На Кіровоградщині у Петрівському районі вже другий випадок рейдерства за останні півтора року. Минулої п’ятниці, 30 березня, в сільськогосподарського виробничого кооперативу «Агрофірма Маріампольська», що у селі Луганка шахрайським способом змінилися власник і директор.
Кооператив утворений 2006 року з тодішнього колгоспу. Налічує 300 робітників, в обробітку знаходиться 5 тисяч гектарів землі понад 700 пайовиків. Підприємство займається вирощуванням олійних і зернових, а також розводить худобу. Кооперативом керує правління з 11 співвласників, керівник – Костянтин Міщанін, співвласниками землі фактично є 785 осіб.
Перереєстрація
За словами підприємців, сьогодні на територію кооперативу приїхало четверо чоловіків, які показали документи про перереєстрацію підприємства. Згідно з даними в Держреєстрі, кооператив припинив існування, його правонаступником вказано підприємство-клон – ТОВ «Агрофірма Маріампольська», у свою чергу співзасновником якого є київське ТОВ «Вермонт Альянс». Згідно з даними аналітичної системи YouControl, ця «товка» зареєстрована 1 березня цього року. У статутному фонді має 100 гривень, зареєстрована на Володимира Затолюка.
Реєстраційні дії проводила держреєстратор Кіровоградської обласної філії комунального підприємства «Благоустрій Шевченківського району» В. Кундас. Перереєстрацію здійснювала на основі протоколів зборів власників, в яких йдеться про зміни. Підприємці кажуть – це підробка, адже підприємство колективне, й ніхто з його співвласників не підписувався щодо зміни організаційної форми та складу засновників. На останніх зборах співвласників підписували протоколи лише щодо звіту за рік діяльності.
«Якби власник був один, ще можна було б говорити, що нібито він перереєстрував, був, наприклад, п’яний, і вже не пам’ятає. А тут співвласників сотні», – пояснює Борис, товариш Міщаніна.
Погрози
За словами підприємців, протягом останніх двох місяців Костянтин Міщанін отримував погрози, що матиме проблеми, якщо не поступиться правами на підприємство. Погрожували як телефоном, так і через посередників.
До речі, за місяць до рейдерської атаки, документи кооперативу вилучила поліція. Слідче управління поліції області нещодавно почало досудове розслідування щодо діяльності кооперативу. Згідно з ухвалою Ленінського райсуду від 3 березня, слідчі отримали право на вилучення оригіналів документів кооперативу.
Підприємці розповідають, що заяву до поліції, яка й послугувала розслідуванню, подав саме керівник підприємства, призначений рейдерами. Це один з бувших працівників кооперативу Володимир Тітаренко.
«Заява ґрунтується на тому, що нібито якщо підприємство не має великих прибутків, значить керівник краде. Це просто кляуза», – пояснив адвокат Міщаніна.
«Вважаємо, що це розслідування – ще один із методів тиску. Ми, навіть, особливо не звертали на нього увагу, бо в діях керівництва абсолютно нема злочину. Це треба знати керівника, абсолютно скромна людина, за ним поганих справ не було», – каже Борис, товариш Міщаніна.
Що кажуть в управлінні юстиції
Керівник обласного управління юстиції Вадим Гуцул у коментарі «Без купюр» повідомив, що сьогодні постраждалим підприємцям надали правову консультацію, зразки заяв до Мін’юсту, інформацію направили до Антирейдерського штабу.
Щодо дій держреєстратора, за словами посадовця, в них явно вбачаються порушення.
«Нам, як фахівцям, видно неозброєним оком грубі порушення у діях держреєстратора. Така процедура зміни форми власності відбувається іншим шляхом і, як мінімум, протягом двох місяців. Зокрема, повідомляються усі кредитори, які можливо мають заперечення, також розміщується повідомлення у ЗМІ», – зазначив Вадим Гуцул.
І хоч держреєстратор працює недавно, за словами посадовця, Мін’юст вже анульовував їй доступ до Держреєстру через зафіксовані порушення. Втім, рішення міністерства було успішно оскаржене у суді.
Відреагувати ж на порушення в діях держреєстратора обласне управління не може. Законодавство прописане досить по-хитрому: на бездіяльність держреєстратора київської філії обласна юстиція поскаржитися може, а на дії – зась. Тепер скарги на посадову особу має надсилати лиш сам підприємець. Який, до речі, обтяжений розслідуванням поліції й намагається відбити рейдерську атаку.
Сьогодні, за словами посадовця, відбулася вже друга зміна керівника підприємства.
Що кажуть у поліції
У Секторі комунікації поліції області у коментарі «Без купюр» повідомили, що за сьогоднішніми подіями до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесли відомості за ч. 4 ст. 190 ККУ (шахрайство) через ст. 15 ККУ (замах на злочин) та ст. 358 ККУ (підробка).
Щодо розслідування, в рамках якого вилучали документи підприємства, в поліції підтвердили, що воно триває, про підозру ще нікому не повідомляли.
Селяни готові оборонятися
Попри приїзд у село поліції, селяни підготувалися до оборони самотужки, чатують в’їзди й головні приміщення.
«Усе село стоїть на вухах. Десь 200 чоловік з вилами збіглися до контори. Приїхала, слава Богу, поліція, якийсь спецпідрозділ, керівник району. Але вирішили боротися до останнього, адже вони співвласники. Такі випадки підривають основу державності й взагалі довіри до влади, виконавчої служби. Це дуже прикро», – зазначив товариш керівника кооперативу.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: