У середу о 8-ій ранку дорога до Созонівки Кропивницького району по обидва боки нагадувала виставку автомобілів. Насправді ж це лише наочне підтвердження актуальності традиційного щорічного Міжнародного дня поля Інституту сільського господарства Степу НААНУ (колишня Державна сільськогосподарська дослідна станція). На захід з’їхалося майже двісті учасників.
Не зважаючи на жнива, що цьогоріч через погодні умови стартували раніше звичайного, в переважній більшості це керівники сільгосппідприємств області, які цікавляться новинками селекції, агрономії, сільгоспмашин й інших корисних для них надбань науки і техніки. Традиційно не обходять увагою захід і обласне та районне керівництво, науковці, представники банківського сектора, вітчизняних та міжнародних компаній-виробників добрив, засобів захисту рослин, сільгосптехніки. Виставковим же майданчиком слугувало поле, площею в 54 гектари, з вирощеним співробітниками інституту на чолі з кандидатом сільськогосподарських наук, доцентом кафедри загального землеробства Ігорем Семенякою збіжжям – 100 гібридів кукурудзи, понад 60 гібридів соняшника, 100 сортів озимих культур та зразки кращих із відібраних сортів усіх перелічених культур.
Відкривали захід т.в.о.голови Кіровоградської ОДА Сергій Коваленко, голова Кіровоградської обласної ради Олександр Чорноіваненко та директор Інституту сільського господарства Степу Ігор Семеняка. «Одні кандидати», як пожартував не на публіку Олександр Чорноіваненко. Дійсно всі троє зареєстровані ЦВК кандидатами у народні депутати від різних політичних сил. Сам Чорноіваненко – під 29 номером у списку «Батьківщини», Коваленко – мажоритарником по 103-ому округу від «Європейської солідарності», Семеняка – по 100-ому від «Громадянської позиції». Проте, до честі кандидатів, – про політику, як це часто буває в агітперіод практично на всіх масових заходах, – ані слова. Поле – так поле.
Ігор Семеняка зауважив, що День поля в Созонівці – можливість для товаровиробників отримати від науковців відповіді на питання щодо селекції, агротехніки, кормовиробництва, полівництва, землеробства, механізації, систем захисту рослин, нових сортів. Адже співробітники інституту для того і працюють за всіма переліченими напрямками.
І як зазначив т.в.о.голови Кіровоградської ОДА Сергій Коваленко, вже рік колишня Державна сільськогосподарська дослідна станція в Созонівці працює в новому статусі – як Інститут сільського господарства Степу Національної академії аграрних наук України.
За словами почесного гостя заходу – академіка Бориса Дзюбецького, інститут один із кращих у структурі Національної академії аграрних наук України, який може похвалитися досить цікавими та вагомими напрацюваннями.
І це не зважаючи на те, що минулого року Кабінет міністрів зменшив фінансування наукових структур на 50 відсотків, а нинішнього року профінансував лише на 26 відсотків від потреби. Інститут сільського господарства Степу в Созонівці взагалі фінансується з бюджету лише на 5 відсотків. При цьому спільно з підпорядкованими йому трьома дослідними господарствами забезпечує якісний посівний матеріал практично всіх культур, що вирощуються в області. Щороку реалізує сільгоспвиробникам Кіровоградщини та інших областей понад сорок видів різних сортів.
– Все, що ви сьогодні бачите, завдяки чому існує і працює наш інститут – це наповнення спеціального фонду нашими науковими співробітниками і простими робітниками. Адже без інновацій конструкторів та селекціонерів сільське господарство не могло б розвиватися, – переконаний Ігор Семеняка. – Звичайно, наука потерпає від фінансових негараздів, але партнерські стосунки науковців і сільгоспвиробників дають відчутний результат. У цьому маркетинговому році в Україні вже зібрано більше 70 мільйонів тонн зернових культур. Це рекордна цифра за всі роки незалежності нашої держави. Триває відвантаження в портах України зерна за кордон, що вже фактично сягнуло 50 мільйонів тонн.
Він переконаний, що Україна має потенціал не лише для того, щоб відправляти на імпорт товарне зерно, а й для його переробки, і повинна запроваджувати інновації і в цьому плані. Адже готова продукція забезпечує додану вартість і відповідно більші доходи.
Переважна більшість учасників Дня поля приїздить сюди не вперше, адже за кілька годин тут можна отримати максимум корисної інформації. Цього разу сільгоспвиробники почули від директора департаменту АПР Сергія Коренюка, як держава підтримує розвиток фермерських господарств та сільськогосподарської обслуговуючої кооперації; характеристики сучасних сортів озимих та ярих ранніх зернових культур, насінництво яких ведеться в інституті – від завідувачки лабораторії науково-інноваційного впровадження, первинного та елітного насінництва Галини Козелець; про небезпеку деградації ґрунтів від директора Кіровоградської філії ДУ “Держгрунтохорона” Ігоря Гульванського; оцінку сортів ранніх ярих зернових культур та особливості їх вирощування в умовах ризикованого землеробства – від заступника директора з наукової роботи ІСГС НААН Віталія Іщенка; адаптивність сортів озимих зернових культур різних селекційних центрів України до умов вирощування в умовах зміни клімату – від завідувача науково-технологічного відділу рослинництва та тваринництва Назара Умрихіна.
Також присутні побачили в роботі та оцінили новинки сільгосптехніки.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: