Текст: Андрій Трубачев
З початку року до місцевих бюджетів громад Кіровоградщини надійшло понад 104% від запланованих доходів. У травні-червні економіка регіону почала вирівнюватись після шоку перших двох місяців повномасштабної війни, коли відбулося «просідання» надходжень, констатує заступник начальника обласної військової адміністрації Сергій Шеремет.
– Це говорить про те, що плани ми виконуємо, і відповідно, виконуємо видаткові повноваження за рахунок цих доходів. Нам, як ніколи, потрібні доходи, щоб забезпечити бюджетну сферу зарплатою, енергоносіями, медикаментами, харчуванням, – наголошує посадовець.
Факт: у першому півріччі минулого року громади області заробили на 14% менше, ніж за перші шість місяців 2022-го. Одним із факторів росту стали досягнуті торік результати співпраці самоврядування та влади, зокрема в рамках Конгресу місцевих і регіональних влад, а саме – збільшення на 4% частки податку на доходи фізичних осіб, головного джерела надходжень для місцевих бюджетів.
– Зокрема збільшились відрахування до бюджету за рахунок військових. І це аргумент, що держава виконує свої зобов’язання перед ЗСУ.
З іншого боку, війна та вимушені кроки із надання певних податкових пільг, які в окремих галузях економіки надала сама держава, спрацювали на зменшення доходів.
– Наприклад, сьогодні акцизний збір на пальне фактично не сплачується до бюджетів, тому маємо втрати в цій частині. Тобто, по окремих статтях доходів є збільшення, по інших – зменшення. Але в сумі маємо зростання.
Економія
Хоча останнім часом чимало говорять про економію державних коштів на «бюджетниках», масового зменшення виплат по заробітній платі в бюджетній сфері немає, зазначає Шеремет.
– Взагалі бюджетні асигнування, заплановані на початку року, не передбачали військових дій. Тому в будь-якій бюджетній установі фінансовий ресурс на фонд оплати праці залишився. Але дійсно, певна економія існує. Наприклад, на рівні державного бюджету зменшено на частку до 10% фонд оплати праці в міністерствах, державних органах виконавчої влади, в місцевих адміністраціях… Також було зменшено освітню субвенцію на 10%, але щоб воно сильно вплинуло на фонд оплати праці – я не вважаю, що це так. Бо кожен місцевий бюджет є самостійним. Громади мають право коригувати за рахунок власних коштів, додавати, за можливості, окремі види виплат.
Посадовець нагадує: зарплата в бюджетній сфері збільшувалась в межах 14-15% щорічно, таке збільшення прогнозували й цьогоріч. Сьогодні забрали, по суті, лише цей передбачений ріст, і лише в чиновників та освітян.
– Медицина, соціальна, культурна сфера, спорт тощо – там нічого не відбулося, щонайменше на території області. Всі асигнування, які передбачені, є в плані, вони виплачуються. Тому нема тут катастрофи, ми маємо розуміти – в країні війна, тому, мабуть, це правильні речі.
Реальний сектор
Зрозуміло, що можливість формувати бюджети та надавати субвенції державі та її адміністраторам надає передусім бізнес, який платить податки, реальний сектор економіки. У нашому аграрно-індустріальному регіоні мова передусім про сільгоспвиробників та промисловість. Якщо сільське господарство, всупереч труднощам з паливом, добривами та рештою, працює на 100%, то промислове виробництво поступово відновлюється.
– Наші моніторинги говорять про те, що коли був шок від початку воєнних дій, частина підприємств просто залишилась, або «просіла» через те, що зламалися логістичні ланцюжки. Зараз – 85 підприємств (з числа тих, що зупинилися після 24 лютого. – Авт.) відновили діяльність.
Наприкінці травня їх було 68. Динаміка є. В цілому працює до 90% з майже півтисячі промислових підприємств області. До них приєднуються ті, що переїхали з постраждалих від війни регіонів – таких уже 28, з них 19 уже розпочали діяльність. Ще 11 зацікавлені у релокації.
– До речі, ці підприємства ще не перереєстровані. Ми радо їх тут зустрічаємо, ми зацікавлені в тому, що вони тут знаходяться, забезпечують певну кількість робочих місць і сплачують податки, але поки – за місцем реєстрації… Зрозуміло, що ми намагаємось зараз пришвидшити темпи росту в економіці, адже такий показник росту надходжень, який є, нас не задовольняє – ми планували набагато більше.
Інструментів для того, щоб пришвидшити темпи, в держави не так багато, констатує заступник голови ОВА. Передусім, мова про бюджетну підтримку, зокрема малого та середнього підприємництва – на сьогодні уряд анонсував як мінімум 8 відповідних державних програм.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: