Наприкінці листопада 2017 року міський голова Кропивницького Андрій Райкович під час ранкової апаратної наради пригрозив вигнати приватні аптечні заклади з території міських лікарень, якщо у віддалених районах міста не знайдеться місця під комунальні аптеки. «До кiнця року на околицях, зокрема Балцi, Кущiвцi, Балашiвцi та iнших повиннi з’явитися аптеки. Це питання доручаю управлiнню охорони здоров’я та головним лiкарям, у чиїх лiкарнях аптеки орендують території», – заявив очільник міста.
З дня проведення тієї наради минуло більш ніж півтора року, однак, як нам вдалось з’ясувати, ситуація не надто змінилась. На території медзакладів підпорядкованих місту як і раніше «квартируються» приватні аптечні пункти, а процес створення комунальної аптечної мережі забуксував на питанні фінансування. Серед останніх новин на цю тему – підтримка ідеї створення мережі постійнодіючими депутатськими комісіями з питань бюджету та охорони здоров’я, а також озвучене розпорядження управлінню охорони здоров’я і департаменту економіки міськради – розробити алгоритм і механізми створення комунальної мережі аптек. На цьому ж засіданні комісій, що відбулось наприкінці травня, прозвучала й приблизна вартість ініціативи – близько 2 мільйонів гривень на відкриття однієї аптеки площею до 50 квадратних метрів.
[lwptoc skipHeadingLevel=”h1,h3,h4,h5,h6″]
Хто представлений на аптечному ринку?
Всього на території Кропивницького на кінець червня мають ліцензію на провадження діяльності з оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами 43 суб’єкти господарювання. Загалом в обласному центрі зареєстровано 197 аптек більшість з яких розміщено в центральній частині міста.
Незважаючи на чималу кількість підприємств, половину ринку контролює всього 5 фірм. При цьому кожна п’ята аптека в місті пов’язана з сімейством Шарових, відомих далеко поза межами Кропивницького.
Сукупно найбільше закладів, що продають фармпродукцію у місті, зареєстровано за ПрАТ «Ліки Кіровоградщини» – 24 аптеки та ТОВ «Інкопмарк Медсервіс» – 12. Вісім з тридцяти шести аптек цієї мережі розташовані саме на території лікувальних закладів місцевого підпорядкування.
Кінцевими бенефіціарами «Ліки Кіровоградщини» є Ігор Шаров – екс-нардеп п’яти скликань, що починав свою політичну кар’єру у Верховній Раді з «Комуністичної партії», а закінчив «Партією регіонів», та сестра колишнього депутата Валентина Яцків. Числиться Ігор Шаров і бенефіціаром «Інкопмарк Медсервіс», співзасновником якого є ще один його родич, а якщо точніше рідний брат – Юрій Шаров, підполковник міліції у відставці. В 2005 році прокуратура Кіровоградської області відкрила кримінальне провадження по факту зловживання службовим становищем посадовими особами обласного управління МВС. Фігурантами справи тоді були вже згаданий Юрій Шаров та ще один брат Ігоря Шарова Олександр.
За версією прокуратури брати, які в 2002 році отримали посади в органах правопорядку, в міліції числились номінально, при цьому отримуючи заробітну плату та відповідний стаж. За браком доказів справу у підсумку було закрито. Спільно сімейство володіє близько трьома десятками різноманітних фірм пов’язаних з будівництвом та передачею в оренду приміщень, видобутком корисних копалин, а також продажем продовольчих і непродовольчих товарів.
Очолює ПрАТ «Ліки Кіровоградщини» депутат Кіровоградської обласної ради від партії «Наш Край» Сергій Хільченко. Варто зауважити, що у своїй декларації за 2018 рік депутат «забув» згадати про окремий медичний бізнес дружини – ПП «Медична компанія «Здорова родина», співвласником якої є Олексій Ляхов, котрий з 2006 по 2010 роки, спільно з Олександром Шаровим, представляв «Партію регіонів» в обласній раді.
Що ж до ТОВ «Інкопмарк Медсервіс», то керувати фірмою тут довірили співзасновниці первинної профспілкової організації та екс-члену наглядової ради ПрАТ «Ліки Кіровоградщини» Валентині Оксьом.
Дотичне відношення до Шарових має й ще один учасник першої «аптечної п’ятірки» – КП Кіровоградської обласної ради “Кіровоградфармація”, яке має по місту 12 власних закладів половина з яких орендують приміщення в кропивницьких лікарнях. Нинішня керівниця підприємства Світлана Жилка на початку минулого року працювала на ПрАТ «Ліки Кіровоградщини».
У більшості своїй комунальні фармацевти зосереджені на оптових продажах медпрепаратів, активно долучаючись до публічних закупівель через систему ProZorro. Лише за останні півтора року КП вдалось отримати 132 замовлення на загальну суму 10,07 мільйонів гривень. А це, за даними аудиторського звіту презентованого в березні поточного року, сприяло значному покращенню фінансово-економічних показників підприємства саме в 2018 році.
Лідерство за кількістю аптек одного підприємства втримує ТОВ «Ліки плюс» з 26 закладами. Що характерно, на противагу конкурентам підприємство практично не має своїх точок в лікарнях Кропивницького. Такий аптечний кіоск лише один, розташований в «Дитячій міській поліклініці №1».
Співвласниками фірми є Олег Баркар, екс-член Ради обласної організації партії “УДАР Віталія Кличка” та Інна Попова, чоловік якої свого часу активно захищав незаконно встановлену зовнішню рекламу аптечної мережі. Саме рекламні площини фірми неодноразово ставали причиною конфліктів місцевої влади з підприємством. Для прикладу, в 2015 році рішенням виконкому було дано погодження на демонтаж 85 самовільно встановлених рекламних засобів ТОВ «Ліки плюс». Окрім власне аптечного бізнесу Олег Баркар засвітився й в аграрному секторі як бізнес-партнер Дмитра Оцабрика, екс-власника сумно відомого ТОВ «Імперія-агро», яке минулоріч мало фінансовий конфлікт з «ТАСкомбанком» Сергія Тігіпка.
Останнім представником топ-5 гравців кропивницького аптечного ринку є ТОВ «Аптека низьких цін Кремінь» запорізьких підприємців Артура Кадушкіна та Костянтина Пучина. Характерно, що з 12 наявних у Кропивницькому аптек жодна не розміщена на території міських закладів охорони здоров’я.
На двох пара Кадушкін-Пучич є власниками понад трьох десятків фірм пов’язаних з фармацевтичним бізнесом. Зокрема, це ТОВ «Експрес-аптека», ТОВ «Ронфарм», ТОВ «Фармаша» та розгалужена мережа підприємств під брендом «Аптека низьких цін». Саме з назвою останнього пов’язана програшна для бізнесменів справа щодо порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції, яку в 2017 році розглядала Адмінколегія Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. Тоді АМКУ рекомендувало змінити вивіски аптечної мережі прибравши звідти вказівку на рівень чи іншу ознаку ціни, яка могла вплинути на намір споживача придбати товар саме у закладі запорізьких підприємців. Дослухвашись до рекоментацій антимопонольного комітету на аптеках слово «ціни» замінили на «ц***».
«Лікарняні» аптеки
Чи зможе конкурувати комунальна аптечна мережа з приватними фарм-компаніями на кропивницькому ринку? Начальниця управління охорони здоров’я міської ради Оксана Макарук запевняє – це цілком реально. Принаймні таку тезу посадовиця озвучила під час уже згаданої нами спільної наради двох депутатських комісій. Проблемою, окрім власне фінансування, залишається відсутність вільних комунальних приміщень, які можна було б переоблаштувати під аптеки. Один з можливих виходів із ситуації – потіснити приватників в кропивницьких медзакладах.
Зі свого боку керівники лікарень переконують, місце для комунальних аптек, попри певний дефіцит вільної площі, у будь-якому випадку знайдеться.
«Якщо ініціатива буде реалізована, думатимемо, де їх розмістити. Враховуючи, що місцевих комунальних підприємств такого типу в Кропивницькому нема, а впливати на цінову політику приватних аптек не маємо права, то загалом ідею підтримуємо і намагатимемоь всебічно сприяти», – розповіла головний лікар комунального закладу «Поліклінічне об’єднанням. Кіровограда» Олена Амбарна.
Вище згаданий медзаклад зацікавив нас однією з найнижчих серед місцевих лікарень орендою платою, встановленою для аптек. В середньому квадратний метр орендованої площі там коштує 79,34 гривні на місяць, в той час як Комунальний заклад «Центральна міська лікарня м.Кіровограда» щомісячно збирає зі «своїх» аптек від 61,89 до 296,87 грн/м2.
В управлінні комунальної власності міської ради Кропивницького, куди ми звернулись за поясненнями, нас відіслали до власне самого закладу, пояснивши, що розпорядниками майна є адміністрація лікарні, відповідно рішення щодо передачі в оренду того чи іншого приміщення, як і орендна ставка, визначається на місці.
Вже згадана головлікар пані Амбарна запевняє, ціни брали не «зі стелі», а орієнтуючись на відповідну оцінку, яку проводять перед укладенням договору оренди та перед продовженням, або поновленням контракту. Посилатись на такий документ можна протягом трьох років з моменту його затвердження.
Як ми вже звертали увагу ціна квадратних метрів в міських медзакладах суттєво коливається. Так ПрАТ «Ліки Кіровоградщини» сплачують за розташування власного аптечного пункту на території Державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина № 19 МОЗ України» лише 17,25 грн/м2, а от ТОВ «Аптека-Нова» платить Комунальному закладу «Центральна міська лікарня м.Кіровограда» по 296,87 гривень за квадратний метр щомісячно.
Загалом же за оренду 662,82 м2, на яких в 9 медичних закладах Кропивницького розташована 31 аптека, 12 фірм та фізичних осіб-підприємців щомісячно сплачують 87,64 тисячі гривень. За рік ця сума сягає 1,05 мільйонів гривень. Для порівняння, загальний дохід цих лікарень від передачу в оренду своїх приміщень та площ складає 197,73 тисяч гривень на місяць, або ж 2,37 мільйони гривень на рік.
Найбільше аптечних магазинів, пунктів та кіосків в міських закладах охорони здоров’я має КП Кіровоградської облради «Кіровоградфармація» – усього 6. Та все ж найбільше аптечне представництво мають фірми сімейства Шарових – 5 аптек у ПрАТ «Ліки Кіровоградщини» і ще 3 у ТОВ «Інкопмарк Медсервіс». Загалом це понад чверть усіх аптек розташованих міських лікарняних закладах. Ще 5 аптечних кіосків у своїй власності має Вікторія Заболотна – дружина голови столичної Деснянської РДА Геннадія Заболотного, який до того очолював Березівську РДА Одеської області. Територію під 3 аптеки підприємиця орендує від імені ТОВ «Аптекар-груп», а ще під 2 як ФОП Заболотна В.М.
Найменше, по одному закладу подібного типу, у ФОПів Валентини Чорної і Наталії Скрипнікової, а також ПП Приватна виробнича фірма «Ацинус» і ПП «Лікарня святого Луки» які належать заслуженому лікареві України Григорію Урсолу. Останній, окрім активної підприємницьої діяльності, очолює Всеукраїнську громадську організацію «Асоціація торакальних хірургів України» та Громадську організацію «Спілка підприємців Кіровоградської області». Серед засновників підприємницької спілки також числиться екс-голова фракції «БПП «Солідарність» в міській раді Кропивницького Ігор Волков.
Враховуючи, що тема створення комунальної аптечної мережі підіймається у міській раді Кропивницького з періодичністю в 4-5 місяців, наступну фазу «активного занепокоєння» проблемою слід очікувати ближче до вересня. До цього ж часу кропивничанам варто придивитись до приватників, враховуючи, що лише три з понад тридцяти аптек, що орендують приміщення в медзакладах, беруть участь у програмі «Доступні ліки». А от лікарням – проінвентаризувати наявні договори оренди та оновити їх з урахуванням ринкових цін на оренду.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: