Громадянська мережа ОПОРА на початку 2018-го презентувала дослідження щодо розподілу державних субвенцій на соціально-економічний розвиток окремих територій між одномандатними виборчими округами. За спостереженням організації, аналіз даних за 2017 та 2018 роки засвідчує наявність політичних факторів у процесі адміністрування державних субвенцій. Ми дослідили використання найбільших субвенцій у Кропивницькому й помітили закономірність: будівельні підряди стабільно освоюють дві кропивницькі фірми. Дотичними до них були або є партійці з «Батьківщини» та «Народного фронту».
У Кропивницькому на залученні й реалізації субвенцій активно презентує свою роботу народний депутат із «Народного фронту» Олександр Горбунов, який працює в Бюджетному комітеті Верховної Ради.
За кошт субвенції в Кропивницькому ремонтують станцію переливання крові, фасад і стадіон педуніверситету, школу олімпійського резерву, приміщення Льотної академії й у планах, судячи з Фейсбуку нардепа, ще один навчальний заклад – Центральноукраїнський національний технічний університет. Це одні з найбільших за чисельністю студентсько-трудового складу навчальні заклади міста.
Підряди з ремонту цих закладів освоюють ТОВ «Кіровоградський будівельний альянс» і ТОВ «Укральянсгрупп». За інформацією публічного модуля аналітики «ProZorro», на ремонті педуніверситету «Укральянсгрупп» заробив 4,4 млн грн., «Кіровоградський будівельний альянс» освоїв підрядів за вказаною субвенцією на понад 100 млн грн.
ПІДРЯДИ «КІРОВОГРАДСЬКОГО БУДІВЕЛЬНОГО АЛЬЯНСУ»
Реконструкція стадіону ЦДПУ. У серпні 2017 року підприємство виготовило проектну документацію по об’єкту за 288,1 тис. грн. І вже у листопаді отримало підряд на 6,9 млн грн. Єдиним конкурентом на торгах було ТОВ «ПФ», що в основному ремонтує в Кропивницькому дороги. Під час аукціону останнє жодного разу не знизило заявлену спочатку ціну, вищу лише на 3 тисячі гривень.
У 2016 році це ж підприємство почало ремонтувати обласну Станцію переливання крові. Конкурентом на тендері тоді також було ТОВ «ПФ». Вартість підряду склала 18,46 млн грн. Реконструкція розтягнулася на три роки. Вже у 2017 році з’ясувалося, що вартість ремонту зросла й з підприємством уклали ще одну угоду на 12,1 млн грн. У 2018 році підприємству «докинули» на завершення реконструкції ще 17,6 млн грн. При чому, останні два договори уклали без тендеру, пославшись на потребу здійснити додаткову закупівлю в того самого постачальника з метою уніфікації з наявними роботами.
Регіональний представник DOZORRO на Кіровоградщині Павло Лісниченко у коментарі «Без купюр» відзначив, що посилання замовників на п. 5 cт. 35 закону про закупівлі в цілому законне. Втім остаточні висновки можна зробити після ознайомлення з проектно-кошторисною документацією та аргументацією, виконання яких саме робіт продовжили й чому їх не передбачено в першочерговому проекті. А також, у чому саме може бути несумісність технологій.
«Ця норма більше працює на закупівлі послуг на розробку програмного забезпечення чи чогось подібного. В будівництві ж потреба в уніфікації є досить неоднозначним поняттям і часто використовується замовниками для протягування «своїх» підрядників на «довгобуди», – відзначив Павло Лісниченко.
Підряд на ремонт «Обласної спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву – 2», що розташована в нетрях Дендропарку, підприємство вибороло на аукціоні, запропонувавши найвигідніші критерії вибору (відтермінування дати розрахунку за роботи та підвищення строків виконання ремонту).
Управління капбудівництва ОДА виставило очікувану вартість закупівлі у 37 млн грн, підприємство запропонувало виконати ремонт за 36,7 млн грн. Втім, вочевидь, через наявне на той момент бюджетне фінансування, отримало за договором лише 14 млн грн та за згодою сторін розірвало договір підряду.
Уже влітку цього року з підприємством знову укладають угоду про завершення ремонту, посилаючись на потребу уніфікації робіт. Сума договору – 26,9 млн грн, із них 15,4 млн грн фірмі передбачено на 2018 рік. Обіцяного пришвидшення виконання робіт не сталося. Як повідомляла нещодавно обласна філія «Суспільного» телебачення, реконструкція затягується з причин виявлення технічних особливостей будівлі та низки змін до проекту, які “затягнули” на додаткових 20 мільйонів.
Капітальний ремонт будівлі навчального корпусу № 1 Льотної академії Національного авіаційного університету фірма виконає за 28,8 млн грн. Із них 3,8 млн грн заплатять цьогоріч, 25 млн грн – у 2019 році. Конкурентом на аукціоні знову було ТОВ «ПФ», яке не знижувало власну цінову пропозицію, що була на 6 тисяч вищою та не запропонувало вигідніші нецінові показники.
ПІДРЯДИ ТОВ «УКРАЛЬЯНСГРУПП»
Підприємство освоює кошти на утепленні й ремонті будівлі ЦДПУ ім. В. Винниченка. У серпні і жовтні минулого року університет уклав з підприємством дві угоди на ремонтні роботи по 1,49 млн грн кожна. У травні цього року з фірмою уклали третю угоду на 1,45 млн грн. Закупівлі проводили без тендеру.
ВЛАСНИКИ ФІРМ
За даними аналітичної системи Youcontrol, на початку 2016 року власниками ТОВ «Кіровоградський будівельний альянс» були депутати міськради Кропивницького Олександр Цертій і Юрій Гребенчук, які разом з нардепом Горбуновим значаться членами ГО «Спiльний дiм».
Після продажу підприємства, його бенефіціаром став підприємець Михайло Сороквашин, юридична адреса – вул. Р. Слободянюка, 166Е, корпус 12.
Попри продаж фірми, інший бізнес депутатів «не переїхав» далеко. За адресою вулиця Слободянюка, 166 зареєстровані підприємства депутатів ТОВ «Альянс-трейдинг» і ПП «Альянс-маркет» та ін.
Номери телефонів, що вказав Сороквашин в тендерній документації (0522563347 і 0522567416) збігаються з контактами кількох інших фірм, хоча відзначені в Держреєстрі телефони різняться. Зокрема, вказані телефони співпадають з тими, що зазначені як контакти підприємств, які належать Олександру Цертію і його дружині, Юрію Гребенчуку, Ігору Вахніку, депутату райради від ВО «Батьківщина», підприємцям Костянтину Кліменчуку й Артему Кареліну.
Другий «постійний» підрядник, що освоює субвенцію – ТОВ «Укральянсгрупп», належить вищезгаданому Костянтину Кліменчуку, партнеру по бізнесу родича дружини депутата Цертія. За даними сайту ЦВК, підприємець був членом Кіровоградського міськвиборчкому від партії «Народний фронт», від якої до парламенту обраний Горбунов.
В тендерній документації підприємства минулоріч вказувався вищезгаданий «спільний» телефон 0522567416.
На певну пов’язаність будівельних компаній вказують ще й фотозвіти зі сторінки нардепа. Так, під час інспектування ремонту станції переливання крові, стадіону ЦДПУ й спортшколи у дендропарку, які згідно тендерів ремонтує підприємство Сороквашина, на об’єктах присутній Кліменчук.
До одного з фотозвітів щодо ремонту станції переливання крові, де зафіксований власник ТОВ «Укральянсгрупп» нардеп лишив підпис – «Сьогоднішнє завірення підрядної організації щодо здачі об’єкту до нового року переді мною, заступником голови ОДА та керівництвом закладу може бути реалістичним».
Ми поцікавилися у власників вказаних підприємств щодо секретів їхніх «успіхів» в освоєнні субвенцій. Михайло Сороквашин відзначив, що не бажає спілкуватися й щось пояснювати, а однакові телефони назвав співпадінням.
Костянтин Кліменчук відзначив, що перебуває у відрядженні й обставини отримання рік тому безтендерного підряду зараз не пригадає. Втім зазначив, що роботи уже завершені. На запитання щодо спільних телефонів, пояснив – орендував приміщення в одному бізнес-центрі, де спільний телефон. На уточнення, чи це зручно, з огляду на серйозність підприємства, відзначив – проблем немає, дзвінки передають через ресепшн.
Ми також поцікавились, чи має його підприємство якийсь стосунок до бізнесу депутатів або ж до підприємства Михайла Сороквашина, чи виступає субпідрядником. На що підрядник заперечив. Щодо власної присутності на об’єктах Сороквашина озвучив такі пояснення: може надавати консультаційні послуги як будівельник і до його підприємства це не має стосунку.
Щодо участі в міськвиборчкомі від «Народного фронту» сказав, що раніше був членом цієї партії, але більше політикою не займається.
Також підрядник додав, що робота з бюджетними коштами подекуди проблемна через труднощі бюджетного процесу, але водночас, окрім Горбунова на відремонтованих об’єктах також піаряться люди, які не брали участі в залученні фінансування на їхній ремонт. Вочевидь, натякаючи на нещодавній допис у Фейсбуці нардепа від «БПП» Костянтина Яриніча, в якому той пише, що «проінспектував ремонтні роботи» і «дбає про медицину та життя».
На літній прес-конференції, під час якої Олександр Горбунов звітував про виділення субвенції, ми поцікавилися стабільністю освоєння коштів двома підприємствами. Народний обранець відповів, що переможця тендеру обирає система «ProZorro», й ніякого впливу на процес він не має. На уточнення, що угоди про ремонт будівлі ЦДПУ ім. В. Винниченка укладені напряму, а не за результатом аукціону, Олександр Горбунов відзначив лише, що як ініціатор виділення коштів може інспектувати хід ремонтів.
Ми також запитали в ректора університету Олега Семенюка щодо безтендерних угод з фірмою Кліменчука. На що посадовець відзначив – підприємство шукали самостійно й зі значними складнощами, оскільки підрядників, готових виконати такі будівельні роботи, не багато.
Редакція не стверджує, що на освоєнні вказаних підрядів діє корупційна складова, а лише вказує на тенденцію й своєрідну «закріпленість» саме цих фірм. Разом із тим, варто додати, що підрядники, які беруться за державні замовлення, інколи зіштовхуються з проблемою нестабільного фінансування, що пов’язано із затримкою бюджетних проплат.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: