Кропивницький сектор Фейсбуку відреагував на повідомлення про приїзд до нашого міста міського голови Львова та лідера «Самопомочі» Андрія Садового разом із командою неодназначно. Одні виявляли жвавий інтерес до анонсованої організаторами зустрічі в рамках проекту «Urban Talks», інші іронізували з приводу сміття та наближення президентських виборів.
Власне, Садовий і не приховував, зокрема, в ексклюзивному інтерв’ю «Без купюр», що приїзд до Кропивницького, як і до майже двох десятків інших українських міст, – це частина передвиборчої стратегії. Однак під час неформальної зустрічі з кропивницькими журналістами пояснив, що в Україні насправді ніхто не вчить міських голів, як ефективно керувати містами, й ніхто не допомагає в цьому, не ділиться успішним досвідом, тому вирішив взяти цю місію на себе. Політик переконаний, що без успішних міст неможливо побудувати успішну державу.
Проте чимало запитань, що стосуються сфери управління містом, виявилося і в місцевих журналістів, які мали нагоду поспілкуватися з Андрієм Садовим у неформальній обстановці та оцінити відмінність у підходах до вирішення проблем з МАФами, дорогами, громадським транспортом у Кропивницькому і Львові. І якби себе не тішили кропивницькі противники Садового, що у нас ситуація краща принаймні зі сміттям, як зміниться ситуація в перспективі – ще не відомо. Оскільки міська влада Львова наразі має проект сучасного сміттєпереробного заводу й кошти на його будівництво, на відміну від міської влади Кропивницького.
На початку розмови Андрій Садовий відзначив, що ще зранку встиг побувати в обласному академічному театрі ім. М. Кропивницького, з яким у нього в першу чергу асоціюється наше місто, та в обласному художньому музеї. Приємно вражений реставрацією першого та експонатами музею, особливо іконами. До зустрічі з журналістами поспілкувався з директором театру Володимиром Єфімовим та міським головою Андрієм Райковичем. Запросив кропивницьких артистів на гастролі до Львівського театру, названого на честь Марії Заньковецької, котра зіграла головну роль у першій виставі театру корифеїв «Наталка Полтавка». Не втримався гість і від компліментів на адресу Кропивницького, його архітектури та атмосферності. А згодом, відвідавши між запланованими заходами одне з кафе в центрі, відзначив, що у Кропивницькому така ж смачна кава, як у Львові, і дуже смачні десерти, і що має бажання приїхати до нас із сім’єю, аби краще познайомитися з культурними принадами та будувати культурний міст між двома містами.
Андрій Садовий був щонайменше здивований тим, що частина об’єктів «критичної інфраструктури» Кропивницького, такі як Центральний парк, одне з теплогенеруючих підприємств, а свого часу водоканал і навіть тролейбусний парк були передані в оренду, як і велика кількість земельних ділянок, що передавалися в приватні руки без аукціону й на сьогодні загороджені парканами та заростають бур’яном. Натомість у Львові земельні ділянки виділяють в оренду виключно через аукціон. Як приклад він навів, що ще в 2007 році ділянку в 10 соток у центрі було продано з аукціону за 4 мільйона доларів. Андрій Садовий також вважає нормальною практикою розірвання договорів з орендарями, які не використовують землю за призначенням.
Основними напрямками розвитку міста Львів для себе визначив туризм і IT-технології. В останній, завдяки спеціально створеним міською владою умовам, на сьогодні працює 30 тисяч чоловік.
Це люди, які в середньому отримують зарплату в 2 тисячі доларів. Вони інвестують їх у житло, є прекрасними клієнтами для сфери послуг міста. Мені приємно, що щороку спостерігається ріст галузі на 20 відсотків. Нещодавно ми заклали капсулу будівництва IT-парку, де буде додатково згенеровано ще 14 тисяч робочих місць. Бо це креатив, ці компанії мають замовників по всьому світу. Їхні розробки через кілька років стануть ноу-хау, – пояснює перспективність розвитку цього напрямку міський голова Львова. – Ми також маємо 2,9 туристів за рік. Активно розвиваємо конференц-туризм, тому що ділові люди залишають у нашому місті значно більше коштів, ніж звичайні туристи, які приїхали подивитися його культурно-історичну спадщину. У нас активно розвивається книгодрукування і машинобудування.
Щодо останнього, то тут також є велика заслуга міської влади, оскільки саме вона сприяла відновленню заводу «Електрон», який сьогодні виробляє автобуси, тролейбуси, трамваї й електробуси та отримує замовлення з країн Європи.
В нас ще в радянські часи було запроектовано будівництво трамвайної колії для сполучення з одним із віддалених районів міста. Коли ми почали реалізовувати цей проект, то зіштовхнулися з неймовірної критикою, але ми збудували 11 кілометрів трамвайної колії. Якщо є колія, то мають бути трамваї. Ми замовили їх нашому підприємству «Електрон». Воно погодилося, хоча це був ризик. Потім почали замовляти електробуси, автобуси, тролейбуси. Наразі це підприємство є візитною карткою нашого міста у сфері машинобудування, має контракт з німцями на виробництво 300 машин.
Цього року міська влада Львова збирається закупити 150 автобусів, 50 тролейбусів, 30 трамваїв. Наступного року ще 100 автобусів і електробусів. Надалі Андрій Садовий вважає за потрібне максимально збільшити кількість електротранспорту з метою поліпшення екології.
Щодо проблем із парковками, то в центральній частині її збираються вирішити за рахунок підземних паркінгів. Останні передбачені проектами у всіх нових будівлях.
Проблему збитковості та неефективності роботи комунальних підприємств у Львові вирішили за рахунок професійних кадрів.
Потрібно брати на роботу ефективних і розумних людей і контролювати їх, тоді буде результат, – каже Андрій Садовий. – Ми запровадили KPI (система оцінювання результативності співробітників) й жорстку звітність.
Результати справді не забарилися, комунальні підприємства не дотуються з бюджету. Єдині видатки, на які місто виділяє кошти, це замовлення послуг та додаткове фінансування на централізоване постачання гарячої води, яка подається цілий рік.
Серед успішних великих проектів, реалізованих владою Львова, є й відновлення аеропорту.
– Ми розуміли, що для розвиненого міста критично важливо мати якісне летовище. Перше, що ми зробили, замовили концепцію австрійській компанії. І вже сьогодні плануємо вийти на 1 мільйон 700 тисяч пасажирів у рік, – поділився досвідом Андрій Садовий.
На запитання журналістів про ставлення до МАФів та зелених насаджень, співрозмовник зазначив, що МАФи – це ознака бідності, а дерев потрібно висаджувати втричі більше, ніж вирубується.
Більше про успішний досвід, зокрема, як ремонтують дороги у Львові, а також про президентські амбіції вже незабаром у ексклюзивному відео інтерв’ю для сайту «Без купюр».
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: