Нещодавно на Кіровоградщині офіційно завершився місячник боротьби з амброзією, який тривав із 23 липня по 23 серпня, але в деяких куточках Кропивницького складається враження, що цю карантину рослину занесли до «Червоної книги». Заради справедливості треба відзначити, що чимало зарослих нею ділянок викошено, але інтенсивно боротися з амброзією в обласному центрі почали мало не в останні дні місячника, коли вона викинула цвіт та стала справжнім випробуванням на стійкість для алергіків. Кореспондент «Без купюр» вирішив з’ясувати, коли ефективніше боротися з цією рослиною, що заважає скрізь і своєчасно косити амброзію в Кропивницькому, як позначається боротьба для «галочки» на здоров’ї містян та, що рекомендують лікарі тим, хто страждає від алергії на цю «заморську гостю».
Так, буквально за кілька днів до завершення місячника жителі міста скаржилися на амброзію вздовж алеї по дорозі до обласного онкологічного диспансера.
Дорога на міський пляж, що на Новомиколаївці, також «озеленена» кущами амброзії полинолистої.
Практично напередодні закінчення місячника та перед Днем незалежності кущі, висотою в зріст людини, все таки скосили через дорогу від кафе «Казанок», колишнього першого заступника міського голови Сергія Табалова. Як кажуть, краще пізно, ніж ніколи.
Та з іншого боку, біля самих підсобних добудов, також через дорогу від цього кафе, в працівників уже забракло сил впоратися з амброзією.
А ось користувач Фейсбуку Роман Коломієць виставив у соцмережі фото, на яких видно, що амброзія буяє просто в центрі міста, вже після офіційного завершення місячника, 28 серпня.
“Фото зроблені у центрі міста – біля кінотеатру “Мир”. Її там – гектар, не менше!!! Пилок розноситься на кілометри. Щороку вона там розмножується. А чого б і ні. Господар землі в Іспанії. Господар міста – зайнятий, мабуть, іншими проблемами. І так, її косять практично щороку. Реагують на скарги. Але відбувається це в період цвітіння, що сприяє її розмноженню, тому що від мотокоси розлітається насіння куди подалі”, – обурюється у своєму пості житель міста.
Як пояснили нам у Головному управлінні Держпродслужби в області, відповідальному за карантин рослин, не зважаючи на те, що оголошені строки місячника минули, боротися з амброзією в області збираються ще й у вересні. Тож про результати вжитих заходів можна буде говорити аж наприкінці місяця, після того, як відзвітують голови районних, міських, сільських рад та ОТГ.
Начальник міської спецінспекції Андрій Максюта, який запевняє на своїй сторінці у Фейсбуці, що боротьба з амброзією ведеться у місті щодня, в коментарі «Без купюр» пояснив, що деякі території, що не знаходяться на балансі міста та не мають власників, як то кажуть, псують загальну картину.
“Амброзії менше не стає, навіть косити її – це не вихід. За правилами поводження з карантинними рослинами, їх потрібно виривати або обробляти певними хімікатами. По амброзії дуже багато покосів, звісно можна сказати, що в багатьох місцях ще вона залишилася, але в нас є і багато спірних територій, що взагалі не мають балансоутримувача. На такі території знаходимо можливості адміністративного впливу, тому їх прибирання також здійснюється. Наприклад, по вулиці Героїв України є будинки, в яких одна частина відноситься до території міста, а інша – вже до Соколівської ОТГ. У Фейсбуці писали, що не покошено на в’їзді у Кропивницький. Виїжджаємо, а на тій території, як з’ясувалося, повинен косити облавтодор. У нас же півтора десятка мотокосилок і скільки ж людей в бригадах, які косять парки, сквери, алеї, зони магістральних вулиць, але для міста у 102 км² та з населенням 250 тисяч цього замало. Потрібно хоча б удвічі більше. Проблем дуже багато, але боремося з ними і будемо боротися”, – запевнив Андрій Максюта.
Тим часом кількість алергіків щороку відчутно зростає.
Таку тенденцію відзначає завідуюча відділенням алергології Кіровоградської обласної лікарні та головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Кіровоградської ОДА за спеціальністю “клінічна імунологія, алергологія” Ірина Дзюбас.
“За останні роки кількість хворих на алергічний риніт, згідно зі статистикою, збільшилася на 20%. І щодня до лікарні приходять нові й нові люди, що свідчить про те, що їхня кількість збільшується”, – каже Ірина Миколаївна.
За її словами, боротися з амброзією потрібно до 20 чисел липня, поки вона не викидає цвіт. Косити та рвати її у серпні вже навіть небезпечно.
В Головному управлінні Держпродспоживслужби рекомендують зривати амброзію, коли у неї ще невеликий корінь, або ж слідкувати за її ростом і скошувати до початку цвітіння. Що зайвий раз викликає запитання, чому ж у нас це робиться з точністю до навпаки.
Ірина Дзюбас рекомендує пацієнтам, у яких є алергія на амброзію, планувати свою відпустку на період її цвітіння – серпень і вересень. Також лікар наголошує, що лікуватися потрібно починаючи з листопада по липень – укріплювати імунітет. Ми призначаємо імунотерапію, згідно з результатами обстеження. Адже у період цвітіння ви зможете боротися лише з наслідками алергії.
До того ж алергікам варто дотримуватися й таких простих правил, як зачиняти вікна на ніч та вранці або завішувати їх мокрою тканиною; не вивішувати для сушіння на відкритому повітрі одяг і білизну; після повернення з вулиці мити голову та руки, промивати очі й ніс теплою водою; на вулиці носити звичайні або сонцезахисні окуляри та пов’язку.
Проте, нарікаючи на чиновників, не слід забувати і про власну відповідальність за простір, в якому ми живемо. Адже чимало людей шкодять собі й іншим не прибираючи від амброзії власну територію, або ж спалюючи. Алерголог наголошує, що палити амброзію не можна в жодному разі через те, що пилок потрапляє в атмосферу й розноситься вітром. Здебільшого у такий спосіб із амброзією борються у сільській місцевості, адже в Кропивницькому за це практикують карати штрафами.
Якщо ж ми й надалі боротимемося з амброзією без урахування рекомендацій фахівців та минулорічних і цьогорічних помилок, заради «галочок» і звітів, то вона не просто й надалі нам докучатиме, а, враховуючи ріст захворюваності на алергію, здолає нас швидше, ніж ми її.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: