Через пожежу на місцевому сміттєзвалищі жителі Смоліного потерпають від диму та смороду. Люди стверджують, що сміття горіло з тиждень і не було належної реакції селищної влади, а селищний голова – що велика пожежа виникла в суботу й зроблено все можливе.
Смолінці розповіли виданню “Без купюр”, що не зважаючи на жарку погоду не відкривають кватирки у своїх домівках і бояться, що дим із продуктами розпаду відходів та канцерогенами може позначитися на стані здоров’я, особливо дітей. Люди стверджують, що звалище час від часу диміло й раніше, а днями тонни сміття горіли, отруюючи довкілля шкідливим димом.
Міський голова Смоліного Микола Мазура інформацію про те, що сміттєзвалище диміло й раніше заперечує. Каже, що лише недавно було кілька загорань через зумисні підпали. Версію про самозаймання, що дуже часто трапляється через виділення вибухонебезпечного газу метану, категорично відкидає.
“Воно горіло з суботи. За останній час було скоєно три підпали. Є прізвище особи, яка могла це скоїти. Я звернувся до органів правопорядку. Перший підпал локалізували, він був невеликий практично відразу. Другий, у п’ятницю, також, а а в суботу було скоєно підпал по периметру всього звалища. Через вітряну погоду вогонь швидко поширився на все сміттєзвалище. За вихідні все сміття на площі майже 5 гектарів згоріло, вогню вже немає, але ще димить. Абсолютно не допускаю думку про самозаймання, бо місця займання знаходилися в тіні. Останній раз сміттєзвалище горіло в 2011 році. Свого часу в селищі була проблема зі спалюванням господарями сміття та листя, але зараз ми проводимо з людьми відповідну роботу, комунальна служба займається вивезенням відходів і листя. Тому всі ці розмови про те, що сміттєзвалище час від часу димить, – чиїсь фантазії”, – запевнив нас селищний голова.
Вже кілька днів і навіть вночі, й сьогодні з сьомої години ранку на звалищі, за його словами, працюють два відділення державної пожежної частини та трактор Смолінської шахти. З бюджету виділено кошти на пальне. Вже вдалося “притоптати” трактором та залити водою близько 40 відсотків полігону, щоб унеможливити подальше тління і задимлення.
Він також стверджує, що місцеві мешканці, які збирають відходи, повідомили йому про конфлікт із чоловіком, який пригрозив їм підпалити сміттєзвалище.
У секторі комунікації Головного управління Національної поліції України в Кіровоградській області нам підтвердили, що дійсно надійшла заява від селищного голови про зумисний підпал, наразі правоохоронці проводять за нею перевірку. Проте інформації про конкретну людину, яка може бути причетною до пожежі, в заяві немає.
Водночас у прес-службі управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області нам повідомили, що полігон твердих побутових відходів у Смоліному не проходив щорічну перепаспортизацію, яку за заявою балансоутримувача проводять фахівці обласного управління Держпродспоживслужби. Тобто цьогоріч перевірка на відповідність санітарним вимогам, наявність необхідної санітарно-захисної зони до населених пунктів (500 м), обвалування, складання відходів, наявність табличок із небхідною інформацією тощо не проводилася.
“Полігон побутових відходів у смт Смоліне Маловисківського району знаходиться в реєстрі департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської ОДА з 2014 року. Його балансоутримувачем є селищна рада. В 2019 році цей полігон не проходив перепаспортизацію, лабораторний контроль, тобто балансоутримувач не звертався до Держпродспоживслужби для проведення відповідних заходів”, – повідомили в прес-службі.
Як нещодавно йшлося під час наради в обласній державній адміністрації, переважна більшість смітєзвалищ в сільській місцевості обладнані без проектів та потребують оновлення обваловки, захисних лісонасаджень, під’їзних шляхів тощо. Їхнє утримання здійснюється з порушенням технології захоронення, вимог екологічної та пожежної безпеки. Звалища твердих побутових відходів, побудовані без комплексу заходів, що знижують їхній негативний вплив на навколишнє середовище, є значними джерелами його забруднення. Оскільки це призводить до утворення різних сполук, зокрема токсичних, що забруднюють довкілля. А те, що не проводяться роботи з ущільнення та пересипання відходів ізолювальним шаром грунту, часто спричиняє випадки самозаймання сміттєзвалищ.
Одним із прикладів такого самозаймання та його наслідків, зокрема, є пожежа на Грибовецькому сміттєзвалищі поблизу Львова у 2016 році. Міський голова Львова Андрій Садовий тоді у коментарях журналістам стверджував, що пожежу спричинив підпал. Однак експерти з Харкова, які досліджували причини пожежі та зсуву сміття, дійшли висновків, що причиною стало самозаймання.
Для запобігання подібним ситуаціям, як повідомляв “Без купюр“, ТОВ “Екостайл” тестує на полігоні твердих побутових відходів у Кропивницькому систему дегазації, що дозволяє вирішити проблему забруднення повітря та попередити виникнення пожеж через газ-метан.
Проте селищний голова Смоліного в коментарі нашому виданню висловив переконання, що сміттєзвалище в Смоліному значно менше за своїми обсягами, ніж полігони у Кропивницькому, і таких заходів не потребує.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: