Громадська організація «Баба Єлька» спільно із майстринею з Олександрії Іриною Михалевич створили унікальний набір листівок, присвячений традиційним писанкам Кіровоградщини. В його основі – відтворені орнаменти із колекції етнографа кінця XIX століття Володимира Ястребова.
Про це розповіли в ГО «Баба Єлька».
Ірина Михалевич відтворила 20 унікальних писанок, зокрема «Ластівчині хвостики», «Дубове листя», «Сорок клинців», «Чупен крест/ламаний хрест», «Вовчі зуби» та інші, що походять із різних населених пунктів області.
Писанкарка не вперше відтворює писанки, характерні для Кіровоградщини. Зокрема, в 2016 році вона передала обласному краєзнавчому музею збірку зі 124 писанок, створених за описами та замальовками Володимира Ястребова.
Тоді Ірина Михалевич використовувала переважно хімічні барвники, а для набору листівок від «Баби Єльки» працювала виключно з рослинними, як це робили в давнину.
Природні компоненти добирала відповідно до вказаних у першоджерелах кольорів. Наприклад, для писанки «Сосонка» використовувалися чорнобривці, деревину цезальпінії, плоди антипки, а для «Дубового листа» – цмин, корінці марени та ягоди бузини чорної.
“Використання природних барвників у роботі з писанками – це повернення до наших щедрих на рецепти традицій, що вирізняє нас з-поміж інших писанкарських націй. Дуже гарно, що ці листівки потраплять до рук вихователів, які будуть писанкувати разом із дітьми”, – розповіла Ірина Михалевич.
Голова громадської організації «Баба Єлька» Інна Тільнова зауважує, що набір листівок увійде до освітнього проєкту «Скринька «Баби Єльки». Разом із іншими методичними та наочними матеріалами їх отримають дошкільні та загальноосвітні заклади Кропивницького як допомогу вчителям і вихователям для патріотичного виховання дітей.
“Ми під час експедицій майже ніколи не фіксували спогадів про писанки, що люди користувалися писачком і використовували віск. І от, під час однієї з експедицій до Долинської місцева жителька пані Наталя подарувала нам старовинний писачок. Його в сім’ї передавали з покоління в покоління, а вона передала нам. Зараз він зберігається в Етнолаболаторії. Я завжди захоплювалася творчістю Ірини Михалевич. Коли почали з сином, Святиком, писанкувати, я стала шукати писанки саме з Кіровоградщини. І так натрапила в Інтернеті на книжку нашого краєзнавця Павла Рибалка. Це прекрасна методичка, але їй бракує піару і вона видана у такому форматі, в якому її не можна відкрити, покласти на стіл і показати дитині пальцем. Разом із Іриною Михалевич, яка має школу писанкарства «Ряст», ми вирішили всі ці знання про писанки зібрати до купи й видати набір листівок, який був би доступним для дітей. Щоб перед Великоднем вихователька чи вчителька могла роздати ці писанки дітям, щоб вони їх потримали в руках, роздивилися. Щоб з дитсадка знали, як вони виглядають. Крім того, ми записали з нею відео майстер-класу із традиційного писанкарства, яке разом з інструкцією, як фарбувати писанку натуральними барвниками, теж потрапить до скриньки. Крім того, графічна дизайнерка Дар’я Галько зараз готує для нас схеми розмальовок і ми також додамо їх на флешки з методичними матеріалами. Тож вчителі зможуть не тільки показати, як виглядали традиційні писанки, а й роздрукувати розмальовки, щоб діти їх розфарбовували”, – розповіла кураторка проєкту.
У наборі листівок можна побачити такі писанки:
- «Ластівчині хвостики» (с. Івано-Благодатне, Новоукраїнський р-н);
- «Дубове листя» (с. Інгуло-Кам’янка, Кропивницький р-н);
- «Сорок клинців» (с.Мар’янівка, Новоукраїнський р-н);
- «Чупен крест/ламаний хрест» (с.Вільшанка, Голованівський р-н);
- «Велчі зебітя/Вовчі зуби» (с.Вільшанка Голованівський р-н);
- «Юрдана» (с.Вільшанка Голованівський р-н);
- «Флаги» (с.Вільшанка Голованівський р-н);
- «Бокова рожа» (с.Вільшанка Голованівський р-н);
- «Рожа з калітками» (с.Родниківка Кропивницький р-н);
- «Сосонка» (с.Родниківка, Кропивницький р-н);
- «Углушки» (с.Софіївка, Кропивницький р-н);
- «Христова рожа» (с.Інгуло-Кам’янка Кропивницький р-н);
- «Повна рожа» (с.Інгуло-Кам’янка Кропивницький р-н);
- «Косоклиння» (с.Інгуло-Кам’янка Кропивницький р-н);
- «Шолудива рожа» (с.Інгуло-Кам’янка Кропивницький р-н);
- «Бокова рожа» (с.Івано-Благодатне, Новоукраїнський р-н);
- «Дубовий лист» (с.Інгуло-Кам’янка, Кропивницький р-н);
- писанки без назви (с. Червона Камʼянка Олександрійського р-ну, с.Губівка Кропивницького р-ну, с.Родниківка Кропивницького р-ну).
Окремо придбати листівки можна в https://shop.babayelka.kr.ua/nabir-lystivok-z-pysankamy-kropyvnychchyny/ та в Етнолабораторії «Баба Єлька» за адресою: вулиця Театральна, 12.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: