“Ще після першого блекауту у 2022 році ми розмовляли з першим заступником міського голови Олександром Мосіним щодо облаштування деяких аварійних перехресть світлофорами з гелевими акумуляторами для автономного регулювання… Бо коли у Кропивницькому відключали світло, то дуже підвищувалася аварійна ситуація. І за моєю інформацією, робота в цьому напрямку вже ведеться”, – розповів в листопаді 2023 року в студії програми “На часі” тоді ще перший заступник голови Кіровоградської ОВА Олексій Конопко. Проте з’явилися такі світлофори в обласному центрі лише в листопаді 2024-го. Як справно вони працюють та чи всі аварійно небезпечні перехрестя обладнали засобами регулювання з резервним живленням, де ще рекомендують встановити такі світлофори водії й пішоходи – розбиралися автори програми Наталя Кривошей та Андрій Клочек.
Питання встановлення світлофорів з резервним живленням порушували ще два роки тому
Світлофорами з шафами резервного живлення комунальне підприємство “Міськсвітло” обладнало поки що 16 з 70 перехресть. Коштувало це міському бюджету 1 664 999 гривень, хоча оголошена вартість закупівлі складала 2 200 000 мільйонів гривень. Переможцем тендеру стало ТОВ “Южспеценергокомплект”, з ним 4 вересня й уклали договір на постачання.
Керівник КП “Міськсвітло” Дмитро Тоток пояснює, питання про закупівлю блоків безперебійного живлення для світлофорів порушували ще під час перших блекаутів у 2022 році. Але депутати вирішили виділити кошти на це тільки в червні 2024-го, коли знову почали застосовувати графіки погодинних і аварійних відключень електроенергії.
“Два місяці тривала процедура закупівлі, ще два місяці чекали на постачання, бо раніше їх не могли доставити просто фізично. Їх не було, бо в цей час почали замовляти й встановлювати в багатьох містах України одночасно. З їхнім підключенням ми самостійно впоралися за 15 днів. Тож на 15 листопада вони вже працювали”, – каже пан Дмитро.
Де встановили
Міська рада ще 14 листопада відзвітувала, де тепер світлофори працюватимуть безперебійно навіть за відсутності світла:
просп. Університетський — вул. Юрія Коваленка;
вул. Героїв-рятувальників — вул. Євгена Тельнова;
вул. Євгена Тельнова – Соборна — Вокзальна;
вул. Вокзальна — вул. Габдрахманова;
вул. Вокзальна — вул. Івана Олінського;
вул. Євгена Чикаленка — вул. Кавалерійська;
вул. Шевченка — вул. Велика Перспективна;
вул. Велика Перспективна — вул. Преображенська;
вул. Велика Перспективна – просп. Європейський;
просп. Європейський – вул. Кропивницького;
вул. Кропивницького — вул. Гоголя;
вул. Кропивницького — вул. Покровська;
вул. Кропивницького — вул. Преображенська;
вул. Кропивницького — вул. Шевченка;
вул. Юрія Коваленка — вул. Незалежності;
вул. Яновського — вул. Академіка Тамма.
Ми поцікавилися у водіїв, чи суттєво вплинула на ситуацію під час відключень світла така кількість “автономних” світлофорів, як справно вони працюють та чи не потрібно їх більше для нашого міста. А якщо так, то де саме. І хоча після встановлення світлофорів з резервним живленням електроенергію практично не відключали, такі випадки все ж траплялися й водії помітили не тільки поліпшення, а й де “безперебійні” світлофори працювали з перебоями.
Водії помітили й коли працюють, і коли не працюють, і де ще треба
Наші кореспонденти поспілкувалися з керманичами як особисто, так і шляхом опитування в одній з найбільших водійських груп у Фейсбуці “За кермом”. Зокрема, її засновник і адміністратор Олександр Крикуненко відзначив у коментарі “Без купюр”, що на, його думку, бракує такого світлофора біля машинобудівного технікуму. А також у центрі, якщо виїжджати з другорядних вулиць, таких як Гоголя і Тараса Карпи, на Велику Перспективну.
«Я живу неподалік перехрестя вулиць Вокзальної та Габдрахманова і дуже радію тому, що там встановили такі світлофори. Бо під час відключення світла перейти вулицю або виїхати з вулиці Габдрахманова на Вокзальну було практично нереально. По Вокзальній водії їздять з шаленою швидкістю вони не пропускають, як правило, тих, хто намагається виїхати з другорядної дороги на Вокзальну. Регулювальників руху там практично ніколи не було. Іноді доводилося спостерігати велетенські затори від лікарні вздовж усієї вулиці Габдрахманова до Вокзальної. Пасажири навіть інколи виходили з автомобіля в заторі і кілька разів переходити туди-сюди вулицю Вокзальну, щоб дати можливість іншим автівкам виїхати з вулиці Габдрахманова. Тому з автономними світлофорами однозначно стало краще», – каже Світлана.
Водійка Ольга Зима каже, що їздить майже ввесь час одним і тим же маршрутом на роботу і додому через проспект Європейський та вулицю Велику Перспективну. Звернула увагу, що й за відсутності світла на низці вказаних перехресть світлофори працювали і їздити стало спокійніше й комфортніше. Однак здивована, що світлофор із автономним живленням не встановили на такому завжди завантаженому перехресті біля Головпоштамту – на розі вулиць Великої Перспективної й Гоголя. Також вважає, що досить складне перехрестя вулиць Яновського і Любомира Гузара.
Перехрестя вулиць Великої Перспективної й Гоголя назвала одним із перших і наша інша співрозмовниця Олена Шворак.
“Я вважаю, що на цьому перехресті також мав би бути світлофор із резервним живленням. А також практично неможливо за відсутності робочого світлофора проїхати перехрестя по вулицях Вокзальній і Юрія Бутусова, Кропивницького та Преображенської. Тому небезпечних перехресть значно більше і на майбутнє влада має планувати обладнати такими світлофорами і їх”, – розповіла в телефонній розмові Олена, а на камеру додала ще перехрестя вулиць Святослава Хороброго та вулиці Яновського.
Загалом, завдяки особистому спілкуванню і рекомендаціям водіїв із групи “За кермом” ми налічили ще майже десяток небезпечних перехресть без новітніх світлофорів.
перехрестя вулиць Кропивницького та Полтавської;
Кропивницького – Садової;
по проспекту Європейському біля авторинку;
перехрестя вулиць Юрія Оліфіренка та провулка Училищного;
Левитського – Героїв-Земляків;
Преображенської – Кропивницького;
Покровської – Кропивницького;
Героїв України – Незалежності;
Великої Перспективної – Гоголя;
Юрія Бутусова – Вокзальної;
Полтавської – Марії Примаченко.
Учасниця групи “За кермом” Олена Копильська написала, що за відсутності світла світлофор з автономним живленням не працював на перехресті вулиць Яновського й Академіка Тамма.
Директор КП “Міськсвітло” Дмитро Тоток підтверджує що дійсно світлофори із безперебійним живленням іноді працювали із перебоями.
Чи варто очікувати на додаткові світлофори та де в першу чергу
«Їх встановили на 15 листопада і десь протягом місяця у нас були блекаути, але світлофори працювали майже ідеальною. Потім на трьох виникли проблеми з реле напруги. Ще в двох, на перехрестях вулиць Незалежності й Коваленка та Олінського й Вокзальної, вийшли з ладу інвертори. Постачальник нам усе замінив за гарантією», – розповів Дмитро Анатолійович.
На запитання про гарантійний термін обслуговування і хто ремонтуватиме по закінченні гарантії, Дмитро Тоток відповів, що гарантія на такі прилади – рік, а надалі ремонтуватимуть працівники Міськсвітла або підприємства-постачальника, але вже не безплатно.
“Поки проблеми блекаутів немає, завжди є напрямки, на які потрібніші гроші. Але якщо знову почнуться відключення світла, то дивитимемося, де ще потрібно встановити світлофори з блоками безперебійного живлення. Наприклад, є необхідність встановлення біля шкіл у різних районах міста, де інтенсивний рух дітей. Бо для водіїв питання вирішили, по основних магістральних вулицях транспортні артерії ожили, але там де потрібно захистити пішоходів, особливо дітей, там потрібно реалізовувати додаткові заходи для їхньої безпеки”, – зазначив посадовець.
Як удається контролювати такий масштабний господарський напрямок після того, як світлофори передали на баланс КП “Міськсвітло”, Дмитро Тоток відповів, що поки складно, бо немає системи автоматизованого контролю.
“Проте питання внесли в програму стратегічного розвитку Кропивницького до 2030 року. І у 2026-2027 і 2028 роках виділятимуться кошти для закупівлі системи керування світлофорними об’єктами”, – каже він. – “Це дозволить спостерігати за світлофорами в онлайн режимі, ми відразу бачитимемо, що він перестав працювати чи працює не так. А поки що ми, як сліпі кошенята, і виїжджаємо на об’єкти після дзвінків громадян або від поліції. Тому є затримки, але працюємо штатно”.
Підсумовуючи: у Кропивницькому і надалі планують поліпшувати ситуацію з регулюванням небезпечних перехресть на випадок відключень світла, зокрема, біля навчальних закладів, і автоматизувати контроль за роботою світлофорів. Головне, щоб встановлення світлофорних об’єктів із резервним живленням біля шкіл теж не розтягнулося на роки.
_______
* Ця публікація підготовлена у співпраці з Українською асоціацією медіабізнесу та за підтримки ЮНЕСКО, за фінансування народу Японії. Автори несуть відповідальність за вибір і виклад фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені думки. які не обов’язково належать ЮНЕСКО та жодним чином не зобов’язують Організацію».
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: