Учoра депутати мiськoї ради Крoпивницькoгo мiнiмальнoю кiлькiстю гoлoсiв таки пiдтримали рiшення видiлити пiдприємству «Екoбезпека-К» 10 гектарiв землi в райoнi Аджамськoгo шoсе пiд будiвництвo смiттєперерoбнoгo завoду.
Рішення приймалося зі скандалом, адже проект спочатку зняли з порядку денного, бо він не пройшов 20-денного терміну оприлюднення на сайті міської ради, а потім з голосу таки повернули і навіть проголосували, щоправда з двох спроб. Вцілому позитивна ідея зі створення довгоочікуваного сміттєпереробного заводу не отримала прихильності депутатів через надмірну секретність та терміновість, з якою вимагали виділити землю. Замість вичерпних пояснень міський голова Андрій Райкович вдався до звинувачень частини депутатського корпусу, який вказував, що земельну ділянку виділяють підприємству, створеному два місяці тому і яке має у статутному фонді тисячу гривень. Частково розповів про проект на засіданні «земельної» комісії, що відбулося за день до сесії, підприємець з Черкас Анатолій Прокопов, який почав зведення такого заводу в Черкаській області. «Без купюр» звернувся до нього, аби дізнатися більше. У минулому Анатолій Прокопов очолював обласне управління державного підприємства «Укрекоресурси», яке займалося питаннями «поводження з відходами як вторинною сировиною» та обіймав посаду заступника міського голови Черкас.
За словами підприємця, його фірма «Еко-Че» налагодила співпрацю з хорватською компанією «Tehnix», яка будує в Європі сміттєсортувальні заводи. Кредит на реалізацію проекту «Tehnix» дає Хорватський банк реконструкції та розвитку. Анатолій Прокопов розробив бізнес-план такого заводу в Черкаській області, добився виділення землі, й стверджує, що до кінця наступного року завод збудують. Оскільки він уже пройшов весь бюрократичний шлях, переконує, вирішив поділитися досвідом зі своїм давнім другом із Кропивницького Ігорем Парфьоновим.
– Фірма «Екобезпека-К» спеціально створена під цей сміттєсортувальний завод. Фірму представляє Ігор Вікторович (Парфьонов – авт.), якого я дуже давно знаю, вчився з ним в училищі й в академії. Зараз він пішов на пенсію і я його вговорив зайнятися цим питанням. Проте оскільки він не володіє тією інформацією, що вже знаю я, працюючи над проектом три роки, розповісти про ідею взявся сам. Кропивницькому пощастило, бо ми вже пройшли увесь шлях і помилки й вам їх не доведеться повторювати. Тому я зв’язався з «Tehnix» й повідомив, що прорекламую ідею в Кропивницькому, вони сказали, що не проти, – пояснює свою участь Прокопов.
Щодо фінансової сторони питання, за словами черкаського підприємця, кредитні кошти від Хорватського банку отримає «Tehnix». Й саме ця фірма за своїми технологіями будуватиме завод. Коли його здадуть в експлуатацію державний «Укргазбанк», який виступає гарантом, забере об’єкт у заставу до тих пір, поки «Екобезпека-К» не сплатить весь кредит.
– Ситуація розрахована на 7 років. Із них – 2 роки так звані «канікули», коли триває монтаж, пуско-налагоджувальні процеси, сертифікація. Після цього «Укргазбанк» забирає завод у заставу, тому що він дає гарантію перед Хорватським банком. Тобто, проект повністю здійснюється за рахунок Євросоюзу, а не за державний кошт. Від міста необхідна лише земля, – говорить черкаський підприємець.
Розміщення об’єкту саме в районі Аджамського шосе обумовлене тим, що це промислова зона, й перебуває за житловим масивом міста.
– Коли ми шукали ділянку, дивилися кадастрову карту, вирішили зупинитися на цьому місці. Коли знайшли цей кусок, радилися з представниками місцевої влади й дійшли висновку, що місце підходить для заводу, – розповідає Анатолій Прокопов.
Завод буде саме сміттєсортувальним, а не сміттєпереробним. Як пояснює підприємець, принцип роботи полягає в сортуванні й фасовці сміття в тюки й відвантаженні на подальшу переробку іншим зацікавленим підприємствам. Це в сьогоднішніх реаліях, за словами підприємця, найбільш вигідно.
Тобто заїхало сто тонн сміття, його розфасували й вже кому треба забирають скло, пляшки, картон. Функція заводу – розсортувати, аби сировині дати друге життя. Наприклад, завод у Гостомелі приймає скло, у Житомирі – папір, – пояснює підприємець.
Сміття для заводу завозитимуть або придбавши власний транспорт, або укладуть відповідні договори. Можливий варіант і з наданням послуг населенню із вивезення сміття. Сьогодні такі послуги надає лише приватне підприємство «Екостайл» та у незначних об’ємах комунальне підприємство «Універсал». Анатолій Прокопов переконує, що проблему з сортуванням сміття на місцях мають вирішити в будь-якому випадку, оскільки із 1 січня 2018 року вступає в силу заборона на захоронення несортованого сміття. Тому єдиний вихід – будувати сміттєсортувальні заводи.
Запуск заводу, за словами Прокопова має вкластися у 13 місяців, враховуючи бюрократичні моменти, з нового року будівництво має стартувати. Проект, який розробляли для Черкаської області, обіцяють надати й Кропивницькому.
– Хорвати приїздили у ваше місто, ще коли був попередній мер. Але нічого так і не зробили. Тепер звернулися до нового керівництва. Місяці два чи три тому, коли ще не було навіть «Екобезпеки», провели нараду в облдержадміністрації за участі представників мерії, – зазначив підприємець.
Бізнес-план черкаського підприємства, за словами його керівника, пройшов міжнародну експертизу та отримав позитивний висновок. За 3,5 років проект має окупитися. Яким буде прибуток підприємець поки не може точно сказати, лиш пояснює, що сьогодні з тонни відсортованого сміття можна отримати 1400-1600 гривень.
Скандалу довкола голосування кропивницьких депутатів за виділення земельної ділянки під завод підприємець не розуміє, каже, що готовий був виступити на засіданні й відповісти на усі питання. Проте, коли питання зняли з порядку денного поїхав у Черкаси.
– Заявку Ігор (Парфьонов – авт.) подав ще місяць тому. Це питання обговорювалося в мерії. Екологи ваші телефонували в «Tehnix», він їм відповідав, що дійсно реалізовують проект, – стверджує черкаський підприємець.
Щодо заводу в Черкасах, Прокопов переконує, що будівництво завершиться у другій половині наступного року. Збудована лінія та очікується зведення будівлі.
Нагадаємо, засновник підприємства «Екобезпека-К», яке бере землю в оренду, Ігор Парфьонов до серпня 2016 року займав посаду заступника начальника управлiння ДСНС в Кiровоградськiй областi. Минулого року громадська органiзацiя «Центральноукраїнський Антикорупційний офіс» звинувачувала тодішнє керівництво управління у монополізації галузі протипожежної безпеки й заявляла про невідповідність офіційних статків рівню життя. Активісти навіть приходили на роботу до посадовця й вручали символічну стрічку із написом «Випускник» у знак останнього року роботи на службі. Проте внутрішня перевірка в управлінні фактів зловживань не встановила. Парфьонов же пішов на пенсію.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: