Громадська організація «Баба Єлька» представила десяту серію свого документального серіалу, присвяченого Голованівській громаді. Цей випуск занурює глядача в спогади жителів сіл Троянка та Журавлинка, які тісно переплітаються зі звичаями, повір’ями, традиціями та історією, не тільки локальною.

Серія починається зі знайомства з фольклорним колективом «Надвечір’я» із села Троянка. Їхні пісні звучать як голос предків, що досі лунає серед мальовничих українських сіл.
Особиста історія війни й зради
Однією з героїнь серії стала Тамара Журавель, 1939 року народження. Її історія — це спогади про війну, розлуку та силу материнської любові. Вона розповіла, як її батько з початком радянсько-фінської війни пішов на фронт, коли їй було лише три місяці. Після років мовчання стало відомо, що він створив іншу родину. У 1946 році він повернувся, щоб забрати із собою двох синів, братів Тамари. Вона згадує, яким це ударом стало для мами, яка нічого не знала про його наміри. В сільраді на те тільки розвели руками.

Скриношот відео “Баби Єльки”
«Я не знаю, як ми вижили, якби хлопці були з нами. Бо 1947 року ми страшенно голодували», — згадує пані Тамара.
Попри батьківську зраду, брати зуміли втекти з Литви й після довгої дороги повернулися до рідного дому.
Село Журавлинка: пам’ять, традиції й трохи магії
У Журавлинці знімальна група завітала до Лілії Савчук, яка пригадала, як у селі колись святкували весілля на 300 гостей, а діти виростали на печах, чекаючи батьків із роботи. Вона також поділилася рецептом традиційних голубців з пшоном і рисом. А також почастувала ними всю знімальну команду.

Скриншот відео “Баби Єльки”
Ще одна героїня – Любов Сандул, народжена в 1942 році, зберігає унікальні знання, які успадкувала від своєї матері-цілительки. Вона розповіла, що отримала список із рецептурами та обрядами після 40 днів від смерті матері. З того часу допомагає людям: лікує «рожу», зубний біль, знімає пороблене.

Скриншот відео “Баби Єльки”
«Беру склянку води, вбиваю туди яйце — і все видно. Якщо чисте — людина здорова. Якщо ні — яйце віддаю собаці, щоб вигавкав», — ділиться бабуся Люба.
До неї звертаються не лише за зціленням, а й щоб дізнатися долю. Одна з історій — про жінку, чоловік якої зник безвісти. Баба Люба побачила чи то туман, чи то дим, а згодом з’ясувалося, що той чоловік загинув, підірвавшись на танку.
Далі буде
Під час експедиції Світлана Буланова та Світлана Листюк також фотографували старі, покинуті хати — свідків минулого, які зникають із ландшафту українських сіл.
«Ці світлини — це не просто зображення. Це матеріал, який допоможе майбутнім поколінням дізнатися про традиції і цінності, що живуть у селі», — зазначає Світлана Листюк.
Проєкт «Баба Єлька» продовжує дослідження культурної спадщини Кіровоградщини, збираючи голоси, спогади та артефакти, які можуть бути втрачені назавжди. Через ці історії команда проєкту повертає нам традиції, що є основою української ідентичності.
“Далі буде”, – анонсувала Світлана Буланова, внучка тієї самої баби Єльки, що надихнула на створення цього проєкту і стала його символом.
* Якщо вважаєте цю публікацію цікавою і корисною, подаруйте нам можливість існувати далі, підтримайте “Без купюр”, щоб ми мали змогу підтримувати інформаційно тих, хто цього потребує, та створювати якісний потрібний суспільству контент. Зробити пожертву.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: