В новому урядовому законопроекті закладено положення щодо вилучення з бюджетів громад 5% роздрібного акцизу з тютюну. В Кіровоградському регіональному відділенні Асоціації міст України вважають, що такі норми призведуть до неповоротної втрати ресурсів громад.
Як приклад наводять, що в 2020 році сума надходжень до бюджету Устинівської громади від роздрібного
акцизу з тютюну склала 407,4 тисячі гривень. Вже цього року цей показник бюджетних надходжень сягнув 113 тисяч 703 гривень.
«Втрати цей ресурс для нашої громади – це поставити під загрозу фінансування важливих інфраструктурних та соціальних проєктів. Так скажімо, з бюджету громади в рік на утримання одного сільського дошкільного закладу виділяється 407 тисяч гривень – це і є ті 5% відсотків від роздрібного акцизу з тютюну. Або інший приклад: на утримання колишньої районної лікарні, яку ми взяли на наш баланс, з бюджету громади виділяється більше 500 тисяч гривень на місяць. Як вирозумієте – це сьогодні пріоритетні напрямки, а є ще потреба у ремонтах інших об’єктів і доріг, покращенні матеріально технічної бази соціальних закладів громади», – так прокоментував можливі фінансові втрати бюджету Ігор Пеньков, голова Устинівського територіальної громади.
Чергова законодавча новація передбачає, що перерозподіл акцизу на місцеві громади відбуватиметься через державний бюджет. Водночас, запропонований механізм не може забезпечити справедливе зарахування податку до місцевих бюджетів. Загальна сума бюджетних втрат територіальних громад, за підрахунками експертів Асоціації міст України, сягне 2,4 млрд грн.
«Такі норми вигідні власникам роздрібних мереж, які не хочуть адмініструвати місцевий акциз з тютюну. Не думаю, що тютюнові кампанії будуть підтримувати таку ініціативу. Сьогодні вони мають на своєму боці всі громади, які борються з нелегальним обігом сигарет, бо отримають акциз с легально проданих цигарок. У разі якщо муніципальну владу позбавлять місцевого акцизу з тютюну, то їй простіше буде підтримати ініціативи про жорсткі обмеження продажу тютюнових виробів на території громад. Хто тоді програє більше виробники, ритейл, Мінфін? Думаю, питання риторичне. Всі», – наголосив Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: