Пакунки малюка, так звані бебі-бокси від держави, роздачу яких ініціював прем’єр Гройсман, з 1 вересня мали видаватися в пологових будинках Кіровоградщини. Втім, поставку відтермінували на кілька тижнів. Натомість деякі голови ОДА та антикорупційні організації наголошують – закупівля бебі-боксів це така собі афера.
Поставку пакунків малюка презентують як міжнародну допомогу через управління Організації Об’єднаних Націй з обслуговування проектів (ЮНОПС). Але це не класична «гуманітарка», що передбачає благодійні умови.
Фінансування здійснюється за рахунок субвенції обласним бюджетам на виплату допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим, особам без пенсії, дорослим і дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової допомоги непрацюючим, які досягли пенсійного віку, але не набули права на пенсію, допомогу по догляду за особами з інвалідністю І і ІІ групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи та особою, яка досягнула 80-річного віку.
Прем’єр публічно називає пакунки державною допомогою, яка, по суті, здійснюється за рахунок сиріт та інвалідів.
«Кожна мама, яка народжує дитину, отримає від держави пакунок для малюка як додаткову допомогу. Цей пакунок міститиме усе те, що необхідне дитині… Він зібраний з любов’ю», – пообіцяв прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Заступник голови Донецької ОДА Євген Вілінський повідомив у своєму Фейсбуці, що звернувся до НАБУ, оскільки поставка бебі-боксів здійснюється поза передбаченим законом про держзакупівлі, жоден департамент соцзахисту не проводить тендер через «Прозоро».
«Вийшла Постанова КМУ від 20 червня, відповідно до якої облдержадміністраціям доручалось “забезпечити … ЗАКУПІВЛЮ товарів, робіт і послуг”, пов’язаних з комплектацією цих пакунків. Цією постановою передбачалось підписання так званих проектних угод між обласними департаментами соцзахисту та Управлінням Організації Об’єднаних Націй з обслуговування проектів (UNOPS/ЮНОПС).А також, у постанові та відповідному порядку фінансування відповідних видатків було зазначено, що на думку авторів цього нормативного акту процедура закупівлі якраз і полягає виключно у підписанні “проектної угоди” та у тому, що головні розпорядники “протягом двох операційних днів перераховують кошти для забезпечення надання допомоги “пакунок малюка”. Здається, це дещо (м’яко кажучи) не відповідає законодавству України щодо публічних закупівель», – наголошує чиновник.
Він також додав, що UNOPS, міжнародний партнер, функцією якого є формування переліку речей для бебі-бокса, отримуватиме 4,5% від вартості пакунків, що також не передбачено нормативними актами.
У свою чергу аналітичне видання «Дзеркало тижня» порахувало, що із заявлених 5 тисяч гривень на комплектацію пакунка, перелік речей можна купити за максимум 3 тисячі, то ж, не виключено, що решта – ті 4,5%.
На Кіровоградщині угоду з UNOPS підписали ще влітку. Як свідчить портал е-дата, 10 вересня у рамках співфінансування міжнародного проекту, департамент соцзахисту населення Кіровоградської ОДА перерахував 14 200 000 грн. Загалом у вересні пакунки малюка мають отримати 700 породіль.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: