З початку цього року в Україні зафіксовано приблизно 500 випадків рейдерських захоплень в аграрній сфері. Такі дані озвучують в організаціях, що допомагають підприємцям, подекуди в прямому значенні слова, відбиватися від рейдерів. Про чинні методики рейдерів і протидію їм розповіли на Міжнародній агровиставці AgroExspo у Кропивницькому заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук та юрист, партнер юридичної компанії ОМР КирилоЛевтеров, – йдеться у статті газети «Молодь України».
ЯК ПРАЦЮЮТЬ ЗЕМЕЛЬНІ РЕЙДЕРИ?
Сьогодні умовно виокремлюють три групи земельних рейдерів: «швидкі гроші» — найпоширеніший вид, передбачає захоплення врожаю на полі; «земельники» — переоформлюють частину активів (найчастіше орендовану землю) на іншу юрособу; «загарбники» — мають на меті захоплення господарства загалом.
Замовниками першої групи є схильні до економічних злочинів особи. У такому випадку наймається група молодиків із сусідніх регіонів. Їхнє завдання — охороняти поле по периметру, поки техніка збирає чужий урожай. Зазвичай використовують підроблені судові рішення, господарські угоди. Тривалість нападу становить від 3 до 6 місяців та переважно припадає на період жнив. На Кіровоградщині лише у вересні вдалося попередити вже два подібні випадки. Приблизно 30 тисяч доларів злочинне угруповання вимагало від фермера з Устинівського району за можливість без проблем скосити власні посіви соняшника. У Петрівському районі поліція з перестрілкою ловила молодиків, котрі приїхали з різних областей збирати соняшник із чужого поля.
За «земельниками» стоять охочі заробити на «наборах» і розширенні земельного банку. Це можуть бути й сусіди-підприємці. Вони використовують більш філігранні методи: агітують пайовиків віддати землю в оренду іншому підприємству, вдаються до земельних спорів, залучають місцевих «лідерів думок», команди «наборщиків», реєстраторів. У нелегальному інструментарії користуються підробленими договорами, рішеннями про перереєстрацію. Такі напади тривають від 1 до 3 років.
Наприклад, у підприємстві ТОВ «Нива–2010» з села Бережинка Кіровоградського району, яке торік прогриміло на всю Україну кадрами жорстокого розгону селян і «донбасівців», які захищалися від рейдерів, наразі спостерігається виведення паїв з оренди. У селі почали з’являтися юристи, котрі пропонують пайовикам за довіреністю добитися в судах розірвання угод про оренду. За це обіцяють вищу орендну плату від іншого фермера. Місцевим навіть роздали листівки «Медіапроект Бережинка» з тезами, як коментувати ситуацію журналістам та в судах.
«Загарбників» переважно наймають партнери, що прагнуть стати покупцями, чи «добросусіди». Виконавці ж — «спеціалісти» вузького профілю, корумпована місцева влада. У такому випадку роботу підприємства блокують, а водночас зловмисники з підробленими документами намагаються силою його захопити. Участь у махінації беруть приблизно двадцять осіб, конфлікт може затягнутися до року.
Яскравий приклад — останній гучний випадок із фермерським господарством «Строго О. М.» з Харківщини. На основі підробленої заяви держреєстратор переписав корпоративні права підприємства на іншу фірму, елеватор зайняла спеціалізована озброєна структура. Як розповів Денис Марчук, зусиллями ВАР, членом якої є директор підприємства, вдалося заблокувати вивезення майна. Лише завдяки розголосу, констатує Марчук, рейдерську атаку спинили.
ЯК БОРОТИСЯ?
Сучасні методи боротьби з рейдерством, як-то робота так званої Антирейдерської комісії Мін’юсту чи штабів при облдержадміністраціях, юристи оцінюють скептично. Як і офіційну статистику кількості рейдерських захоплень. У публічній площині правоохоронці та мін’юстівці наполягають — у масштабах країни це одиничні випадки, ніякого спалаху рейдерських атак немає. Мовляв, не все те рейдерство, де кричать. Активісти ВАР переконують — це єдине, у чому правоохоронці не поспішають завищувати показники.
«До поняття «рейдерства» включаємо юридичну зміну власників, як по ФГ «Строгого О. М.», а також випадки, коли вночі на поле заходить техніка, молотить чужі посіви. Поліція часто не вносить у ЄРДР такі кримінальні провадження, — говорить Денис Марчук. — Відповідно, тоді статистика не псується. Інше питання, що багато аграріїв працюють у ;тіні. До них так само приїжджають і відбирають підприємство, але вони не заявляють про це, бо працюють неофіційно. Тобто статистика може бути ще сумнішою».
Юрист Кирило Левтеров зазначає, що з бюрократичного погляду так звані антирейдерські штаби створюють лише видимість роботи та є комунікаційним майданчиком між владою та постраждалим підприємцем.
«Вони самі собі створили штаб і виставили результати. Видимість роботи — суперефективна. Але яка його роль? Це не представництво судової гілки влади, за якою зазвичай залишається остаточне рішення. Штаб може лише підняти посадовців та «нарізати» завдання, але ніяких рішень вони не ухвалюють», — пояснює Левтеров.
Найефективнішим убезпеченням від потурання рейдерам стали б судові вироки «чорним» нотаріусам та реєстраторам, а також замовникам і виконавцям. Нині ж за незаконні реєстрації фактично нульова відповідальність.
«Як робиться рейдерство? Реєструється комунальне підприємство, створити його в селі — не проблема. Людина проходить атестацію в Мін’юсті, стає реєстратором, перереєстровує підприємство чи право оренди землі. Після розголосу або звільняється, або вдає, що це не вона», — зазначив юрист.
Реєстраційне підприємство — це тоненька тека з файлами та два атестовані працівники. Спостерігаємо цікаву ситуацію: держреєстратор щось накоїв і не сидить за ґратами, а підприємство не може нічого відшкодувати, бо це лише файлик із паперами.
Підприємець, фірму якого вкрадено, може подати скаргу до Антирейдерської комісії Мін’юсту, аби там скасували незаконні дії реєстратора, чи звернутися до суду.
Кирило Левтеров переконує — найефективніше одразу йти до суду, бо, звернувшись до комісії, можна лише втратити дорогоцінний час. Тим паче, рейдери навчилися блокувати розгляд скарг. Упродовж кількох тижнів, поки комісія розглядає документацію та роздумує, коли б призначити засідання, рейдери позиваються на дії реєстратора, котрий перереєстрував фірму для них же. Згідно із законодавством, наявність судового позову унеможливлює розгляд скарги комісією.
Схожа ситуація сталася із сільськогосподарським кооперативом «Агрофірма Маріампольська» з Кіровоградщини. Мін’юстівці призначили засідання комісії наступного дня, як суд узяв позов рейдерів до розгляду. Увесь період із моменту подання постраждалими підприємцями скарги в міністерстві очікували пояснень від держреєстраторки, яка й «допомогла» рейдерам. Показово, що жоден суд у межах області не розглядав позов рейдерів. Але ті знайшли служителя Феміди в Києві. Ним виявився суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Сергій Каракашьян.
Окрім цього, правники зауважують імовірність корупційного складника в роботі комісії.
«Звісно, довести, що комісія займається корупцією, складно. Але це не забороняє нам вважати, що вона там є. З матеріалів кримінальних проваджень навіть відомі цінники щодо таких справ. Зокрема, 200 тисяч доларів вартують корпоративні права, 300 доларів — оренда. Тобто комісія — це своєрідна «запаска» рейдерів», — підсумовує Левтеров.
Зниження активності рейдерства очікують після прийняття Верховною Радою законопроекту № 8121 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству». Проект, що пройшов перше читання, мають винести в парламентський зал уже в жовтні. І хоча він також глобально не розв’язує проблему, фахівці, які долучилися до його адвокації, кажуть, що рейдерам стане складніше.
Зокрема, для держреєстраторів посилюється кримінальна, а також фінансова відповідальність, рівноцінна втраті підприємства, одержаного внаслідок незаконних реєстраційних дій. Втім, правники наголошують — фермерам варто максимально юридично грамотно займатися документацією, а також працювати з пайовиками. Доволі дієвим є об’єднання в громадські організації задля колективного захисту, оскільки лише масовий розголос найчастіше зупиняє рейдерів, які люблять працювати в тиші.
Анастасія Зубова, для газети «Молодь України».
Читайте також: У Кропивницькому фермеру, якого атакували рейдери, підготували вже третю підозру. ФОТО
Читайте також: На Кіровоградщині правоохоронці упередили спробу рейдерського захоплення промислового комплексу
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: