Сьогодні, 21 квітня, громадські активісти з обласного центру, керівник місцевого Національного корпусу Дмитро Потоцький та представник громадської ради при Кропивницькій міській раді Дмитро Завражний, провели акцію з декомунізації в Суботцях колишнього Знам’янського, а зараз Кропивницького району.
З дозволу сільського голови вони зняли символи радянського режиму – п’ятикутні зірки та серп із молотом із арки при вході до місцевого скверу. Демонтовану символіку з Суботців та раніше в Кропивницькому передали до Обласного краєзнавчого музею. Наукові співробітники музейного закладу визначатимуть цінність кожного окремого предмета і відповідно його подальшу долю.
“У музеї склали акт прийому-передачі, але номер поки що не присвоюють. Їхню долю вирішуватиме комісія. Всередині музею наразі місця немає. Але періодично їх можна виставляти на подвір’ї як експозицію під відкритим небом, коли назбирається достатня кількість”, – розповів Дмитро.
Голова Суботцівської ОТГ, за словами активіста, підтримав їхню пропозицію зняти комуністичні символи з металевої арки в центрі села, як того вимагає закон про декомунізацію.
“Ми власним коштом, інвестуючи свій час і зусилля, допомагаємо юридичним особам і органам влади з декомунізацією. Всі ті, до кого ми зверталися, навіть ті, які нічого не чули про цей закон, після розмови з нами і роз’яснень його суті, не були проти”, – каже Дмитро.
Директорка Обласного краєзнавчого музею Ірина Смаглюк у коментарі “Без купюр” підтвердила, що громадські діячі вже вдруге приносять їм демонтовані символи, надалі засідатиме комісія і фахівці визначатимуть, чи це основний фонд, чи науково-допоміжний, як ми можемо це використовувати.
“Звісно ми обмежені в площах, але ще є деяке місце для зберігання таких речей. На мою думку, якщо це символи не з Кропивницького, а області, то їх можна віддавати у місцеві музеї. Наразі ми приймаємо від них символіку, а надалі визначатимемося з її цінністю і долею”, – зауважила Ірина Смаглюк.
На сьогодні, це вже третій декомунізований активістами об’єкт за три дні. Перші два демонтували в обласному центрі – радянську зірку на будівлі підприємства “Цукрогідромаш”, що по вулиці Архангельській, 94 та радянський лозунг на даху колишнього ліжкового заводу.
Як повідомляв “Без купюр”, ініціатори акції, керівник місцевого осередку Національного корпусу Дмитро Потоцький та громадський діяч Дмитро Завражний, переконані, що в умовах ескалації воєнного конфлікту з російськими окупантами на Сході, важливо демонструвати позицію населення України і ставлення в тому числі до спільного з Росією радянського минулого – продовжуючи декомунізацію. Тож зупинятися не збираються.
Нагадаємо, що повна назва так званого закону про декомунізацію – “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”.
Він був прийнятий у 2015 році з метою недопущення повторення злочинів комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, будь-якої дискримінації за національною, соціальною, класовою, етнічною, расовою або іншими ознаками у майбутньому, відновлення історичної та соціальної справедливості, усунення загрози незалежності, суверенітету, територіальній цілісності та національній безпеці України.
Йдеться зокрема про політичні репресії протягом 1917-1991 років комуністичним тоталітарним режимом на території України, а також організацію Голодомору 1932-1933 років.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: