У Кропивницькому спалахнув новий земельний конфлікт. Жителі будинку по вулиці Чміленка, 19 – проти будівництва гаражного комплексу. Люди обурені, що мешканців їхнього та двох сусідніх багатоповерхівок залишають без місця для паркування, натомість хтось робитиме на цьому бізнес. Вони переконані, що міська влада повинна шукати баланс між інтересами бізнесу й суспільними потребами, а не бездумно позбавляти містян загального простору й необхідних зручностей. Проте сьогодні за парканом почалися активні роботи.
Земельна ділянка площею 749 м2 з 2009-го року перебуває в оренді в Остроушко Анни Петрівни. Термін дії договору оренди спливає в липні наступного року. Жінка доводиться тещею колишньому депутату Кропивницької міської ради кількох скликань Віталію Бєлову.
Вона також є директоркою ПП “Лайнбуд-Кір”. Згідно з Державним реєстром речових прав, на підприємство оформлені ще дві земельні ділянки під магазини по вулиці Полтавській та одна по вулиці Попова. Ще одна ділянка по вулиці Добровольського перебуває в суборенді. Підприємство належить її зятю Віталію Бєлову з дружиною. Саме він порядкує і на ділянці по вулиці Чміленка, 19.
Зокрема, щоб поладнати з місцевими жителями, облаштував понад дорогою 14 паркомісць. Але порозумітися так і не вдалося. Особливо після того, як він вирішив посунути будівельний майданчик за межі відведеної ділянки. Робітники викопали ямки під стовпчики для паркану настільки близько до будинку, що з них наразі стирчить арматура фундаменту. Тож минулого вівторка місцеві мешканці заявили до поліції про самозахоплення землі.
“Забрав тротуар, немає тротуару в людей. Тепер там проїжджа частина і все. Хоч перелітай. І паркан почав ставити за метр чи скільки там від будинку”, – обурюється літня жінка.
“Це почалося в травні. Я пояснив депутату (колишньому, – ред.) Бєлову, що тут безліч автівок. Особливо зараз, бо в будинку поселилося багато переселенців із інших областей. Він сказав, що збудує паркувальний майданчик. Та не пожертвував цією землею, не зробив якусь благодійність. А такий “Я ж збудував вам паркувальні місця, тому посуну настільки ж паркан аж до будинку”. Дивіться, скільки тут метрів залишилося — півтора-два. Це була болотиста місцевість. Сюди забивали палі. Вони заходили вглиб. Тобто тут осушували ґрунт. Чіпати навіть біля фундаменту землю дуже небезпечно, щоб не призвести до руйнування будинку”, – показує на арматуру, що стирчить з землі Сергій Мозговий.
Він також обурений тим, що забудовник не дав змоги мешканцям будинку ознайомитися з документами й не поцікавився їхньою думкою. А літні жінки нарікають на зухвалість.
“Ми йому кажемо, що станемо стіною і будемо відстоювати цю ділянку, а він нам “Не хочете по хорошому, то буде по поганому”, – розповіла одна з жительок.
В одного з членів ініціативної групи, що виступає проти будівництва, також виникли перестороги щодо камер відеоспостереження за будмайданчиком під час війни.
“Сподіваюся, що забудовник їх установив, щоб контролювати, що відбувається на його території. Але я звернув увагу, що це камери китайського виробництва. Якщо вони підключені до онлайн-трансляції, цим може скористатися росія”, — каже Руслан Смоляк.
Поліцейські, які приїхали на виклик, зафіксували пояснення місцевих мешканців та ознайомилися з копіями документів забудовника. За словами слідчого, для того, щоб встановити законність його дій, потрібно отримати й вивчити оригінали документів. Згідно з законодавством інформацію про правопорушення вносять до Єдиного реєстру досудових розслідувань не пізніше, ніж через 24 години після отримання заяви.
“Без купюр” звернувся до відділу комунікації Головного управління Національної поліції України в області в п’ятницю, 14 липня, щоб дізнатися про подальшу долю заяви мешканців будинку.
“За фактом звернення громадян щодо законності забудови наразі проводиться перевірка. Також правоохоронці перевіряють інформацію щодо камер відеоспостереження, які можуть транслювати відео для загального доступу”, – зазначила в коментарі нашому виданню речниця поліції області Віталіна Бевзенко.
Віталій Бєлов відмовився спілкуватися на камеру, але без камери прокоментував ситуацію наступним чином.
“Земельна ділянка оформлена з 2009 року на Остроушко Анну Петрівну. Це моя теща. Є містобудівні умови й обмеження. Розроблений проєкт. Є декларація на початок будівництва. Тут будуть гаражі. Ніякі не “шиномонтажки” чи щось ще. Зроблено паркувальний майданчик на 14 місць. Людям буде де паркувати свої машини. Бо я розумію, що з цим є проблеми. Встановив камери для більшої безпеки машин. Палісадник зносити не будемо, нічого зносити не будемо, зелені насадження, як були — так і залишаються. Я відступив. Паркан поставлять в межах земельної ділянки. Не будемо далі”, – зазначив він журналістці.
На запитання, чому ямки під стовпчики робили майже під будинком, відповів, що то була помилка і він її виправив. А також запевнив, що намагатиметься знайти компроміс із жителями будинку. Зокрема, запропонує облаштувати дитячий майданчик.
Однак Сергій Мозговий, який мешкає в цьому будинку 38 років, заявив, що жителі добиватимуться розірвання договору оренди на земельну ділянку і переживає, що й іншу територію буля будинку може пригледіти хтось з депутатів чи наближених до них підприємців. Щоб цього не сталося, пропонує створити ОСББ й оформити землю на об’єднання співвласників квартир згідно з Законом України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”.
“Паралельно з тим, як ми збиратимемо підписи за ОСББ, ми зберемо підписи для звернення до прокуратури або до СБУ. Проконсультуємося, як буде краще, з юристами. Будемо також звертатися до міської ради, щоб вона розірвала договір оренди”, – каже Сергій.
Власне, зі зборами жителів та збором підписів проти будівництва зволікати не стали. І вже того ж вечора організували те й інше.
У розмові з журналісткою “Без купюр” люди зауважили, що в Кропивницькому інтереси бізнесу чомусь, як правило, превалюють над потребами пересічних жителів міста. Особливо, коли мова йде про бізнесменів від політики. За словами місцевих жителів, кілька років тому учасники АТО зверталися до міської ради щодо виділення земельних ділянок під гаражі, але їм відмовили, бо через спритних депутатів вільних уже немає. Як з’ясувалося, земельна ділянка біля сусіднього будинку, навпроти тієї, де збираються зводити гаражний комплекс, теж перебуває в оренді. І там зараз підозріло, на думку мешканців, але традиційно для ділянок під забудову в нашому місті, стали всихати дерева.
“Вона ще має статус комунальної власності, але виділена під будівництво торгового центру. Ми маємо вже тут ресторан “Шенген”, де влітку вмикають музику і мешканці жаліються. Я вже не кажу російська вона чи українська, але це дуже гучно. І якщо буде ТРЦ під будинками, то де буде зелена територія у нас? Де гуляти нашим дітям?”, – ставить цілком справедливе запитання Сергій Мозговий.
Адже згідно з Законом України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” прибудинкова територія — це територія навколо багатоквартирного будинку, необхідна не тільки для його обслуговування, а й для задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників та наймачів квартир. Згідно ж із пунктом 6.1.1 ДСТУ-Н її площа має розраховуватися за певною формулою відповідно до кількості жителів будинку і мікрорайону.
Загалом прибудинкова територія включає територію під житловим будинком; проїзди та тротуари; озеленені території; ігрові майданчики для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку; для відпочинку дорослого населення; для занять фізичною культурою; для тимчасового зберігання автомобілів; господарських цілей; вигулювання собак; інші території, пов’язані з утриманням та експлуатацією будинків та пов’язаних з ними об’єктів.
Ще одне питання, яке постає у місцевих жителів, чи враховує проєкт забудови достатню видимість дороги для водіїв при виїзді з прибудинкової території. Особливо, якщо з одного боку буде гаражний комплекс, а з іншого побудують торговий центр.
І головне, чи відоме взагалі місцевим можновладцям різних каденцій таке поняття, як суспільна потреба? Його, між іншим, застосовують і в судовій практиці як підставу для розірвання договорів оренди.
Перелік таких потреб, на підставі яких може бути розірвано договір оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, наведено в частині першій статті 7 Закону України “Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності”. Він достатньо розлогий, але поруч зі стратегічними речами як то будівництво газопроводів, ліній електропередач та інше передбачає й такі пункти як створення міських парків, майданчиків відпочинку, стадіонів, розташування об’єктів природно-заповідного фонду.
Порядок розірвання договору оренди земельної ділянки державної чи комунальної власності у разі необхідності надання її для суспільних потреб унормовано у статті 321 Закону України “Про оренду землі”.
Так, у Єдиному реєстрі судових рішень ми натрапили на цікавий приклад. Так, Чабанівська селищна рада Фастівського району Київської області вирішила, що для суспільних потреб громади хоче створити стадіон із трибунами. Оскільки спортивна стара споруда знаходилася на орендованій ділянці комунальної власності й орендар обмежував до неї доступ жителів двох населених пунктів, у 2018 році договір із ним вирішили розірвати й компенсувати збитки. Останнє, до речі, теж урегульовано законом і, до слова, дешевше, поки нічого не збудовано. Всі ці роки тривав судовий пінг-понг. Одна сторона вигравала — інша оскаржувала і навпаки. Та, врешті-решт, у січні нинішнього року Касаційний господарський суд Верховного суду України відхилив скаргу орендаря на рішення судів першої та апеляційної інстанції, які були на користь селищної ради.
Що переможе в земельному конфлікті в Кропивницькому — бізнес-інтереси чи суспільна потреба в безплатному майданчику для паркування автівок жителів фактично трьох величезних будинків з одним спільним подвір’ям? З початком будівництва шанси жителів зводяться до нуля. Тим часом власники автівок, як видно на відео, почуваються “зайвими” в цій системі координат уже сьогодні.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: