Сьогодні, 5 липня, ГО “Батьківська рада Кропивницького” направила звернення до міського голови Кропивницького Андрія Райковича щодо збору коштів з батьків на ремонти в садочках та школах міста та нагадали про його розпорядження про заборону збирати гроші на ремонти.
Текст звернення оприлюднено в однойменній групі у Фейсбуці.
“З кінця травня цього року до ГО «Батьківська рада Кропивницького» надійшли десятки скарг від батьків про те, що в садочках та школах міста цілеспрямовано збирають кошти на проведення ремонтів у закладах. Мова про значні суми. Збирають по 1200, 2000, 2500 гривень. Ремонтувати за ці кошти збираються каналізації, санвузли, міняти вікна, облаштовувати майданчики тощо.
Якщо протягом 2018-2020 років у закладах намагались дотримувались заборони про збір готівки, то у 2021 році коштів проходить масово.
На сьогодні у відкритому доступі немає плану чи програми ремонтних робіт закладів освіти міста, плану закупівлі для закладів сучасного комп’ютерного обладнанням, що зробило можливим збір готівки з батьків.У батьків відсутнє розуміння, яких робіт потребує заклад, де навчаються їх діти, які суми для цього потрібні, як в рамках законодавства вони можуть допомогти закладам.
Міська рада є засновником закладів освіти, тому має обов’язки по їх утриманню.
Згідно ст. 13 Конституції України «власність зобов’язує, власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству».
Відповідно до ст. 322 Цивільного кодексу України «власник зобов’язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом».Нормами ч. 6 ст. 25 Закону України «Про освіту» встановлено, що «засновник закладу освіти зобов’язаний забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов».
Якщо коштів для ремонтів у закладах не вистачає, то Міська рада має відверто про це зазначити, а батьки мають знати про кілька речей.
Перше – про небезпеку самовільних робіт.
Друге – про розмір фінансування з міського бюджету поточних витрат на кожну дитину на рік, за рахунок яких школи та садочки мають право проводити поточні ремонти. Такої інформації у відкритому доступі немає, є лише викладені на сайтах закладів сканкопії кошторисів, в яких незрозуміло нічого.
Третє – про види ремонтних робіт, про перелік обладнання, яких потребують заклади освіти для нормального функціонування;
про суми коштів, необхідних для проведення робіт та закупівлі обладнання, про суми, які буде профінансовано, і які не буде профінансовано Кропивницькою міською радою як засновником закладів.Чітко, зрозуміло, у відкритому доступі.
Четверте – про відкриті Управлінням освіти в Управлінні Державної казначейської служби рахунки, у т.ч. для благодійних внесків.
Батьки можуть допомагати закладам коштами, послугами, товарами, але це має бути добровільно, безпечно для дітей та батьків, у рамках законодавства.
Хочемо нагадати, що Розпорядженням Міського голови м. Кропивницького № 75 від 08.09.2017 «Про заборону збору коштів та благодійну допомогу» «заборонено керівникам та працівникам загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних закладів освіти збирати кошти батьків на поліпшення матеріально-технічної бази навчальних закладів. Начальнику управління освіти в разі недотримання керівниками закладів освіти чинного законодавства та даного розпорядження вживати до винних осіб заходів дисциплінарного впливу»”, – йдеться у зверненні.
Його автори також звертають увагу на порушення, пов’язані з ремонтами, зробленими непрофесіоналами за кошти або силами батьків у закладах міста.
“Є світильники, що мінялись батьками, а потім загорілись, бо виконані з неякісного матеріалу. Є каналізаційні труби, що ремонтувались силами та за кошти батьків, які прорвались і затопили нечистотами приміщення закладу освіти. Є підвісні стелі, що впали. Це щастя, що усі ці порушення призвели тільки до фінансових втрат, і що діти та працівники закладів не постраждали. Давайте не чекати, поки трагедія станеться вперше. Ремонтні роботи мають замовлятись Управлінням освіти КМР, мають проводитись професіоналами під контролем фахівців, щоб це не нашкодило дітям, не призвело до критичних порушень, які можуть мати наслідком заборону експлуатації приміщень, і не стало причиною травмування батьків. Ремонтні роботи можуть проводитись за фінансової підтримки батьків, якщо є кошторис робіт, а підтримка здійснюється батьками добровільно і шляхом перерахування коштів на казначейський рахунок”.
З огляду на викладене члени “Батьківської ради Кропивницького” просять:
1. Заборонити адміністраціям комунальних закладів дошкільної та загальної середньої освіти м. Кропивницького залучати до несанкціонованих Управлінням освіти КМР, Кропивницькою міською радою ремонтних робіт батьків та нагадати про заборону збору готівкових коштів.
2. Зобов’язати Управління освіти Кропивницької міської ради опублікувати на сайті управління план/програму ремонтних робіт комунальних закладів освіти м. Кропивницького на найближчі 5 років.
3. Зобов’язати Управління освіти Кропивницької міської ради опублікувати на сайті управління реквізити рахунків, відкритих в Управлінні Державної казначейської служби України в м. Кропивницькому, у т.ч. для благодійних внесків.
4. Зобов’язати Управління освіти Кропивницької міської ради надати роз’яснення керівникам закладів освіти та батькам щодо порядку надання благодійної допомоги коштами, послугами та товарами у відповідності до чинного законодавства.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: