Етнографічний проєкт “Баба Єлька” презентує шосту серію однойменного документального циклу, присвячену Онуфріївській громаді. У новому випуску знімальна команда відвідала старожилів у Деріївці, Куцеволівці та Павлиші.
Деріївка познайомить глядача з родиною Соколових – Іваном Миколайовичем 1938 р.н. і Ольгою Іванівною 1942 р.н. Подружня пара, окрім історій про тяжке життя в сорокових роках, колгоспне рабство, молодість, весілля, роботу в артілі і лозоплетіння, розповіли нам історію побудови своєї хати – оздобленої дерев’яним мереживом з «хвильончастими дверима та вікнами».
Побут, весілля, проводи в армію та багато інших митей з життя жителів Деріївки вдалося побачити на фото, які позбирала від односельців та зберігала у своїх домашніх альбомах агентка у своєму селі вчителька історії місцевої школи Тетяна Харенко-Охріменко. Деріївка подарувала не лише цінні спогади старожилів, а й поповнила фонди Етнолабораторії «Баба Єлька»… старовинною свиткою, яка належала Марії Карась 1909 р.н. та підзорником Мотрі Плаксій 1898 р.н.
Ольга Тартачна 1947 р.н. та Нінель Яцина 1953 р.н. родом з Житомирщини та Дніпропетровщини, які потрапили на Кіровоградщину в пошуках заробітку, а згодом осіли в селі Куцеволівка. Разом з ними команда «Баби Єльки» навчилася готувати традиційну місцеву страву – вареники з салом, або, як кажуть у народі, з «піском». Їх рецепт давно є в книзі «Смачна Кропивниччина», але про них до цього моменту була відома лише теорія.
Павлиш подарував проєкту знайомство зі ще одним довгожителем – Карпом Колісником, який у січні святкуватиме 100-річчя. Народився чоловік 1925 року у селі Молдовка Голованівського району, у 90-х родина переїхала до Павлиша Онуфріївської громади. Він розповів про найважливіші віхи історії, свідком і учасником яких він став – серед них Голодомор 1932-1933 років, Друга світова війна, складні повоєнні роки. Окрім фіксування життєвих перипетій чоловіка, нам вдалося записати від нього кілька унікальних пісень, серед яких – чумацька.
«Баба Єлька», відкривши для себе Онуфріївську громаду, стала фанатом цього краю. Ми полюбили абсолютно усе тут: людей, хати, природу. Мало того, у нас з»явилась ідея ще одного проєкту, про який ми розкажемо вже дуже скоро», – розповіла про враження від експедиції голова ГО «Баба Єлька», журналістка Інна Тільнова.
Документальний цикл продовжує розкривати та відтворювати цінні аспекти культури та спільноти різних куточків Кіровоградщини.
Переглянути серіал «Баба Єлька» можна на ютуб-каналі проєкту.
_______
Ініціатива «Стань агентом Баби Єльки» реалізується громадською організацією «Баба Єлька» завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), та проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні».
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: