковому розрахунку у вигляді електронної оплати. У громадському транспорті Кропивницького такої опції немає, натомість ЗМІ неодноразово писали про конфлікти між пасажирами і кондукторами, в яких часто немає решти з крупних купюр. А нещодавно Кіровоградська ОВА заявила про намір запровадити е-квиток у всьому громадському транспорті області не просто як додатковий сервіс, а й як спосіб контролювати реальний пасажиропотік.
Як до цієї ініціативи ставляться в міській раді Кропивницького й міські перевізники, чи запровадять електронний сервіс оплати проїзду в громадському транспорті обласного центру і що завадило зробити це раніше – нещодавно йшлося в програмі “На часі” групи видань “Медіаколо” (“Без купюр”, “Пульс”, “Нова газета”). Гостями ведучого Андрія Клочека стали начальник міського управління транспорту Віктор Житник та керівник ПП “Олікс”, заступник голови обласної асоціації перевізників Дмитро Вінницький.
Як ставляться до запровадження е-квитка в міськраді та які проблеми виникають
Віктор Житник, начальник міського управління транспорту, розповів, що у 2022 році через війну та постійні довготривалі блекаути запровадити е-квиток у громадському транспорті не вдалося. Автоматизована система обліку оплати проїзду передбачає зв’язок валідаторів через операторів мобільних станцій сервера. Це по суті інтернет-канали, які б не працювали через знеструмлення.
За словами Віктора Житника, у 2022 році Кропивницька міська рада цю ініціативу розглянула і відтермінувала. На сьогодні і він, і керівництво міста зацікавлені в тому, щоб е-квиток запрацював.
“Зараз більш-менш ситуація вирівнялася, і певна частина коштів передбачена в місцевому бюджеті для того, щоб у цьому році запровадити автоматизовану систему обліку оплати проїзду”, – зауважив Віктор Житник.
Начальник міського управління транспорту розповів, що вже вивчав ринок тих, хто може функціонувати як оператор автоматизованої системи обліку оплати проїзду у громадському транспорті міста. І з’явилося багато операторів, які надають багато послуг.
“Надають можливість не тільки здійснювати облік перевезених пасажирів, а ще й розставляти камери й видавати онлайн інформацію підприємству, а підприємство контролерам. Наприклад, що зайшло 100 чоловік – 80 зареєструвалися в системі обліку оплати, а 20 – “зайці”.
Але виникає проблема – підвищення тарифів, тому що на обслуговування транспорту і працівників, а також операторів автоматизованої системи обліку оплати проїзду потрібні кошти.
“Частина коштів є у місцевому бюджеті на період запровадження, а потім все ж таки ми вимушені будемо закладати в тариф, це приблизно 10%”, – пояснив Віктор Житник.
Як на це реагують приватні перевізники
Дмитро Вінницький, керівник ПП “Олікс”, заступник голови обласної асоціації перевізників, каже, що приватні перевізники запровадять е-квиток лише за певних умов. Адже зараз незрозуміло, як вони працюватимуть при електронній системі. Адже пільгові перевезення компенсують з міського бюджету лише комунальним перевізникам. І є приклади по Україні, що там, де реалізували цю систему, то збільшилася й компенсація.
“У більшості міст України була запроваджена формула – кількість платних до кількості пільгових. А при системі електронного квитка буде відшкодування за кожну поїздку того чи іншого пільговика. І тут повинні вже бути визначені обсяги цих перевезень. Якщо брати з точки зору законодавства, то є великі питання, як до цього готовий бюджет, як готове те саме комунальне підприємство, тому що розрахунок вже повинен бути зовсім по іншій схемі. Якщо його буде реалізовано, то яке місце займатимуть в цій системі приватні перевізники?”, – цікавиться Дмитро Вінницький.
На його думку, приватний сектор теж має право на відшкодування з бюджету за пільгове перевезення. І запровадження е-квитка регулює питання рівності перевізників перед законодавством.
“На сьогодні ми, як приватний сектор, спостерігаємо дуже великі конфліктні ситуації між тим же самим перевізником і пасажирами, які мають право на ці пільгові перевезення. Адже ми виконуємо ці перевезення за власний рахунок, виходячи зі своїх фінансових можливостей, а комунальне підприємство повністю дотується Кропивницькою міською радою”, – зауважує керівник ПП “Олікс”.
Віктор Житник зазначає, що приватні перевізники часто не ведуть облік пільгових пасажирів. А запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду зрівняє і комунальних, і приватних перевізників. І дозволить контролювати кількість пільговиків, виявляти недобросовісних водіїв, вони вже не зможуть приховувати виручку.
“Тільки належний облік перевезених пасажирів дозволить нам безконфліктно відшкодувати пільгові перевезення у приватних перевізників”, – наголошує начальник міського управління транспорту.
Дмитро Вінницький підкреслює, що за обслуговування цієї системи оператор братиме кошти з приватних перевізників. І це може нанести удар по підприємствах.
“За обслуговування різні банки хотіли свого часу 30%. У свою чергу для мене це паливо дорожче на 30%, запчастини дорожчають на 30%. Все дорожче на 30%”, – пояснив керівник ПП “Олікс”.
І тому доведеться переглянути вартість проїзду, щоб приватні перевізники та підприємство не працювали збитково.
Як е-квиток функціонує в Олександрії
Ведучий програми Андрій Клочек зауважив, що Олександрія, яка набагато менша за Кропивницький, запровадила е-квиток ще у 2021 році. І “Медіаколо” поспілкувалося із Олександром Коноваловим, директором КП “Олександрійський транспорт”.
“Через кілька місяців з початку роботи підприємства безпосередньо на своїх маршрутах із вересня у нас встановили термінали-валідатори для безконтактної оплати на усіх транспортних засобах, що є в комунальному підприємстві. Їх безліч цих систем. Але найголовніше для нас було знайти найоптимальніший і найбюджетніший варіант, тому що з бюджету на впровадження системи безконтактної оплати ми не планували залучати кошти. Взагалі орієнтувались лише на кошти, які має підприємство”, – розповів директор підприємства.
Воно ставило перед собою завдання, щоб людина могла зайти і будь-якою картою банку або мобільним телефоном заплатити за проїзд.
“І все ж знайшли варіант з ПриватБанком. Вони запропонували встановити валідатори на стійках самого автобуса. ПриватБанк запроваджував акцію стосовно кешбеку за проїзд у розмірі 50%. Тобто, якщо людина сплачувала через наш термін картою банку, то отримувала кешбек 50% від вартості проїзду. У нас по місту вартість проїзду 12 грн, а люди їздили за шість”, – наголошує Олександр Коновалов.
Коли чекати е-квиток у Кропивницькому
Віктор Житник у програмі “На часі” розповів, що цю ініціативу в повному обсязі в обласному центрі запровадять до кінця цього року.
“Десь з листопада місяця, але це вже кінцевий такий період, ця програма працюватиме. Це рішення буде про те, що не тільки комунальне підприємство, а й приватні можуть долучатися”, – анонсував посадовець.
* Серію програм “На часі” створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Їх зміст є виключною відповідальністю ГО “Медіаколо” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: