Через складні погодні умови на ранок 8 січня 79 населених пунктів Кіровоградщини залишилися без світла, а вже до вечора їх кількість збільшилася до 164-ох. Голова Кіровоградської ОВА Андрій Райкович закликав жителів області за потреби звертатися за допомогою до пунктів незламності. Але, якщо у містах та містечках роботу таких пунктів перевіряють та звітують про забезпечення необхідним, у селах, які часто залишаються не тільки без світла, але й без зв’язку, ситуація інша.
Компаніївська громада на своїй Фейсбук-сторінці 8 січня повідомила, що близько 2 000 її жителів залишилися без електропостачання.
Зокрема, у селі Лозуватка світла не стало близько 23-ї години 7 січня, а потім зник і мобільний зв’язок. Відновили енергопостачання 8 січня близько 16-ї. Майже 17 годин жителі цього та довколишніх сіл були без світла та зв’язку.
“Без купюр” поспілкувався із місцевими та представницею селищної влади, щоб дізнатися, як село пережило блекаут. З’ясувалося, що про існування пункту незламності багато жителів навіть не знають. Пані Надія, жителька Лозуватки, здивована тим, що він є у селі. Вона розповіла, що люди тут звикли покладатися на себе — заготовляють дрова та вугілля для опалення, для приготування їжі купують балони зі скрапленим газом, а на випадок блекаутів після торішньої зими багато хто придбав генератори. Тому й не цікавилися, чи є в селі пункт незламності та де він.
А на фейсбук-сторінках, де публікують важливу інформацію для жителів, про роботу цього пункту ми знайшли лише одне повідомлення ще за 2022 рік.
“Без купюр” запитав, чи працює і як забезпечений пункт незламності, у провідної спеціалістки служби у справах дітей Компаніївської селищної ради Ганни Гусак. До неї звертаються жителі Лозуватки, якщо виникають питання, адже село вже кілька років не має старости.
“Пункт незламності розташований у приміщенні Лозуватського сільського будинку культури”, – розповіла вона, – “Є і генератор, і камін, чайник, чай, печиво”.
Та, за її словами, під час вчорашнього відключення світла місцеві жителі до нього не приходили. Провідна спеціалістка каже, що це не дивно, адже у селі кожен має все необхідне, і навіть минулого року під час довгих блекаутів через масові обстріли енергетичної інфраструктури жодного разу охочих зігрітися чи зарядити телефон не було.
У сусідньому селі Коротяку пункту незламності взагалі немає, констатують в селищній раді, така ж ситуація і в інших маленьких населених пунктах.
Найболючіше позначається відсутність електроенергії на сільській амбулаторії, хоча тут є генератор. Але сьогодні робота медиків великою мірою залежить від інтернету, бо всі дані про прийом пацієнтів і призначення вносять в електронну систему, ведуть електронну чергу та декларації. Інтернету ж немає через обрив електродротів, розповіла нам головна лікарка Лозуватської сільської амбулаторії та сімейна лікарка Вікторія Ренкас.
“Маємо холодильник для вакцин, який дав ЮНІСЕФ, в ньому налаштовані всі температурні показники для правильного зберігання. Тому важливо, щоб працював генератор, і нічого не зіпсувалося”, – розповідає Вікторія Семенівна.
Найбільша проблема для сільських жителів під час тривалого блекауту — відсутність мобільного зв’язку. Оскільки амбулаторія обслуговує не тільки Лозуватку, а й Червону Слободу, Морквину, Першотравенку та інші села, то люди, коли не можуть додзвонитися, мусять самотужки добиратися до амбулаторії. Після чого, за потреби, їх швидкою доставляють до лікарні в місті. Так втрачається дорогоцінний час. На щастя, цього разу екстрених випадків не було.
Справжнім викликом для аварійних бригад енергетиків, які відновлюють не тільки електропостачання, а й, без перебільшення, зв’язок селян зі світом, є не стільки погода, скільки заметені снігом місцеві дороги.
За інформацією Андрія Райковича, яку він озвучив сьогодні в ефірі “Єдиного марафону новин” сьогодні, ще пів сотні населених пунктів Кіровоградщини 9 січня залишаються без світла. Роботи з відновлення електропостачання тривають. Їх планували завершити сьогодні, однак наразі вже йдеться про завтра.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: